Eskişehir Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en yaşanılası şehirlerinden biri olan Eskişehir, üç büyük üniversitesiyle genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Eskişehir’in en önemli özelliklerinden biri Porsuk Çayı’nın şehrin ortasından geçmesi. Şehirde pek çok müze ve sanat galerisi bulunuyor. Bunlardan bazıları Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Şehirdeki dev parklar da eklenince insan bazen kendini adeta bir Avrupa şehrinde gibi hissediyor. Eskişehir’in lezzetleri de unutulmazlar arasında yer alıyor. Bu yazıda size Eskişehir’in tüm bu güzelliklerini anlatacağım ve daha verimli bir gezi planlayabilmeniz için tavsiyelerde bulunacağım. Hazırsanız başlayalım, tarihi geçmişi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan Eskişehir Gezi Rehberi sizlerle..

Bursa Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir’e ne zaman gidilir? Eskişehir kaç günde gezilir?

Eskişehir’de sert bir kara iklimi hakim. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak. 🙂 Eskişehir’e seyahat etmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları diyebilirim. Bu aylarda hava daha ılıman ve yağış az. Ayrıca şehrin doğal güzelliklerini de bu aylarda daha iyi görebilirsiniz, parklar yemyeşil ve cıvıl cıvıl olacaktır. Bence Eskişehir için 2 gün ayırarak rahatlıkla çoğu yeri gezebilirsiniz, ideal bir hafta sonu gezi rotası. Günler uzunken gittiğinizde bol koşturmacalı günübirlik bir plana da sığdırılabilir ya da keyfini çıkara çıkara gezeyim istiyorsanız 3-4 gün bil kalınabilir.

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir’e Nasıl Gidilir? eskişehir Şehir içi Ulaşım Nasıl?

Eskişehir’e en kolay ulaşım yolu hızlı tren kullanmak. İstanbul’dan Eskişehir’e sabah 6:38’den itibaren tren var ve gece 12’ye kadar 19 sefer düzenleniyor. Konya ve Ankara’dan da hızlı trenle Eskişehir’e gidilebiliyor. İzmir’den gitmek isteyenler de tren kullanabilir ancak hızlı tren yok 10 saat civarı süren treni kullanabilirsiniz. Eskişehir’de şehir içi toplu ulaşım Estram denilen tramway sistemi ile oldukça kolay. Zaten çoğu yere yüyüyerek gidebiliyorsunuz ama daha uzak yerlere ulaşmak için kullanabilirisniz, ben 2 kere kullanmıştım.

Eskişehir’de Nerede Kalınır? Eskişehir Konaklama

Eskişehir’in en güzel iki oteli Tasigo ve OMM Inn diyebilirim. Tasigo, termal bir otel o yüzden Eskişehir’e yoğun gezi programı yapacaklara önermem ama hem otelde keyif yapayım hem Eskişehir’i gezeyim tadındaysanız burası ideal. OMM Inn Odunpazarı Modern Müzenin bitişiğinde yer alıyor, konum ve dizayn olarak çok iyi. Bunlar ilginizi çekmediyse, konaklanabilecek diğer alternatifler Park Dedeman, Merlot Hotel, Ramada Plaza, Hilton Garden Inn veya Anemon olabilir.

Eskişehir’de Nerede Ne Yenir? Eşkişehir Yeme İçme

Eskişehir’de en meşhur yiyecekler Çibörek, Balaban Kebap ve Met Helvası. Balaban Kebap, bildiğimiz iskender dönerin köfte ile yapılanı diyebilirim. Peki Eskişehir’de Balaban köfte nerede yenir? En meşhur yer Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, diğeri de ütü ile balaban köftesi yapan Fahrettin Usta Ütülü Balaban. Çibörek bir tatar yiyeceği ve Eskişehir’de çibörek için de en çok önerilen yerler Kentpark’taki Kırım Çibörekçisi ile Odunpazarı’ndaki Kırım Tatar Kültür Çi Börek Evi.

Balaban usulü değil ama normal köfte için Tatlıdil köftecisi, kahvaltı için Ayten Usta Gurme Restoran veya Doyuran Kahvaltı Salonu, hamburger için Pino veya Gorill Burger, kuruyemiş için Kurtuluş. Bir de kendim ciğer sevmediğim için gitmedim ama Ciğerci Ahmet çok fazla övülüyor, hem ciğeri hem ikramları harikaymış. Sağlıklı bir şeyler yemek isterseniz Pure Mutfak çok güzel, vejetaryen ve vegan yiyecekler bulabilirsiniz.

Eskişehir Yeme İçme Rehberi

Boza severseniz Karakedi Bozacısı’nın bozaları da çok lezzetli, mutlaka deneyin derim. Tatlı olarak Tanınmış Helvacı’da helva, Mazlumlar Muhallebicisi’nde bir muhallebi, Tadım Fadima’da bir dondurma yemelisiniz. Ayrıca, aslen Fransız kökenli küçük bir pastacık olan petifür de Eskişehir’de meşhur olmuş, Petifürcü Lalezar ve Süreyya pastanesi bu konuda epey ünlü. Profiteröl için kullanılan topçuklardan yapılıyor.

Eskişehir yeme içme Rehberi

Alkollü / alkolsüz arkadaşlarınızla bir şeyler içmek için Haller Gençlik Merkezi veya Varuna Gezgin’i tavsiye ederim. Kokteyller için Dudes güzel bir seçenek. Kahve için de Kokopelli Coffee Co. çok tatlı bir mekan.

Eskişehir’de Alışveriş Yapılacak Yerler ve Yöresel Hediyelik Ürünler

Eskişehir’den kendinize veya sevdiklerinize hediye olarak bir şeyler götürmek isterseniz alışveriş yapmak için birçok seçeneğiniz var. Şehrin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan el sanatları, cam ve seramik objeler, lezzetli tatlılar ve daha birçok ürünü burada bulabilirsiniz.

Eskişehir’in en popüler hediyelik ürünlerinden biri lületaşı. Bu taş, yumuşak ve kolay işlenebilir bir yapıya sahip olduğu için çeşitli şekillerde süs eşyaları, takılar, biblolar ve tabii ki lüleler yapılıyor. Lületaşı almak için Atlıhan El Sanatları Çarşısı veya Eskişehir Lületaşı Müzesi adresiniz olacak. Eskişehir’in başka bir özelliği de cam sanatının gelişmiş olması. Burada camdan yapılmış çeşitli objeler, süs eşyaları, takılar ve hediyelikler bulabilirsiniz. Cam hediyeler için Cam Sanatları Müzesi’ni veya Camdan Şeyler’i gezebilirsiniz.

Yiyecek türü bir şeyler almak isterseniz Tanınmış Helvacı’dan met helvası, cevizli helva ve tahin helvası, Karakedi’den boza, Tarihi Odunpazarı Taş Fırını’ndan haşhaşlı cevizli ekmek ya da Kurtuluş’tan kuruyemiş alabilirsiniz.

Eskişehir Alışveriş Rehberi

Eskişehir’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Porsuk Çayı: Eskişehir’in en önemli simgelerinden biri olan Porsuk Çayı, şehir merkezinde yer alıyor. Gondola binebilir ya da tekneyle adalar turuna katılabilirsiniz.

Vecihi Hürkuş Havacılık Parkı: Burada, çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları görülebiliyor, giriş ücretsiz.

Eskişehir Gezi Rehberi

TÜRASAŞ Devrim Arabaları Müzesi: Bu müzede, Türkiye’nin ilk yerli aracı, Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretilen Devrim Otomobili ve lokomotifleri görebiliyorsunuz, giriş ücretsiz.

Eskişehir Gezi Rehberi

KentPark: İçinde bir gölet, yüzme havuzları, Türkiye’de bir ilk olan yapay plaj, restoranlar, at binme alanları, çocuk oyun alanları bulunan oldukça büyük bir park.

Şelale Park: Şehrin panormaik manzarasını izeyebileceğiniz bir park burası. İçinde yapay şelale, yel değirmeni, çocuk oyun alanları, mini amfi tiyatro, restoran, kafe, çay bahçesi, yürüme yolları, seyir terası bulunuyor.

Eskişehir Gezi Rehberi

Odunpazarı Evleri: Bu bölge tarihi dokusu, evleri, çarşısı, sokakları ve müzeleri ile mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Ayrıca UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Eskişehir Gezi Rehberi

Odunpazarı Modern Müze: Çağdaş sanatın en iyi örneklerinden bazıları burada sergileniyor. Müzedeki sergiler düzenli olarak değişiyor o nedenle farklı zamanlarda gittiğinizde farklı eserler görebilirsiniz.

Eskişehir Gezi Rehberi

Kurşunlu Külliyesi: Eskişehir’in en eski camilerinden biri olan Kurşunlu Camii, Selçuklu döneminden kalma tarihi bir yapı ve Odunpazarı’nda yer alıyor. Külliye, cami, medrese ve türbelerden oluşuyor.

Kurtuluş Müzesi: Türk Kurtuluş Savaşını minyatür heykeller, balmumu heykeller, fotoğraflar ve bir filmle anlatan bir müze diyebilirim kısaca. Çıkışta Atatürk ile fotoğraf çekilebiliyorsunuz. 🙂

Eti Arkeoloji Müzesi: Eskişehir’de yer alan en gezmeye değer müzelerinden birisi. Müzede, bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen tarihi eserler sergileniyor.

Gezebileceğiniz diğer müzeler: Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Hamam Müzesi.

Eskişehir Gezi Rehberi

Sazova Parkı: Oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan bu parkta müzeler, bilim merkezleri, hayvanat bahçesi ve bir de masal şatosu var. Parkın içinde trene binerek de gezebiliyorsunuz.

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi: Bu müze ücretsiz ve gerçekten çok güzeldi, mutlaka gezin. Tüm Türk dünyasının önce gelen bilim ve sanat dehalarına yer verilmiş. Bir de musiki bölümü vardı. Daha henüz açılmamış bölümler de vardı, eminim daha da güzelleşecek.

Umarım Eskişehir Gezi Rehberi yazım size faydalı olur ve güzel bir Eskişehir gezisi yaparsınız. Benim atladığım bir şeyler olabilir, sormak istediğiniz başka şeyler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Sizin ekstra önerileriniz varsa onları da yorumlara beklerim. Size şimdiden iyi tatiller! 

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: