Seyahatlerde Kullandığım Fotoğraf ve Video Ekipmanları

Instagram’da bana en çok gelen sorulardan biri de fotoğrafları çekerken hangi ekipmanları kullandığım oluyor. Bu konuyla ilgili uzun zamandır bir yazı yazmak istiyordum, sonunda zamanı geldi. İşte size seyahat ederken kullandığım tüm fotoğraf ve video ekipmanları.

Seyahatlerde Kullandığım Dijital Fotoğraf Makinesi

Nikon D5200 (DSLR)

2012’den beri kullandığım canım kameram. Blogta gördüğünüz çoğu fotoğraf bu makine ile çekilmiştir. Daha yıllarca da bu makineyi kullanabilirdim aslında gayet memnundum ama çocukla tek başıma yola çıkmaya karar verince yükümü hafifletmek için seyahatlerde bu makineyi yanıma almamaya başladım.

DSC_0156.JPG

Nikon D5200 (filtresiz)

Sony A6000 (Aynasız Kompakt SLR)

Eylül 2018 itibarıyla kullanmaya başladığım ve çok memnun olduğum kameram. Kendi küçük marifeti büyük lafını hak eden, piyasadaki muadillerine göre fiyat olarak nispeten uygun bir fotoğraf makinesi. Bu markanın daha ileri modelleri de var ama fiyatlar bir anda ikiye ve hata üçe katlanıyor, o yüzden ben bunu tercih ettim. Size de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Ürünlerin detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

DSC01223.JPG

Sony A6000 (filtresiz)

Seyahatlerde Kullandığım Objektifler

Nikon kameramı çok uzun süre kullandığım için kendisine lens olarak epey yatırım yapmıştım. Şimdi tüm kullandığım lensleri yazacağım.

Nikon Af-P Dx Nikkor 18-55Mm F/3.5-5.6G: Bu zaten kameranın kendi kiti, ben uzun süre bunu tek başına kullandım. 

Nikon 55-200 F/4.5-5.6G: Bunu D5200 öncesi sahip olduğum D40 zamanlarında almıştım ama çok kullandığımı söyleyemeyeceğim. Yine de yanımda taşıyordum ve seyrek de olsa bazen kullanıyordum. Yalnız Nikon’un en ucuz tele objektifi olduğundan pek üstün çekimler beklemeyin. 

Tamron AF 18-270mm f/3.5 -6.3 Di II VC PZD: Seyaaht ederken sürekli objektif değiştirmek biraz can sıkıcı oluyor. Benim de geniş açı ve tele objektifi bir arada sunan bir modele ihtiyacım vardı. Daha ucuz olduğu için Nikon uyumlu bir Tamron aldım. Açıkçası zoom’undan pek memnun kalmadım, zoom yaptıkça kalite epey düşüyor. 

Nikon 50mm f/1.8G: Oğlum doğduktan sonra onun portre fotolarını çekmek için bu lensi aldım. Diyafram açıklığı sayesinde bokeh efekti dediğimiz arka planı bulanık gösteren fotoğraflar çekebiliyordum. Özellikle portre ve yemek fotoğraflarında kullanıyordum.

DSC_0150

Nikon 50mm (filtresiz)

Nikon AF-S 35mm f/1.8G: 50 mm sabit lensimden çok memnundum ama çok yakın olduğu için kullanımı kısıtlı oluyordu. Biraz daha geniş açı bir objektife ihtiyacım vardı, böylece seyahatlerde de sürekli lens değiştirmeden kullanabilecektim. Keşke 50 mm’yi hiç almasaymışım diye düşündüm açıkçası çok memnun kaldım.

Nikon 18-140mm f/3.5-5.6G: Tak çek lens olarak en sonunda bu lensi almaya karar verdim. Bu lensi aldıktan sonra tüm seyahatlerime bir bunu, bir de 35 mm’yi götürüyordum. Yani sondaki aklım olsa bu iki lens dışında başka lense yatırım yapmazdım. 

DSC_0712.jpg

Nikon 18-140mm (filtresiz)

Sony SEL P 16-50mm F/3.5-5.6 Lens: Aynasız kameramın kit lensin kullanıyorum, yani makineyi aldığımda kutunun içinden çıkan lens. Ben zaten hafif olsun diye bu makineyi aldım, yanımda bir sürü lens ile gezmek istemedim. Belki daha sonra bir tane 18-105 ve bir tane de 35 mm lens alırım.

Ürünlerin detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

DSC03942.JPG

Sony 16-50mm (filtresiz)

Seyahatlerde Kullandığım Baskılı Fotoğraf Makinesi

Instax Mini 90 Neo Classic

Anında çek bas kameralar günümüzde popüler olmaya ilk başladığında Mini 90’ın tipi çok hoşumuza gittiğinden onu almıştık. Gittiğimiz seyahatlerde anı olması için en azından bir tane çekmeye çalışıyorduk. Ancak bu kamera benim valizimin çalınmasıyla uçtu gitti. Retro tarzını çok seviyorduk, tavsiye ederim.

1494435972000_1081641

Instax Mini 9

Şimdiyse her yerde gördüğümüz tombik ve renkli kameralardan aldım. Aslında bunlardan almak yerine fotoğraf makinenize bağlanarak print eden aletlerden almak daha mantıklı olabilir. Şimdilik bununla idare ediyoruz.

Ürünlerin detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

Seyahatlerde Kullandığım Drone

DJI Spark Fly More Combo

Drone ilk çıktığından beri imrenerek takip ettiğimiz bir aletti. Ancak pahalı ve büyük olması pek işimize gelmiyordu. Spark çıkar çıkmaz hemen aldık çünkü tam istediğimiz gibiydi. Hem küçük hem de kumanda etmesi çok kolaydı. Telefondan ve hatta elle bile kullanılabiliyor olması bizi cezbetti. Biz yine de kumandalı ve yedek bataryalı olan Combo paketi aldık, daha hesaplı oldu. Spark’ın çekim kalitesi ve menzili de açıkçası bizim için yeterli. Yeni versiyonları çıktı ama fiyatlar hemen ikiye katlanmış, hesaplı bir drone bakıyorsanız tavsiye ederim.

Ürün detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

DJI_0465.JPG

DJI Spark (filtresiz)

Seyahatlerde Kullandığım Aksiyon Kamera

Gopro Hero 3+ 

2013 yılında housing(su altı koruması) ile birlikte aldığımız ve pek çok seyahatimizde bize eşlik eden aksiyon kameramızın pil ömründen çok şikayetçiydik. Bu sonradan olan bir şey değildi, başından beri pili çok hızlı tükeniyordu. Ayrıca ekranı yoktu yani ne çektiğinizi göremiyordunuz. Çekim kalitesinden memnundum ama oğlumla baş başa seyahate çıkarken pili bu kadar hızlı tükenen bir kamera benim işime yaramayacaktı.

GOPR3989.JPG

Gopro Hero 3+ (filtresiz)

Gopro Hero 6 Black

Sonunda o sırada en yeni çıkan Gopro’yu almaya karar verdim. Hem pil ömründen hem de çekim kalitesinden çok memnunum. Bunun için ayrıca housing almaya gerek yok, kendinden su geçirmez bir kamera. Ayrıca ekranı olduğu için fotoğraf çekerken daha rahat oluyor. İyi ki yenisini almışım dedirtti bana şahsen, tavsiye ederim.

GOPR2459.JPG

Gopro Hero 6 Black (filtresiz)

Gopro için selfie stick olarak GoPro 3 Way Monopod kullanıyorum. Açıkçası uzatma kısmından pek memnun kalmadım, genelde en kısa halini kullanıyorum. 

Seyahatlerde Kullandığım Tripod

Benro MeFOTO RoadTrip Air Travel Tripod

Daha önce seyahatlerimde hep ucuz, 30 – 50 TL arası fiyatlarda tripodlar kullanıyordum. Hepsi markasız ya da adını duymadığımız markalardı. Bugüne kadar herhalde 4-5 tane tripod kullanmışımdır. Hepsi bir noktadan sonra kırılıyorlardı ve beni yarı yolda bırakıyorlardı. Son zamanlarda tek başıma seyahatlerim iyice arttığından ve tripoda daha çok ihtiyaç duyduğumdan kaliteli bir tripod almaya karar verdim. Hafif, küçük ve dayanıklı bir tripod arayışındayken renkleriyle de hoşuma giden RoadTrip Air’ı almaya karar verdim. Oldukça fonksiyonel ve kaliteli bir tripod olduğunu düşünüyorum, tavsiye ederim. Ayrıca çok Yükseğe uzamasa da hafifliği ve uzaktan kumandasıyla telefon çekimlerinde çok kullanışlı olan Xioami selfie çubuğu da yeni gözdem oldu. Yanımdan ayırmıyorum diyebilirim.

Ürünlerin detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

MeFoto-Roadtrip-Air

Seyahatlerde Kullandığım Akıllı Telefon

Bunca malzemeyi yanımda taşıyor olmama rağmen instagram fotoğraflarımın çoğunluğu cep telefonum ile çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Özellikle tek başıma gezerken genelde birilerinden fotoğraf çekmesini rica ettiğim için telefonu vermeyi tercih ediyorum. Telefonu kullanmayı herkes biliyor, makineyi herkes kullanamayabiliyor. Şu anda Iphone 11 Pro kullanıyorum, daha önce Iphone 8 Plus  kullanıyordum. Iphone’un Portrait çekim özelliği fotoğraflara profesyonel bir hava katıyor. 11 Pro’nun geniş açı özelliği de çok işime yarıyor gezilerde. 

Ürünlerin detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

IMG_6009

Iphone 8 Plus Portre çekimi (filtresiz)

Seyahatlerde Kullandığım Video Yardımcıları

DJI Osmo Mobile

Sadece bir seyahatte kullanabildiğim ve aldığıma pişman olduğum bir ürünle karşınızdayım. Bu ürünü yazma sebebim tavsiye değil, tavsiye etmeme olacak. 🙁 Bu gimbalin son derece kullanışsız olduğunu düşünüyorum, telefonu takarak kullanmanız gerekiyor. Ben daha ucuz olduğu için tercih etmiştim ama yazık oldu. Telefon seyahatlerde benim sık kullandığım bir şey ve her seferinde bu gimbale tak çıkar yapmak beni çok zorladı. Ayrıca epey yer kaplıyor, pek hafif değil, sürekli taşımak zor geldi bana. Her zaman valizimdeydi ama dolaşırken hiç yanıma almadım. Bence alacaksanız kendinden kameralı ufak bir versiyonunu alın, ben de öyle yaptım. 🙂 Bu arada gimbal ne işe yarıyor derseniz, videolarda sarsıntıyı önlüyor.

dji-osmo-mobile

DJI Osmo Pocket: Osmo mobile ile mutsuz ilişkimiz sonrası aldığım Osmo Pocket’tan gayet memnunum ama bu gimbal piyasası yavaştan kapanacak sanıyorum çünkü yeni çıkan ürünleri genelde kendinden sarsıntı önleyici yapmaya başladılar.

unnamed (5)

Ürünlerin detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

Seyahatlerde Kullandığım Mikrofon

Şimdi yeni yeni youtube videoları çekmeye başlıyorum, bunun için de bir mikrofon aldım. Rode Video Micro Shotgun Mikrofon tercih ettim. Fiyat/performans olarak oldukça güzel bir mikrofon, tavsiye ederim. Yalnız fotoğraf makinenizin markasına göre bazen ayrı bir aparat ile bağlamak gerekebiliyor, ona dikkat edersiniz.

Ürün detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

Rode Video Micro

Seyahatlerde Kullandığım Fotoğraf Yedekleme Ürünleri

Fotoğraf yedeklemek için ben öncelikle Apple’ın icloud’unu kullanıyorum. Ek olarak mini USB belleklerden taşıyorum yanımda. Kolayca telefona takıp yedekleme yapabiliyorsunuz, daha sonra bilgisayara da aktarabiliyorsunuz, tavsiye ederim.

Ürün detaylarını incelemek ve satın almak için şuraya göz atabilirsiniz.

Kullandığım tüm ekipmanları eskisiyle, yenisiyle anlatmaya çalıştım. Ekipmanların hepsini kendimiz çalışıp kazanarak aldık ve tamamen kendi tecrübelerime dayanarak yorumladım. Çok fazla soru geldiği için toplu bir yanıt olmasını istedim, umarım faydalı bulursunuz.

Bu ekipmanlarla fotoğrafları nasıl çektiğimi de anlattım. Onun için Seyahatlerde Güzel Fotoğraf Çekmek için Taktikler yazısını okumanızı tavsiye ederim. 😉

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

5 Responses

 1. Ahmet can Ahmet can dedi ki:

  Bilgi ve görüntüler için teşekkür ederim. Dronla çektiğiniz ve bir çok teknenin bağlı olduğu yer neresi?

  • hohhoyyt hohhoyyt dedi ki:

   Drone ile çektiğimiz PhiPhi adalarından çıktığımız adalar turundandı, teknelerin bağlı olduğu yer de Coron’dayken çıktığımız turdan, Kayangan Lake

 1. Nisan 2, 2019

  […] Seyahatlerde Kullandığım Fotoğraf ve Video Ekipmanları […]

 2. Aralık 22, 2020

  […] Seyahatlerde Kullandığım Fotoğraf ve Video Ekipmanları […]

 3. Ocak 15, 2021

  […] Seyahatlerde Kullandığım Fotoğraf ve Video Ekipmanları […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: