Sri Lanka’da Safari: Udawalawe

Sri Lanka gezi planı yaparken programa fillerle ilgili bir şeyler eklemek istiyordum. Ben daha önceden pek çok defa yakından filleri görmüş olsam da, en sevdiğim hayvanlar olduğu için ve oğlumun da canlı olarak görmesini istediğim için araştırmalara başladım. Pinnawala Fil Yetimhanesini fotoğraflarda çok gördüğüm için biraz araştırayım dedim ama hakkında hiç de iyi şeyler okumadım. Yetimhane adı altında filleri insanlara sergilemek için ayaklarından zincirli filleri ticari amaçlarla kullandıklarını öğrendim. Umarım böyle yerlere prim veren insanlar azalır ve hayvancıklar özgür olurlar, siz de gitmeyin olur mu? Umarım bir an önce farkındalık artar. Velhasıl, Kandy’e giderken yol üzerinde şoförümüz de çok ısrar etti ama oraya gitmedik. Onun yerine filleri doğal ortamlarında görmek istedik. Sri Lanka’da safari için de en ideal park Udawalawe Milli Parkı gibi görünüyordu, özellikle fil safarisi için tabi. Şimdi size 3 yaşındaki oğlumla gittiğimiz Udawalawe’de safari maceramızı anlatacağım.

Sri Lanka'da Safari

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Milli Parkı

Udawalawe Ulusal Parkı

1972 yılında kurulmuş olan Udawalawe Ulusal Parkı, Sri Lanka’nın güneyinde bulunuyor ve filleri doğal ortamında görmek isteyenler için oldukça popüler bir destinasyon. Parkta yüzlerce fil olduğu için Sri Lanka’da yıl boyunca filleri görebileceğiniz en ideal yerlerden biri.  Dünya Hayvanları Koruma Örgütü’nün Asya’da yaptığı araştırma raporuna göre, Sri Lanka dünya çapında en yüksek vahşi Asya fili nüfusuna sahip. Vahşi doğada tahminen 5-6 bin fil bulunuyorken, esaret altında 100-200 arası fil varmış. Sonuç olarak Sri Lanka, Asya’da vahşi yaşamı koruyup aynı zamanda turistler için erişilebilir olmasını sağlayan en iyi ülke diyebiliriz. Sri Lanka’da safari yapabileceğiniz diğer milli parklar Yala, Udawalawe, Kaudulla ve Minneriya’da bulunuyor.

Udawalawe Milli Parkı

Sri Lanka’da safariye ne zaman gidilir? Udawalawe’ye gitmek için en iyi zaman

Sri Lanka’da tüm yıl boyunca safariye gidebilirsiniz. Farklı tarihlerde farklı milli parklardaki hayvanları görme şansınız daha yoğun olabiliyor tabi. Udawalawe için konuşursak, göçmen kuşları görmek için en ideal zaman Ekim-Nisan aralığı deniyor. Biz de zaten Kasım ayında gitmiştik ve gerçekten çok fazla fil gördük. Udawalawe’de safariye çıkmak için en iyi saatler ise sabah çok erken saatler ve öğleden sonra geç saatler, tam saat vermek gerekirse sabah 6-10 arası, öğleden sonra 2-6 arası ideal zamanlar.

DSC04661-2

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Milli Parkı

Udawalawe’ye nasıl gidilir? Udawalawe ulaşım

Biz Udawalawe’ye Ella’dan geçtik ve orada kaldığımız otelden şoförlü araç tuttuk, yol 2 saat civarı sürüyor, 7000 Sri Lanka Rupisi vermiştim. Ben çocukla tek başıma olduğum için ve ellerimde bir sürü eşya olduğu için bana bu şekilde rahat geldi. Paylaşımlı araç kiralamak, tuk tuk veya toplu taşıma gibi daha hesaplı seçenekler de var tabi ki. Zamanında araştırdığım için toplu taşımadan bahsedeyim biraz. Benim gibi Ella’dan geçecekseniz önce Ella – Wellawaya otobüsüne biniyorsunuz, 40 dakikalık bir yolculuk sizi bekliyor ve ücret sadece 70 Rupi. Oradan 98 nolu Colombo otobüslerine binerek Udawalawe’de iniyorsunuz, yol 1 saat civarı sürüyor ve ücret 125 Rupi. Buradan anlaşılacağı üzere Colombo tarafından geliyorsanız Udawalawe’ye direkt otobüslerle ulaşabiliyorsunuz.

udawalawe_ulasim-2

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Ulaşım

Udawalawe Safari Deneyimi ve Udawalawe Safari Ücretleri

Bizim kendi safari maceramızdan bahsedeyim biraz. Udawalawe safari fiyatları ile başlıyorum. Biz konakladığımız otelden ayarladık safariyi, ikimize özel bir araç ile safari yaptık. Bunun için toplamda 50$ verdik, sizi otelinizde alıp bırakan ve parkta gezdiren özel araç kirası ve yetişkin giriş ücreti dahil fiyatı bu şekilde verdiler. Eğer 4 kişilik araca binersek yani aracımızı 2 kişi ile paylaşırsak 35$ fiyat verdiler. Ben dilediğimiz gibi özgür olmak için özel araç tercih ettim. Bu fiyatlar Afrika’daki safari fiyatlarının yanında o kadar düşük kalıyor ki Sri Lanka’ya gidip de safari deneyimini atlarsanız çok üzülürsünüz bence.

Ben çocukla biraz çekinsem de sabah safarisini tercih ettim, sabah 5.5’ta araçta olacak şekilde hazır olduk, 5:45’te yola çıktık. Akşam yemeği sırasında, safariye sabah çıkacaklar için minik sepetler içinde kumanya vermişlerdi. Safari bittikten sonra, 10’a doğru otele döndüğümüzde bu sefer gerçek bir Sri Lanka kahvaltısı ettik.

Masai Mara’da Safari Rehberi

DSC04650-2

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Milli Parkı

Kahvaltıdan sonra, otel sahibimizin önerisiyle Udawalawe Elephant Transit Home adındaki yetimhane benzeri yere gittik. Başta yetimhanelere gitmeyin demiştim biliyorum ama burası yukarıdakilerden daha farklıydı. Otel sahibine gitmek istemediğimi anlattım ama burası gerçekten bebek fillerin doğal hayata salınana kadar beslenip büyütüldüğü bir yermiş ve Sri Lanka Yaban Hayatı Koruma Departmanı tarafından kurulmuş, o nedenle gidelim bari dedim. Saat 9’dan itibaren her 3 saatte bir fillerin beslenme saatleri oluyor, siz de bu esnada filleri izliyorsunuz. Fillere yaklaşma, besleme vs. gibi aktiviteler yok. 500 Rupi ücret ile giriş yapıyorsunuz ve 9-12-15-18 saatlerinden birinde fillerin görevliler tarafından beslenmesini uzaktan izliyorsunuz. Fillere zorla yaptırılan bir şov filan yok ya da herhangi bir yerlerinden bağlı değiller.

DSC04705-2

Sri Lanka’da filler: Udawalawe Elephant Transit Home

Udawalawe’de hangi hayvanları görebilirsiniz?

Safari bizim için oldukça verimli geçti, bir sürü fil gördük. Filler resmen dibinizden geçiyor, hatta öylece duruyor yanınızda, resmen bakışıyorsunuz. 🙂 Benim için bile büyüleyici bir deneyimdi oğlum kim bilir neler hissetti. Yapı olarak biraz cool bir çocuk olduğundan aşırı tepkiler vermedi ama tabi ki oldukça hoşuna gitti onun da. Çocuklu olduğunuz için safariden çekiniyorsanız sakın endişelenmeyin, mutlaka gidin. Fillerin dışında bir sürü tavus kuşu, değişik kuşlar, maymunlar, bufalolar, geyikler, iguanalar ve bir de timsah gördük. Parkta az da olsa leopar varmış ama bize denk gelmedi, daha önce görenlerin yazılarını okumuştum, belki siz görürsünüz.

DSC04623-2

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Milli Parkı

Udawalawe’de nerede kalınır? Udawalawe konaklama

Udawalawe’de safari için konaklamanız şart değil, sahil tarafından veya Ella tarafından gelip öğleden sonra safarisine katılıp yola devam edebilirsiniz veya sabah 3-4 gibi yola çıkarak sabah safarisine yetişirsiniz. Ben daha konforlu yöntemi tercih ettim ve 1 gece The Countryside Udawalawe’de konakladım, booking linkine şuradan ulaşabilirsini gidecek olanlara tavsiye ederim. Oldukça konforlu, kendine ait verandalı evciklerde konaklıyorsunuz, sabah kahvaltısı dahil gecelik 40$ idi benim kaldığım dönem, şimdi baktığımda 33$’dan başlıyor gecelik fiyatlar. Akşam yemeğini yine otelde yedik, Sri Lanka yemeklerinden oluşan mini bir açık büfe şeklindeydi, kişi başı 4$ idi ve çok lezzetliydi. Çok daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri de bulunuyor elbette.

Udawalawe’deki diğer uygun konaklama alternatifleri için şuraya göz atabilirsiniz.

udawalawe_konaklama-2

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Konaklama

Udawalawe’de safariye gideceklere tavsiyeler

Udawalawe’de safariye giderken üstünüzde kısa kollu olsun ama yanınıza bir tane de ince bir mont ya da sweatshirt alın, sabah erken saatlerde serin oluyor, sonrasında ise sıcak oluyor. Altınıza da ince bir pantolon ya da tayt giymenizi öneririm.

Kirlenmesinden rahatsız olmayacağınız kıyafetler giyin, jeepler açık ve çamur vs. yerlerden geçerken sıçrayabilir.

Verilen kumanyada yalnızca muz ve bisküvi oluyor, onu da bize otel verdi. Safaride yiyecek içecek hiçbir şey olmayabilir, su ve atıştırmalık almak isteyebilirsiniz.

Fotoğraf makinenizin ve telefonunuzun pillerini akşamdan doldurmayı unutmayın.

Yola çıkmadan önce önce tuvalet ihtiyacınızı halledin çünkü parkta bunun için imkanınız olmayabilir.

Konakladığımız yerde çok fazla sivri sinek vardı, muhtemelen diğer otellerde de vardır, yanınıza sinek koruyucu almanız şart. Bir de ince uzun kollu bir şeyler alırsanız daha rahat edersiniz.

DSC04626-2

Sri Lanka’da Safari: Udawalawe Milli Parkı

Sri Lanka’da filleri doğal ortamında görmek isteyenler için Udawalawe en iyi seçimlerden biri. Umarım Sri Lanka gezi planı yaparken bu yazı da yol gösterici olmuştur. Burada yazanlar dışında sorularınız varsa lütfen yorum olarak bırakın, bildiğim bir şeyse cevap veririm, başkaları da faydalanır.

Sri Lanka ile ilgili diğer yazılarım:

Sri Lanka Gezi Rehberi: Sri Lanka’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler, Gezi Rotası ve Bütçe

Sri Lanka Güney Sahili: Gezilecek Yerler ve En Güzel Plajlar

Kandy, Ella ve Muhteşem Tren Yolculuğu

Sri Lanka Galle’da Nerede Kalınır: The Bartizan Hotel

Sri Lanka Güney Sahilinin En Güzel Oteli: Twenty Two Weligambay

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: