Como Gölü Gezi Rehberi

İtalya’nın kuzeyinde, Alpler’in eteklerinde yer alan Como Gölü, yaklaşık 140 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Efsane dağ manzaraları sunan gölün çevresindeki tarihi kasabalar, renkli evleri, dar sokakları ve harika bahçeleriyle beni büyüledi. Daha önce nasıl gitmemişim diye hayıflandım açıkçası ama sonunda bu güzelliği keşfetme şansım oldu. Como gölünün etrafında çok fazla kasaba var ve gezecek çok yer var. O yüzden kendi tecrübelerim, araştrmalarım ve sizlerden gelen öneriler doğrultusunda size yol gösterecek bir yazıyla geldim. Como Gölü Gezi Rehberi sizlerle, iyi okumalar.

Günübirlik Bergamo Gezi Rehberi

Como Gölü Gezi Rehberi

Como Gölü Gezi Rehberi

Youtube’a Como Gölü Vlog’u yükledim. Kurgu, montaj, müzik ekleme gibi detaylara girmedim açıkçası. Youtube vlog çekmeye alışık değilim, o yüzden çekmeyi unuttuğum çok zaman oldu. Ama çekebildiğim kadarıyla gezdiğim yerleri olduğu gibi yaşayabileceğiniz anlık görüntüler var, izlemek isterseniz diye bırakıyorum buraya. Daha iyi videolar çekmek için motivasyona ihtiyacım var, beğenileriniz bu konuda bana çok destek olacak, şimdiden teşekkürler.

Como Gezi Rehberi – Como Gölü Ulaşım

Como’ya en kolay ulaşım Milano’dan sağlanıyor. Ben giderken Milano’dan Tirano trenine binerek Varenna Esino durağında indim, dönüşte ise Como’da San Giovanni tren istasyonunda Milano trenine bindim.

Eurail ile Avrupa’da Nasıl Ucuza Gezilir?

Ters bir Y harfi şeklindeki Como Gölü çevresi 171 km civarı. Gölün çevresinde onlarca güzel kasaba var, bunları günlük bilet alarak hop on hop off tarzı feribotla gezebilir ya da otobüslerle gezebilirsiniz. Feribotlara tek bir yere gidecek şekilde ya da tüm gün geçerli olacak şekilde bilet alabiliyorsunuz. Yavaş ve hızlı feribotlar var, arabalı olarak da binebiliyorsunuz.

Como gölü çevresinde gezen otobüs rotaları şu şekilde:

C10 Como-Menaggio-Colico
C30 Como-Nesso-Bellagio
D10 Lecco-Bellagio
D20 Lecco-Mandello & D21 Bellano-Varenna

Son olarak özel sürat motorlarından kiralayarak da gölü gezmek mümkün fakat bunların 250€’dan başlıyor fiyatları. Ben tek başıma olduğum için tercih etmedim. 🙂

Kasaba içleri ufak olduğu için yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirisniz. Bellagio’da etrafı gezmek için truistik tren vardı, 5€ olunca trene bindim şöyle bir etrafı gezeyim diye. Binmenizi çok tavsiye etmem yani merkeze yakın yerler gayet güzel, gezdirdikleri uzak yerlerde çok da bir özellik yok ve kısa sürüyor, pek bir şey anlamadım. Bir de Lecce’de villaya epey yürümek gerekiyordu, benim sırtımda ağır çanta olunca çok yorucu geldi. Dönüşte villa ile merkez arası servis yapan bir minik tekneye bindim, 6€ idi. Bu tip ulaşım imkanları da oluyor yani.

Internetten bahsetmek istiyorum burada bir de, ben son seyahatlerimde sürekli e-sim kullanıyorum artık. Fiziksel olarak kart değiştirmeye gerek kalmadan yurt dışında internet kullanmak için bu linkten uygulamayı indirebilirsiniz. Ben şimdiye kadar 6 ülkede kullandım ve sorun yaşamadım. OZGUR0129 kodu ile kaydolursanız 3$ indirim oluyor.

Como Gölü Ulaşım Rehberi
Como Gölü Gezi Rehberi
Como Gölü Ulaşım Rehberi
Como Gölü Ulaşım Rehberi

Como Gölü Konaklama Rehberi

Ben Varenna’da konaklamayı tercih ettim. Kendime Como civarı fiyatlar düşünüldüğünde bütçe dostu ve şirin bir tek kişilik oda bulunca hemen rezervasyonumu yaptım. Benim kaldığım yer Albergo Del Sole idi. Aynı zamanda restoranı da olan lokasyonu Varenna meydanda minik temiz bir yerdi. Herhangi bir lüks beklentiniz yoksa tavsiye ederim. Şimdi sizin için, Como Gölü çevresindeki kasabalarda her bütçeye uygun harika konaklama önerileri yapacağım.

Como Hostel: Ostello Bello Lake Como, Lecco Hostel

Como Ucuz Oteller: Officina Rooms, B&B Hotel Como, Essentia Guest House, Bellavista con Locanda, Casa LiLu, Hotel Plinio, Rumi Rooms

Como Orta Sınıf Oteller: Hotel Fioroni, Hotel Borgo Antico, In Centro Luxury Rooms, Hotel Olivedo, Domus Bellagio, Albergo Villa Edy, Hotel Lenno, Hotel Meridiana, Hotel Bellagio, Hotel du Lac

Como Lüks Oteller: Grand Hotel Tremezzo, Hotel Belvedere, Villa Cipressi, Villa Serbelloni, Mandarin Oriental

Como Gölü çecresindeki tüm müsait oteller için şurayı inceleyebilirsiniz.

Como Gölü Konaklama
Como Gölünde nerede kalınır
Como Gölü Konaklama
Como Gölü Konaklama

Como Gölü Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Como gölünde herhangi bir kasabaya gidip sahilde yürüseniz bile çok iyi vakit geçirirsiniz eminim. Hepsine gitmesem de feribotla uğradığımız her kasaba ayrı güzel görünüyordu. Tabi yine de en popülerleri önceliklendirdik. Şimdi rotamı ve rota üzerinde yapılacakları anlatacağım.

Como Gölü Gezi Rotası

Como’da dolu dolu 2 günüm vardı ve benim en çok istediğim yerleri gezmek için için ideal zamandı. Benim rotam Varenna ile başladı. Varenna’dan günübirlik Bellagio’ya geçtim. Akşamı ve ertesi sabahı Varenna’da geçirdim. Sonra Lenno’ya villa ziyaretine uğradım ve son olarak Como’yu gezip akşamına tren ile Milano’ya döndüm.

Ben Mart ayının son haftası gittim, hava bir gün kısa kolluyla gezilecek kadar güzel, bir gün ise yağmurlu ve kapalıydı. Nisan’dan itibaren gitmenizi öneririm çünkü bazı villalar Nisan ayında açılıyor mesela ve tüm çiçekler açmış, tüm ağaçlar yeşermişken her yer daha güzel görünüyor.

Varenna Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Riva Garibaldi ve devamında Riva Grande boyunca yürümek ve Varenna Old Town sokaklarında dolaşmak, Vareanna’da yapılacak en güzel aktivite aslında ama birkaç noktayı da yazmadan geçmeyeyim.

Villa Monastero: Göl kenarında çok büyük bir alana yayılmış olan villa, fotoğraf sevenler için harika manzaralar sunuyor. Nisan ayı itibarıyla bahçe açılıyor, Mayıs sonunda da içerisi açılıyor. ikisi birlikte 13€, tek bahçe 10€. 14 yaşa kadar çocuklar ücretsiz.

Castello di Vezio: Gölü ve Varenna’yı yukarıdan görmek isterseniz kaleye çıkabilirsiniz, kalenin içine girmenin ücreti 4€. 7 yaşa kadar çocuklar 2€, 7 yaş altı ücretisz.

Chiesa di San Giorgio: Bu kilise benim kaldığım otelin olduğu meydanda, 14. yüzyıldan kalma bir yapı, içinde freskler var.

Como Gölü Gezilecek Yerler
Como Gölü Gezi Rotası
Varenna Gezilecek Yerler
Varenna Gezilecek Yerler

Bellagio Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Bellagio da aynı Varenna gibi, sadece göl kenarındaki yolu ve Old Town sokaklarını şuursuzca dolaşsanız bile yeterince etkileyici bir yer. Birkaç tane nokta atışı yer yazıyorum ben yine. 🙂 

Salita Serbelloni: Bellagio’da muhtemelen en çok gördüğünüz fotoğraf bu lokasyondadır, haritaya bu şekilde girerseniz o manzara noktasına gidersiniz. Kalabalık zamanlarda yani yaz aylarında,, buraya sabah erken gitmek şart.

Parco Martiri Della Liberta: Girişi ücretsiz olan muhteşem bir bahçe, göle karşı burada banklarda biraz keyif yapmayı unutmayın.

Punta Spartivento: Bellagio’nun en uç noktası burası, karşıya baktığınızda sadece dağlar, göl ve siz varsınız. 

Villa Melzi: Villanın içi açık değil ama bahçesi muhteşem ve halka açık. Giriş ücreti 8€, 12 yaş öncesi çocuklar ücretsiz. Mart- Ekim arası açık.

Pescallo Köyü: Burası eski bir balıkçı köyü. Biraz merkeze uzak, benim yukarıda bahsettiğim tren oraya da gidiyor ama orada inip gezmeniz gerek güzelliğini görmek için. 

Bellagio Gezilecek Yerler
Como Gölü Gezi Rehberi
Bellagio Gezilecek Yerler
Bellagio Gezilecek Yerler

Lenno – Villa Del Balbianello

Star Wars ve James Bond filmlerinde bazı sahnelerden muhtemelen hatırlayacağınız bu muhteşem villa, bana göre Como gölü civarında tek bir villa ziyaret edecekseniz, önceliklendirmeniz gereken bir yer. Ben Mart ayında gittiğim için henüz yeterli yeşilliğe ulaşmamasına rağmen çok büyüleyiciydi, Nisan ortası itibarıyla şov bir ortam sizi bekliyor. Bahçesinde 13. yüzyıldan kalma, iki kuleli bi manastır var. Burası FAI isimli kuruluşa ait bir yapı ve benim gittiğim hafta sonu bu kuruluş, bünyesindeki tüm yapıları halka açıyordu, hatta normalde açık olmayan bazı yerler bile açılıyordu. Giriş ücretsiz, gönlünüzden kopan bir bağış yapabilirsiniz isterseniz masalardaki kutuların içine para atarak. Normalde bahçeye giriş 12€, villanın içi ve bahçe birlikte 23€.

Villa Del Balbianello
Lenno Gezilecek Yerler
Villa Del Balbianello
Lenno Gezilecek Yerler

Como Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Como da göl çevresindeki tüm yerler gibi Old Town sokaklarında kaybolmaktan ve göl boyunca yürümekten keyif alacağınız bir şehir. Özellikle görseniz iyi olur diyebileceğim yerleri yazıyorum.

Duomo di Como: 14. yüzyılda yapımına başlanıp 18. yüzyılda tamamlanmış, Lombardy bölgesinin 3. en büyük katedrali burası, görülmeye değer.

Porta Torre: Şehrin en önemli simgelerinden biri olan yapı, şehri çevreleyen duvarlar ile birleşikmiş, ancak 12. yüyzıldan günümüze yalnızca bu kapı kule kalmış.

Villa Olmo: Como Gölü çevresindeki en ünlü villalardan biri de burası. Buranın en güzel özelliği diğer villaların aksine ücretsiz olması. 😉

Ben binmedim ama funiküler ile Brunate köyüne çıkıp göle yukarıdan bakabilirsiniz, fotoğraflarda manzara nefis görünüyor.

Como Gezilecek Yerler
Como Gezilecek Yerler
Como Gezilecek Yerler
Como Tren istasyonu

Como Gölü Gezi Rehberi – Yeme İçme

Varenna yeme içme: Cafe Varenna’da aperitivo, La Passarella’da dondurma ve kaldığım otelin restoranında yani Albergo del Sole Ristorante Pizzeria’da kızarmış deniz ürünleri tabağı yedim, hepsini tavsiye ederim. Notlarımda olan diğer mekanları da yazayım: Osteria Quatro Pass, Il Cavatappi, Al Prato, Bar Il Molo.

Bellagio yeme içme: La Lanterna’da lazanya ve pestolu ravioli tabağı yedim, ağırlıklı olarak makarna üzerine bir restoran ve çok lezzetliydi. Her türlü içki şişesine yaptıkları resimlerle de çok güzel bir dekor yapmışlar, bunları aynı zamanda satıyorlar, hatıra olarak alabilirsiniz. Gelateria del Borgo‘da dondurma yedim, fındık ve bitter çikolata gerçekten çok lezzetliydi. Notlarımdaki diğer mekanları da yazayım: Bilacus, Alle Darsene, Ristorante La Punta, Aperitivo Et Al

Como yeme içme: Como’da farklı mekanlar deneyecek kadar vakit olmadı, Milano’da yaşayan arkadaşımın tavsiyesi üzerine sadece Figli Dei Fiori’ye gidebildim, gerçekten güzeldi. Notlarımda I Tigli in Theoria vardı bir de, Michelin yıldızlı ve epey pahalı bir yer, lüks bir deneyim isterseniz aklınızda olsun. 😉

Como Gölü Yeme İçme
Como Gölü Yeme İçme
Como Gölü Yeme İçme
Como Gölü Yeme İçme

Como Gölü Gezi Bütçesi

Bitirirken kalem kalem gezi maliyetini de yazayım. Como gölü pahalı bir rota olarak görünür genelde ama 2 günlük harika bir tatilin toplam maliyeti 191€ tuttu. Milan uçak bileti fiyatını eklemedim çünkü ben Gürcistan’dan binmiştim uçağa ve Milan seyahatimin içine eklediğim bir rotaydı. Milan’dan Varenna gidiş – Como dönüş tren yolculuğu 12€, Como Gölü çevresi feribotla ulaşım 28€, yeme içme 59€, 1 gece tek kişi oda kahvaltı konaklama 92€. Ben tek bir villaya gittim, o da o gün ücretsizdi. Villa bahçelerine girişler 8-12 € arası değişiyor normalde. Villa gezisi yapacaksanız bu masraf kalemi eklenebilir. Ama hiçbir villaya girmeseniz de Como gölü çevresindeki kasabaların her biri harika.

Umarım Como Gölü Gezi Rehberi yazım size faydalı olur ve güzel bir Como gezisi yaparsınız. Benim atladığım bir şeyler olabilir, sormak istediğiniz başka şeyler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Sizin ekstra önerileriniz varsa onları da yorumlara beklerim. Size şimdiden iyi tatiller! 

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: