Türkiye’nin En iyi Kayak Merkezleri

Daha önce Türkiye’deki tüm kayak merkezleri için skipass ücretleri, ekipman kiralama fiyatları ve ders maliyetleri üzerine bir yazı yazmıştım. Orada saydığım kayak merkezlerinin bazıları her seviyeye uygun değil, bazıları tesis anlamında yetersiz idi. Bu nedenle Türkiye’nin hem tesis hem de pistler anlamında tatmin edici olan kayak merkezlerini daha detaylı olarak ayrı bir yazıda ele almak istedim. Bu yazıda Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri için ulaşım, konaklama, sezon açılışı, yeme içme ve pist durumları hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz, en güncel fiyatlar için ise önceki yazımı okumanızı öneririm. O zaman buyurun, Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri ve detaylı bilgiler sizlerle…

Not: Kayak merkezleri şu anda açık ancak sokağa çıkma yasağı olduğu zaman dağ otellerinde kalmanız gerekiyor. Şehir merkezlerindeki otellerde kalırsanız da sadece dağdaki otellerin anlaşmalı olduğu servislerle kayak merkezlerine ulaşabiliyorsunuz.

Türkiye’deki Tüm Kayak Merkezleri ve Fiyatlar

Yeni Başlayanlar için Kayak ve Snowboard Rehberi

Türkiye’nin En iyi Kayak Merkezleri ve Detaylı Bilgiler

Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezine nasıl gidilir? Bursa’ya deniz yoluyla en yakın Mudanya’dan, hava yoluyla en yakın Sabiha Gökçen’den ulaşabiliyorsunuz. Bursa’dan da Uludağ’a direkt teleferiğe binerek yarım saat içinde ulaşabiliyorsunuz.

Uludağ Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı başından Mart sonuna kadar Uludağ’da kayak yapılabiliyor.

Uludağ Kayak Merkezinde Yeme İçme: Uludağ’da otellerin restoranlarından konaklamasanız da faydalanabiliyorsunuz. Bir de yukarılarda kafeler oluyor, mesela Belvü Cafe onlardan biri.

Uludağ Kayak Merkezinde nerede kalınır? Türkiye’nin en eski kayak merkezi olduğu için konaklama konusunda epey seçenek var. Uludağ’da iki bölge var ve bu iki bölgede toplamda 34 konaklama tesisi bulunuyor. Ağaoğlu My Mountain Hotel, Beceren Hotel, Fahri Hotel, Grand Yazıcı Hotel benim çok eskiden beri bildiğim otellerden, daha yeni olarak da La Chalet Yazıcı, BOF Hotel, Kaya Hotel, Karinna Otel oldukça popüler.

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri: Türkiye’nin en eski kayak merkezi olan Uludağ, 1750 metreden başlıyor, en yüksek lift ise 2322 metrede yer alıyor. 1 tane 5 kişilik gondola, 10 tane telesiyej ve 13 tane teleski hattı bulunuyor. En uzun pist 2750 metre ile Tutyeli pisti ve her seviyeye uygun tüm pistlerin toplamı 28 km.yi buluyor.

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezine nasıl gidilir? Kartalkaya Bolu’ya 40 km, Ankara’ya 190 km, İstanbul’a 300 km mesafede yer alıyor. Turlarla, yerel otobüs firmaları ve minibüslerle dağa ulaşabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı başından Mart sonuna kadar Kartalkaya’da kayak yapılabiliyor.

Kartalkaya Kayak Merkezinde yeme içme: Kartalkaya’da otellerin kendi restoranlarına ek olarak Morino Cafe ve Drop Lounge gidebileceğiniz popüler mekanlar.

Kartalkaya Kayak Merkezinde nerede kalınır? Benim bildiğim Kartalkaya’da 5 tane otel var: Grand Kartal , Kartal Otel, Dorukkaya Ski & Mountain Resort, Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort ve Lodge Golden Key Kartalkaya.

Kartalkaya Kayak Merkezi Pistleri: Kayak merkezi 1800 metrede, en yüksek lift ise 2255 metrede yer alıyor. 2 farklı kayak alanı içerisinde toplamda 25 adet her seviyeye uygun pist bulunuyor, toplam pist uzunluğu 35 km.yi buluyor. 3 telesiyej ve 9 teleski hattı bulunuyor.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Palandöken, Erzurum’a sadece 5km, havaalanına 17 km mesafede yer alıyor. Erzurum’a, otobüs, demiryolu veya uçakla ulaşabiliyorsunuz.

Palandöken Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Kasım ayı ortalarından Mayıs ayı ortalarına kadar Palandöken’de kayak yapılabiliyor.

Palandöken Kayak Merkezinde yeme içme: Palandöken’de otellerin kendi restoranlarını kullanabilirsiniz. Birkaç tane kafe de var ama sanıyorum pandemi nedeniyle kapalılar.

Palandöken Kayak Merkezinde nerede kalınır? Palandöken’de en çok tercih edilen oteller benim bildiğim kadarıyla Sway Hotels, Dedeman Palandöken Ski Lodge Hotel ve Dedeman Palandöken Resort Hotel. Kayak merkezi şehre yakın olduğu için Erzurum’da konaklamak daha bütçe dostu bir seçenek olabilir ama ben her zaman dağda konaklamayı tercih ederim şahsen.

Palandöken Kayak Merkezi Pistleri: Kayak merkezi 2200 metrede, en yüksek lift 3176 metrede yer alıyor. Farklı seviyelere uygun 27 adet pist bulunuyor, en uzun pist 12 km ve toplam pist uzunluğu 28 km. 1 tane gondol, 5 telesiyaj ve 1 teleski hattı bulunuyor. Pistler 8:00-17:30 arası kullanılabiliyor. Aydınlatılmış bazı pistlerde gece kayağı da yapılabiliyor.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Kayseri’ye uçakla veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Kayak merkezi hem havaalanına hem de şehir merkezine 25 dk civarı uzaklıkta yer alıyor. Havaalanı önünden ve şehirde bazı noktalardan kayak merkezine servisler kalkıyor.

Erciyes Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Kasım sonundan Nisan sonuna kadar Erciyes’te kayak yapılabiliyor.

Erciyes Kayak Merkezinde yeme içme: Kayak merkezleri arasında yeme içme seçeneği bakımından en zengin yer sanıyorum Erciyes’tir. Tekir Sucuk evi, Yörem Mantı Sucuk Evi, Lifos Cafe Dağ Evi ve Magna Apex tercih edebileceğiniz yerler arasında.

Erciyes Kayak Merkezinde nerede kalınır? Erciyes’te konaklayabileceğiniz bazı oteller: Magna Otel, Ramada Otel, Mirada Del Lago Hotel, Mirada Del Monte, Grand Eras Hotel, Ace Kite Hotel ve X-Mountain Lodge Erciyes.

Erciyes Kayak Merkezi Pistleri: Kayak Merkezi 2150 metrede ve en yüksek lift 3400 metrede yer alıyor. Her seviyeye uygun 34 pist bulunuyor ve toplam pist uzunluğu 100 km.yi buluyor. En uzun pist 2736 metre uzunluğunda. 2 tane gondola, 17 tane telesiyej hattı bulunuyor. Hafta sonu aydınlatılmış pistlerde gece kayağı yapılabiliyor.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Kars’a tren, uçak veya otobüsle gidebilirsiniz. Kars şehir merkezinden belediye otobüsleri ve otogardan minibüslerle Sarıkamış’a ulaşabilirsiniz. Kars Havaalanı ile Sarıkamış kayak merkezi arası 60 km.

Sarıkamış Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı başından Nisan ayı başına kadar Sarıkamış’ta kayak yapılabiliyor.

Sarıkamış Kayak Merkezinde yeme içme: Sarıkamış’ta, yeme içme ihtiyaçlarınız için Karanlık Dere Kafe ve Orta Kafe isminde iki adet mekan bulunuyor.

Sarıkamış Kayak Merkezinde nerede kalınır? Sarıkamış’ta en çok tercih edilen otellerden bazıları şöyle: Sarıkamış Habitat Otel, Ekinata Grand Toprak Hotel ve Snowflake Dağ Oteli. İsterseniz Kars veya Sarıkamış şehir merkezinde de konaklayabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi Pistleri: Kayak Merkezi 2130 metrede ve en yüksek lift 2635 metrede yer alıyor. Her seviyeye uygun 7 pist bulunuyor ve toplam pist uzunluğu 25 km.yi buluyor. En uzun pist 3500 metre uzunluğunda. 4 tane telesiyej hattı bulunuyor. Dünyada Alp Dağları’nda bulunan kristal kar yapısı Sarıkamış’ta da var, o nedenle kayak ve snowboard severler kar kalitesini çok seviyor. Işıklandırılan pistlerde gece kayağı da yapılabiliyor.

Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Kartepe İstanbul’a en yakın kayak merkezi, 1.5 saat içinde ulaşabiliyorsunuz. Ben burayı sevmiyorum açıkçası ama İstanbul’a yakın diye yazıyorum. Mümkünse hafta içi gitmeyi tercih edin, hafta sonu pişmanlık.

Kartepe Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı ortasından Şubat sonuna kadar Kartepe’de kayak yapılabiliyor.

Kartepe Kayak Merkezinde yeme içme: Otelin restoranı dışında zirveye çıktığınızda Zirve Cafe’de oturabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezinde nerede kalınır? Kartepe’deki dek konaklama seçeneği Green Park Kartepe Otel ama yakın çevrede chalet kiralayıp aracınızla kayak merkezine gidebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi Pistleri: Kayak Merkezi 1300 metrede, en yüksekteki lift ise 1700 metrede yer alıyor. Kartepe Kayak Merkezi’nde, her seviyeye uygun 12 adet pist bulunuyor, en uzun pist 3200 metre, en kısa pist ise 450 metre, toplam pist uzunluğu yaklaşık 21 km. 3 tane telesiyej hattı, 1 tane de teleski hattı bulunuyor. Pistler normalde her gün 9:00 – 17:00 arası açık.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Isparta’ya uçakla, trenle veya otobüsle ulaşabiliyorsunuz. Davraz Kayak Merkezi Isparta’ya 26 km uzaklıkta yer alıyor ve merkezden günde bir kere sabah dağa kalkan servis var, onun dışında kendi imkanlarınızla gitmeniz gerekiyor.

Davraz Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı sonundan Mart sonuna kadar Davraz’da kayak yapılabiliyor.

Davraz Kayak Merkezinde yeme içme: Otellerin kendi restoranları dışında, başlangıçta ve zirvede iki tane kafeterya bulunuyor.

Davraz Kayak Merkezinde nerede kalınır? Davraz’da konaklayabileceğiniz üç tane otel bulunuyor: Süleymen Demirel Üniversitesi Uygulama Oteli, Sirene Davraz Hotel ve İsperia Davraz Hotel. Bu üç otelde toplam 455 yatak kapasitesi bulunuyor.

Davraz Kayak Merkezi Pistleri: Kayak Merkezi 1650 metrede ve en yüksek lift 2344 metrede yer alıyor. Her seviyeye uygun 14 pist bulunuyor ve toplam pist uzunluğu 26 km.yi buluyor. En uzun pist 2500 metre uzunluğunda. 4 tane telesiyej, 1 tane teleski hattı bulunuyor.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Ilgaz Dağı Karadeniz bölgesinde Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında yer alıyor. Kayak Merkezi Kastamonu’ya 40 km, Ankara’ya 210 km mesafede. İstanbul’dan gidecekler Kastamonu’ya direkt uçup oradan Ilgaz Kayak Merkezine gidebilirler. Kastamonu’dan kayak merkezine yerel ulaşım firmaları ile ulaşmak mümkün.

Ilgaz Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı sonundan Mart sonuna kadar Ilgaz’da kayak yapılabiliyor.

Ilgaz Kayak Merkezinde Yeme İçme: Burada yeme içme için otellerin kafe ve restoranlarını kullanabilirsiniz. Bir de en üst istasyona çıktığınız yerde Zirve Cafe’bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezinde nerede kalınır? Türkiye Kayak Federasyonu’nun Dağ Tesisleri, Köy Hizmetleri Tesisleri, Ankara Üniversitesi Tesisleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Tesisleri, Doruk Otel, Dağbaşı Otel, Derbent Otel, Armar Otel ve Ferko Ilgaz Mountain Hotel, Ilgaz Kayak Merkezi’ne gittiğinizde konaklayabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

Ilgaz Kayak Merkezi Pistleri: Ilgaz Kayak Merkezi 1870 metrede yer alıyor, en yüksekteki lift ise 2030 metrede yer alıyor. Ilgaz Kayak Merkezi’nde, her seviyeye uygun 5 adet pist bulunuyor, en uzun pist 1040 metre, en kısa pist ise 800 metre, toplam pist uzunluğu yaklaşık 5 km. Dağın Bu arada Ilgaz dağında, çok daha uzun piste sahip Yurduntepe ve dağın Çankırı tarafında Yıldıztepe kayak merkezleri hizmete açılmış ancak tesis olarak henüz pek gelişmemişler. 1 tane 4 kişilik telesiyej hattı, 2 tane de teleski hattı bulunuyor. Pistler normalde her gün 8:30 – 17:00 arası açık ve 1 numaralı pistte gece kayağı da yapılabiliyor.

Erzincan Ergan Kayak Merkezi

Ergan Kayak Merkezine Nasıl gidilir? Erzincan’a uçak, tren veya otobüsle direkt ulaşabilirsiniz. Şehir içinden Yaylabaşı otobüslerine binerek veya taksi ile kayak merkezine ulaşmak mümkün.

Ergan Kayak Merkezine ne zaman gidilir, kayak sezonu ne zaman açılır? Mevsim normallerinde Aralık ayı başından Nisan ayı başına kadar Ergan’da kayak yapılabiliyor.

Ergan Kayak Merkezinde Yeme İçme: Ergan Kayak Merkezindeki yeme içme yerleri iki farklı konumda bulunuyor. Birincisi başlangıç noktasındaki Göl Cafe & Restaurant, burada normalde Cuma ve Cumartesi akşamları canlı müzik de oluyor. İkincisi gondoldan indiğiniz birinci etaptaki Mor Cafe, burası sanıyorum pandemi nedeniyle şu anda kapalı.

Ergan Kayak Merkezinde nerede kalınır? Ergan Kayak Merkezi’nde konaklama imkanı bulunmuyor ancak Erzincan şehir merkezine çok yakın olduğu için Erzincan’da konaklayarak kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz. Hilton Garden Inn oteli konaklama için düşünebilirsiniz. Normalde bu listeye her açıdan yeterli merkezleri yazmaya çalıştım ancak Ergan Türkiye’nin en uzun pistine sahip kayak merkezi olduğu için bu listeden çıkarmaya gönlüm razı gelmedi. 🙂 Ayrıca 8000 yatak kapasiteli bir otel yapılması planlanıyormuş.

Ergan Kayak Merkezi Pistleri: Kayak Merkezi 1740 metrede yer alıyor, en yüksekteki lift ise 2960 metrede yer alıyor. Ergan Kayak Merkezinde farklı seviyelere uygun 4 pist bulunuyor. 1 tane 10 kişilik gondol(teleferik) hattı, 2 etaptan oluşan 4 kişilik telesiyej hatları ve 2 adet teleski hattı bulunuyor. En uzun pist 2832 metre fakat iki etap arka arkaya kayılabildiği için yaklaşık 6 km kesintisiz kayılabiliyor. Pistler her gün 9:00-16:00 arası açık ve pistin 1200 metrelik aydınlatılan kısmında gece kayağı da yapılabiliyor. Tesiste daha yeni pistler açılacak ve toplamda 7 pist olacakmış, en uzun pist uzunluğu 18 km olacakmış. Bittiği zaman Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri sıralamasında üstlere sıkıacağı kesin.

İzole Doğa Tatili için Otel ve Kiralık Ev Önerileri

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri ile ilgili önemli olduğunu düşündüğüm bilgiler bu şekilde, umarım yazımı beğenmişsinizdir. Sizin de başka bildikleriniz ya da sorularınız varsa yorumlara beklerim. 

Gittiğiniz kayak merkezleri arasında size göre Türkiye’nin en iyisi hangisi, nedenleriyle birlikte yorumlara yazar mısınız?

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum. Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf ve video için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Pinterest: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

3 Responses

  1. Şubat 17, 2021

    […] Türkiye’nin En iyi Kayak Merkezleri Rehberi […]

  2. Şubat 18, 2021

    […] Türkiye’nin En iyi Kayak Merkezleri […]

  3. Mart 5, 2021

    […] Türkiye’nin En iyi Kayak Merkezleri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: