Eurail ile Avrupa’da Nasıl Ucuza Gezilir?

Geçtiğimiz ay 2 haftalığına bir Orta Avrupa seyahatine çıktık ve 4 ülkede 7 şehir gezdik. İki kadın iki çocuk olarak çıktığımız seyahatin planını yaparken, aklımızdaki tek ulaşım aracı fikri trendi. Yapacağımız yolculukları ortaya döktüğümüzde fiyat performans olarak bizim için en iyi alternatifin Eurail Pass kullanmak olduğuna karar verdik. Eurail Pass’i instagram’da paylaştığımda oldukça fazla ilgi gördü ve çok fazla soru geldi. Soruların çoğuna yanıtlamaya çalışsam da karakter sınırları yeterince detay vermeme engel oluyor. Ben de bu konuyu ayrıca bloga yazıp en ince ayrıntısına kadar anlatmak istedim. Avrupa’da interrail yapmak hakkında internette araştırma yapanlara da yol gösterici olur diye umuyorum. O zaman başlayalım, Eurail Pass nedir, Eurail ile Avrupa’da nasıl ucuza gezilir anlatıyorum.

Interrail nedir

Eurail Pass Nedir?

Eurail pass, Avrupa’da 33 ülkede geçerli, trenle seyahat edeceklerin hayatını kolaylaştıracak bir kart. Hem daha hesaplı hem de daha esnek seyahat etmenize imkan veriyor. Yerel trenlerde, ülkeler arası trenlerde, hızlı trenlerde ve gece trenlerinde kullanılabiliyor. Şehir içi raylı sistemlerde yani metro ve tramvaylarda kullanılmıyor ama havaalanından şehir merkezine giden trenlerde kullanılabiliyor.

Eurail mi Interrail mi?

Interrail çoğumuzun duyduğu bir kavram ama tam olarak nasıl uygulandığı herkes tarafından bilinmiyor. Yurt dışında trenle seyahat etmek genelde interrail yapmak olarak bahsediliyor bizde. Aslında interrail Avrupa Birliği vatandaşları ve Avrupa Birliği’nde oturum izni olan kişilerin kullanabildiği bir kart. Uygulama olarak Eurail ile aynı ama Eurail Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların kullandığı kart.

Eurail nedir

Eurail Pass Hangi Hatlarda Geçerli?

Eurail Avrupa’da 33 ülkede geçerli: Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan. Pass’inizi ulusal demiryollarında ve Pass’ınızın geçerli olduğu ülkelerdeki çoğu özel demiryollarında kullanabilirsiniz. Eurostar, Thalys, TGV ve AVE gibi bazı popüler trenler Eurail Pass’a dahil, ancak yoğun hatlarda ufak bir ek ücret karşılığı koltuk rezervasyonu yapmanız gerekebiliyor. Hatta Bernina Express çok ünlü tren yolculukları da pass’e dahil ama mutlaka rezervasyon yapmalısınız. Gece trenlerinde de rezervasyon yapmak gerekiyor. Rezervasyon ücretleri 3€’dan başlıyor ama biletin normaldeki değerine göre 30€ gibi çok daha yüksek fiyatlar da görebilirsiniz. Pass’e dahil olan trenler için tüm listeyi buradan kontrol edebilirsiniz.

Birinci sınıf mı ikinci sınıf mı almalı?

Biz birinci sınıf tercih ettik çünkü fiyat farkı çok fazla değildi ama buna karşılık sunduğu imkanlar kesinlikle epey fark ediyordu. Bir kere tabi ki çok daha konforlu ve geniş koltukları var hatta bazı trenlerde ayrı odalara ayrılmışlardı birinci sınıflar. Örneğin bizim Mübih – Prag treni Paskalya tatiline denk geliyordu ve anormal derecede kalabalıktı. Biz özel odamızda rahat koltuklarımızda gittik 5.5 saatlik yolu. İkinci sınıflarda herkes alt alta üst üsteydi, rezervasyonunuz olsa ve koltukta yer bulmuş olsanız bile yanınızda biri dikiliyor yani öyle bir ortam düşünün, koridorlar taşmıştı. Bu konforun dışında internet var, her koltukta priz var, restorandan koltuğunuza servis imkanı var. Hatta bazı trenlerde ücretsiz su dağıttılar, çoğunlukla çikolata ikramları da oldu. Ben açık söyleyeyim ilk defa birinci sınıf tren yolculuğu yaptım ve bundan sonra da özellikle uzun süreli yolculuklarda birinci sınıf tercih ederim. Eurail pass fiyatları da bence iyi.

Avrupa birinci sınıf tren

Eurail Pass için yaş sınırlaması var mı?

Eurail Pass kullanımı için yaş sınırlaması yok ama belli yaş grupları için farklı fiyatlar var.

60 yaş üzerindeki kişiler için normal yetişkin fiyatından %10 indirimli.

12-27 yaş arasındaki gençler için normal yetişkin fiyatından %25 indirimli.

4 – 11 yaş arası çocuklar için yetişkin kartına ek ücretsiz Eurail pass alınabiliyor, genç veya yaşlı kartı yanına alınamıyor. Her yetişkin max 2 çocuk ekleyebiliyor.

4 yaşın altındaki çocuklar zaten trenlerde ücretsiz seyahat ediyorlar ve herhangi bir pass’e ihtiyaçları yok, ayrıca onlar için rezervasyon ücreti de yok. Bazı ülkelerde çocuklar için ücretsiz yaş sınırı 6’ya çıkıyor, çocuklara pass eklemeden önce kullanacağınız ülkeye göre yaş sınırlarını öğrenmekte fayda var.

Eurail Pass Çeşitleri Nelerdir?

Eurail Global Pass: Avrupa’da Eurail’in geçerli olduğu tüm ülkelerde kullanabileceğiniz pass. 33 ülkede 30000’den fazla noktaya tek pass ile seyahat edebiliyorsunuz. Ülkeler arası ulaşım ve ülke içi ulaşımlar dahil oluyor. 211$’dan başlıyor fiyatlar.

Eurail One Country Pass: Eurail’in geçerli olduğu 29 ülkede, sadece pass’i aldığınız ülke içinde kullanılabiliyor. Tek ülke pass’leri global pass’ten daha ucuz olduğu için seyahatinizde birden fazla ülke yoksa bunu almak daha mantıklı olur. 59$’dan başlıyor fiyatlar.

Bir de kullanım süresine göre ayrılıyor kartlar. Mesela 2 ay boyunca sınırsız, 2 ay boyunca 15 gün kullanım, 3 ay sınırsız, 1 ay boyunca 7 gün kullanım vb. seçenekler bulunuyor. Diyelim 1 ay boyunca sınırsız pass aldınız, pass’inizi aktifleştirdikten sonra 1 ay boyunca her gün dilediğiniz kadar tren yolculuğu yapabiliyorsunuz. 1 ay boyunca geçerli 4 gün kullanım bileti aldığınız durumda ise süreç şöyle ilerliyor. Kartınızı aktifleştirdiğiniz andan itibaren yine 1 ay süreniz var ama bu sefer 4 gün tren kullanabileceksiniz. Bugün biletinizi kullandınız, birinci tren gününü işaretlediniz, 24 saat boyunca istediğiniz kadar trene binebiliyorsunuz. Sonra 4 gün tren kullanmadınız ve 5. gün yine biletinizi kulandınız, yine 24 saat sınırsız tren hakkınız var, böyle böyle dilediğiniz günleri kullanıyorsunuz ve 4. gününüzü işaretlediğinizde artık pass bitiyor.

çocukla interrail

Eurail Pass Nasıl alınır?

Eurail pass’inizi online olarak şu adresten alabilirsiniz. Yukarıda anlattığım çeşitler arasından size en uygun Eurail Pass’i seçtikten sonra satın alma işlemini tamamlıyorsunuz ve verdiğinize email’e bir pass kodu geliyor.

Eurail Pass Nasıl Kullanılır?

Telefonunuza Rail Planner uygulamasını indiriyorsunuz. Eurail pass almasanız da uygulamadan tren hatlarını inceleyebilirsiniz. Mesela sizin kullanmayı düşündüğünüz tren hatlarında Eurail geçerli mi diye kontrol edebilirsiniz. Pass’a dahil olan trenleri görmek için uygulamadaki “Pass Network Only” filtresini kullanabilirsiniz. Sizin kullanacağınız hatlarda rezervasyon gerekmeyen trenleri bulmak için “No seat reservations required” filresini kullanabilirsiniz. Kısacası pass almadan önceki ön araştırmanızı da buradan yapabilirsiniz. Pass aldıktan sonra soyadınız ve mailinize gelen pass kodunuzla birlikte uygulamaya pass’inizi kaydediyorsunuz ve artık pass’iniz kullanıma hazır hale geliyor.

çocukla interrail

Eurail Pass’in avantajarı nelerdir?

Eurail Pass’in en büyük avantajı esneklik ve tabi ki doğru kullandığınız zaman fiyat. Biz her zaman hangi trene yetiştiysek o biletimizi aktif ettik. Çocuklarla seyahat ediyorduk ve günübirlik gezilerde sabah çok erken çıkacağımızı düşünürken bazen 1 saat sonrasına yetişebildik ve trene binince bileti açtık, dönüşlerde de keza şehri gezmemiz ne zaman biterse o anki trene biniveriyorduk. Ya da mesela Prag’tan Viyana’ya geçerken sabah trenine binecektik ama Prag’a doyamadık ve uzatıp akşam treniyle geçtik. Bunun gibi esneklikler normal bilet aldığınızda biraz zor çünkü ya bileti önceden alırsınız ya da son daika bilet alma telaşına girersiniz.

Eğer çok tren kullanacaksanız ve kullandığınız hatlarda fiyatlar yüksekse büyük ihtimalle Eurail pass kulanmak size fiyat avantajı sunacaktır. Bir de bazı hatlarda saate göre bazı biletlerin fiyatı çok yüksek olabiliyor ama pass varken fiyat dalgalanmaları sizi ilgilendirmiyor. Örneğin Münih’ten Nürnberg’e gideceksiniz, Cumartesi günü sabah 9 treni en popüler saat olduğu için öğlen treninin iki katı olabiliyor, ya da dönüş için akşam 7 treni yine çok popüler olduğu için diğerlerinden çok daha yüksek fiyat olabiliyor ve bu sizi ilgilendirmiyor.

Eurail Pass almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Eurail Pass almadan önce mutlaka rail planner uygulamasından kullanacağınız trenleri aşağı yukarı kontrol edin ve fiyat karşılaştırması yapın. Örneğin rezervasyon istiyorsa bu fiyatları da ekleyin ve size fayda saplayıp sağlamadığını kontrol edin. Bizim rotamızda rezervasyon gerektiren hiç hat yoktu mesela, çoğunlukla günde iki tren kullanacaktık ve birinci sınıf biletlerde tek tek bilet almak inanılmaz pahalıya geliyordu, gerçekten yarı fiyatına gelmiş oldu totalde. Ama mesela İtalya’ya gideceksiniz, 2-3 tane yakın mesafe tren kullanacaksınız. Tren biletleri zaten genelde 5€ civarı, 3-4 tren kullanımı için pass almak mantıksız olur.

Avrupa tren restoran

Umuyorum ki Avrupa’da interrail yapmaya dair yazım size yol gösterici olur ve Eurail Pass ile hesaplı ve özgürce seyahat edersiniz. Sormak istediğiniz bir şeyler varsa yorumlara yazın lütfen. Bu yazıyı okuduktan sonra Eurail seyahati yaparsanız, tecrübenizin ardından yorum bırakırsanız da harika olur.

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: