Batum’da Jazz Festivali ve Geri Kalanlar!

Geçtiğimiz yaz bir haftasonu kaçamağı için Batum’a gitmeyi düşünmüştük eşimle. Sonra uçak bileti fiyatlarının çok da tek gecelik bir tatil uygunluğunda olmadığını gördük ve uzatmaya karar verdik. 🙂 Bu arada, Batum’da her yıl düzenlenen Jazz festivalinin, Ramazan bayramı ile kesiştiğini fark edince, gitmişken 5 günlük tatil olsun dedik. Batum, benim beklentimin oldukça üstünde bir yer çıktı, ancak yaz mevsimi dışında gitmek çok anlamsız bence.

DSC_1593

Öncelikle Jazz festivalinden bahsetmek istiyorum. Gürcüler genel olarak sanata düşkün olduğu için kaliteli bir organizasyon bekliyordum zaten ve yanılmadım. Biz son 2 gününe yetişiyorduk planımıza göre, ama yetiştiğimiz kadarından çok keyif aldık. İlk gittiğimiz gece sokak konserlerine denk geldik. Oldukça kalabalık bir ekipten oluşan bir grubu izledik ve gerçekten hepsi çok yetenekliydi. Son gecemizde de Parov Stelar’ın VIP partisine katılma şansı bulduk. Club Take Five diye çok güzel bir gece kulübünde düzenlenen bu partide de çok eğlendik.

DSC_1354

Partide benim en çok hoşuma giden de herkes son derece şık olmasına rağmen topuklu kimseyi görmedim. İnsanlar oldukça rahattılar yani, kimse kasmamış illa topuklu giyeceğim diye. Benim bunun ekstra hoşuma gitmesinin sebebi de tabi ki partiye benim de topuksuz gitmiş olmam. Yanımda topuklu ayakkabı getirmediğim için biraz huzursuz olmuştum da giderken 🙂 Bu arada Parov Stelar’ın kim olduğunu halen bilmeyen varsa da aşağıdaki muhteşem şarkıyı bir dinlemesini tavsiye ediyorum.

Batum’da turistik olarak gidilmesi gereken bana göre olmazsa olmaz tek yer Botanik Bahçesi. Onun dışında teleferiğe binebilirsiniz, Ali Nino heykelini görebilirsiniz, dönme dolaba binebilirsiniz. Akşamları sahilde yürüyüşe çıkıp, yol boyunca çeşitli figürler görebilirsiniz. Burada görülmesi gereken tüm yerleri boşuna saymama gerek yok. Öncelikle bunlar her yerde yazıyor, diğer neden de ben o kadar fazla tarihi yer gezmeyi seven biri değilim. Avrupa seyahatlerimde tüm tarihi yerleri ve müzeleri gezdikten sonra artık sıkılıyor da olabilirim 🙂 Ben daha çok şehri yaşamayı seviyorum seyahatlerde.

DSC_1386

Piazza meydanındaki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz, Gürcü mutfağı için Mimino Restoranı özellikle tavsiye edebilirim. The Quiet Woman ise sadece birer içki almak için tercih edilebilir. Başka yemek için tavsiye edebileceğim, sahil boyunda iskelenin orada bir restoran var. İskeleye doğru yürürken, sağınızda kalan restoran, bir Türk işletmesi ve mezeleri oldukça lezzetli. Biz rakı balık keyfimizi burada yapmıştık ve memnun kalmıştık. İsmi de Pier Batumi tarzı bir şeydi, tam hatırlamıyorum 🙁 Gelelim benim Batum’da en çok sevdiğim mekâna yani FanFan’a. Bana göre açık ara Batum’un en cici kafesi. İçerisi Retro müzesi gibi. Hiçbir masa birbirine benzemiyor ve her köşesi babaannenize gitmişsiniz hissi yaratıyor, tabi babaannenizin evinde bar varsa :p Dışarıda oturmak için de birkaç tane masası var. Her öğün için rahatlıkla tercih edebileceğiniz, yemekleri oldukça lezzetli bir yer.

DSC_1513

Batum’un beach’leri bizimkilere kıyasla çok daha kaliteli ve uygun fiyatlı. Biz ilk olarak Sector 26’yı denedik ve sonra resmen müdavimi olduk, bir gün hariç her gün ordaydık. 🙂 Çok popüler bir yer ve hizmetten de çok memnun kaldık açıkçası, o yüzden de yeni maceralar denemeye gerek yok dedik. Ayrıca gün batımından sonra gece kulübü olarak devam ediyorlar. Kalan tek günde de Sheraton’ın havuzuna gitmiştik. Onu da tavsiye ederim. Müzikler ve yemekleri güzel, ayrıca havuzu çok büyük.

DSC_1419

Bu arada konaklama için Sheraton veya çevresini tercih etmenizi öneririm. Her yere çok yakın oluyorsunuz. Biz botanik bahçesine gittiğimiz gün dışında hiç araç kullanmadık. Bu arada Trabzon’dan geçişi kısa sanıp uygun olsun diye direkt uçuş yerine Trabzon bileti aldım. Trabzon’a uçup, oradan taksiyle geçiş yaptık ama çok tavsiye etmiyorum, taksiyle gidilen yol çok uzun oluyor. Bir daha gidersem şahsen direkt uçarım. Velhasıl, bir sonraki Jazz festivaline denk getirip Batum’da bir yaz tatili yapmanızı kesinlikle öneririm, biz çok eğlendik, umarım siz de eğlenirsiniz.

Beni facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: