Masai Mara’da Safari Rehberi

Masai Mara, Afrika’da safari deneyimi yaşamak isteyenlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Safariye gidiş hikayemizi genel hatlarıyla daha önce yazmıştım. Masai Mara’ya hangi dönem gidilir, hangi turla anlaştık, vize, aşılar gibi detayları barındıran yazımı buradan okuyabilirsiniz. Şimdi gelelim Masai Mara’da bulunduğumuz süre içindeki tecrübelerimize. Öncelikle gidiş yolumuzdan bahsetmek istiyorum. Biz önce Nakuru Gölü’ne gittiğimiz için, oradan Masai Mara’ya geçtik ve yol yedi saat sürdü. Rehberimiz yolun iki saatlik kısmının taşlık olduğunu söyledi, biz de tamam dedik, zaten başka da seçeneğimiz yoktu. Yalnız uyarayım, o taşlık yol iki değil, üç saatten fazla sürüyor,  hatta hissettiğiniz süre on beş saate filan tekabül ediyor diyebilirim. 🙁 Bütün organlarım yer değiştiriyor gibiydi, aşırı hırpalayıcı bir yoldu. Bu arada safariye gelen hamileler ve üç aylık bebeğini getiren insanlar gördüm, o bebeklerin halini düşünemiyorum. Ben yolun bu kadar zorlayıcı olacağını hiçbir yerde okumamıştım, bilseydim daha pahalı olsa da direkt Masai Mara’ya uçakla inen bir tur tercih ederdim sanıyorum. Sizin imkanınız varsa kesinlikle bu şekilde yapmanızı öneririm. Neyse bu yolu da tecrübe etmiş olduk, artık bir sonraki safarimizde bakacağız. 🙂

afrika'da safari

Masai Mara’da Mara Serena Lodge‘da konakladık ve gerçekten çok memnun kaldık. Varır varmaz yemeğimizi yedik ve birkaç saat dinlenme fırsatı bulduk. Yemekler yine harikaydı. Öğle ve akşam yemeğinde önceden pişirilmiş leziz yemeklere ek olarak dilediğiniz malzemelerle makarna yaptırabiliyorsunuz. Sabah kahvaltılarında da, standart açık büfe kahvaltının yanında birçok otelde olduğu gibi yumurtanızı dilediğiniz şekilde yaptırabiliyorsunuz. Otelin manzarası çok güzel, tüm odalar, havuz ve yemek alanı alabildiğine vadiye bakıyor. Masai Mara’yı köylerden ayıran herhangi bir elektrikli tel olmadığı gibi, otelleri de hayvanlardan ayıran herhangi bir tel yok. Dolayısıyla odanızın önünde her türlü hayvana denk gelme şansınız var. Odamızın önünde zebralar, buffalolar ve babunlar geziniyordu. Gitmeden önce otelin fotoğraflarına bakarken zürafalar bile görmüştüm. Son gece de eşimle inlemeyle kükreme arası sesler duyduk. Eşim aslan olduğunu söyledi, bense buffalolardır dedim. Ertesi sabah rehberimiz aslan olduğunu doğruladı.

Masai Mara’daki uygun konaklama alternatifleri için tıklayın.

Masai Mara'da otel seçimi

_mg_9505

Masai mara gezi rehberi

_mg_9578Gittiğimiz gün akşamüstü ilk safarimize çıktık ve çıkar çıkmaz birlikte dinlenen bir erkek aslan ile üç dişi aslan gördük. 🙂 Oldukça yakınımızdaydılar, hatta dişi aslanlardan biri direkt jeepimizin yanında takıldı bir süre. İlk geldiğinde bir an heyecanlandım ve hızla yerime oturdum. Rehberimiz bu tarz hızlı hareketler yapmamam konusunda beni uyardı. Normalde hayvanlar sizi hiç umursamıyor ama ani hareketler yaptığınız zaman onlara saldırmak için hamle yapacağınızı sanabiliyorlarmış, sizin de aklınızda olsun. Aslanlardan ayrıldıktan sonra yolda yine başka bir dişi aslan gördük ve hava kararmaya başladığı sıralarda otelimize geri döndük. Bu arada her yerde gruplar halinde ceylan, buffalo, antilop ve zebra görmeye devam ediyorduk. Döndüğümüzde ateş yakılmış ve otel misafirlerinin ateş başı sohbetleri başlamıştı bile. Biz de her akşam yemek sonrası biraz burada takılıyorduk.

_mg_9364

afrika'da safari rehberi

_mg_9198

_mg_9599İkinci günümüzde tüm gün safaride olacaktık. Otelden bize öğle yemeği için, seçtiğimiz mönüye göre birer paket verdiler. Sabahtan yola çıkar çıkmaz su kenarında üç adet antilop öldürüp yanına uzanmış dört dişi aslan gördük. Resmen zevk için öldürmüşler gibiydi, hayvanlardan birer ısırık almış bırakmışlardı. Daha sonra yeni çeşit hayvan olarak, tek başına veya gruplar halinde fil, zürafa, sırtlan, çıta gibi hayvanlar gördük. Maalesef beş büyüklerden beşincisi olan leoparı göremedik ama gerçekten muhteşem bir gündü! Öğle yemeğimiz için alabildiğine bozkırın ortasında tek başına bir ağaç altını tercih ettik. Gerçekten anlatılmaz yaşanılır anlardı. Tüm gün safari yapmak yerine daha erken yola çıkıp öğle yemeğini otelde yiyerek tekrar safariye çıkma seçeneğiniz de var ama ben tüm günü tercih etmenizi tavsiye ederim. Bugüne bir de Masai köyü ziyareti sığdırdık, köyle ilgili izlenimlerimi buradan okuyabilirsiniz.

_mg_0096

afrika'da safari rehberi

_mg_9977

_mg_0704

_mg_0719Son günümüzde sadece sabahtan safariye çıkıp, Nairobi havaalanına doğru yola çıktık. Sabahtan yine bir aslanla güne başladık. 🙂 Sonra hipopotamların takıldığı yere gittik. Dönüş yolunda yine zürafalar, zebralar, buffalolar, yaban domuzları ve antilop sürüleri bizi uğurladı. Biz erken ayrıldığımız için görmedik ama bizden sonra bir aslanın zürafayı indirişine şahit olmuşlar. Böyle sahnelere de denk gelme şansını oluyor. Zürafaları her ne kadar çok sevsem de, böyle bir olaya canlı şahit olmak da isterdim doğrusu. Safari süremiz toplamda dört gündü. Açıkçası gayet verimli geçirdiğimiz yeterli bir süre olduğunu düşünüyorum ama eğer saatlerce pusuya yatıp tek bir hayvanın her anını çekmek gibi planlarınız varsa süreyi ona göre uzatmanız gerekir. Biz aşırı yakın olduğumuz bazı hayvanlar için max yarımşar saat harcamışızdır. Onun dışında genelde iki fotoğraf çekip ilerliyorduk. Benim aklımda kaldığı kadarıyla Masai Mara deneyimimiz bu şekildeydi. Merak ettiğiniz başka konular varsa lütfen yorum olarak bırakın. Daha fazla fotoğraf için beni instagramdan takip edebilirsiniz. 😉

_mg_0430

_mg_0870

_mg_0068

1v9a1198

1v9a1228

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

 1. Şubat 25, 2017

  […] Masai Mara […]

 2. Haziran 16, 2017

  […] Masai Mara […]

 3. Aralık 8, 2019

  […] Masai Mara’da Safari Rehberi […]

 4. Mart 18, 2023

  […] Masai Mara’da Safari Rehberi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: