Röportaj: Corona Virüsü ve İtalya’da Yaşam

Çin ile başlayıp tüm dünyaya yayılan COVID-19 corona virüsü son zamanlarda en önemli gündemimiz oldu. Virüs, Avrupa kıtasında özellikle İtalya’da çok hızlı yayıldı. Önce virüsün yoğun olduğu Lombardiya bölgesi, ardından tüm ülke karantinaya alındı. Adeta bir bilim kurgu filmi senaryosunun gerçekleşmesine tanıklık ediyoruz. Dünyada en sevdiğim ülkelerden biri olan ve bu ay için planladığım seyahatimi iptal etmek durumunda kaldığım İtalya’da bu durumun yaşanması beni de oldukça üzdü açıkçası ve İtalya’dan gelen haberleri çok sıkı takip etmeye başladım. Milano’da yaşayan Gözde Gülsoy, nam-ı diğer benburayaasikoldum, kendine has yazım dili ve seyahatleriyle uzun zamandır severek takip ettiğim insanlardan biriydi. İtalya’da corona virüs ve karantina sonrası da paylaşımlarını hiç kaçırmaz oldum. Konu hakkında en çok merak ettiklerimi kendisine sordum, o da sağolsun cevapladı. Biliyorsunuz Türkiye’de de ilk corona virüs vakası açıklandı, bu röportaj kendimize dersler çıkarmak açısından da güzel oldu diye düşünüyorum ve Gözde’ye çok teşekkür ediyorum.

İtalya’dan anlık paylaşımlar için kendisini instagram’da takip etmenizi öneririm: gozdegulsoyy

Merhaba Gözde,

Öncelikle bize kendinden biraz bahseder misin? Neden ve ne kadar süredir İtalya’da yaşıyorsun?  Orada ne iş yapıyorsun?

Merhaba. Ben Gözde Gülsoy . 1986 yılının Mayıs ayında Victoria’s Secret meleklerine bir tepki olarak doğdum 🙂 ortaokul ve liseyi İtalyan Lisesi’nde okuduktan sonra 2005 yılında üniversite için Milano’ya gelip 2011 yılında mezun olana kadar yaşadım. Istanbul’a dönüp tekstil sektöründe 7 sene çalıştım ancak aklım ve kalbim Milano’da kalmıştı diyebiliriz, 2018 yılında master yapmak için geri döndüm ve sonra iş bulup burda kaldim. O yüzden buna Milano ile 2. baharımız diyebiliriz. Şu anda İtalyan bir rock sanatçısının asistanlığını ve onun şirketinin düzenlediği eventlerin proje müdürlüğünü yapıyorum. İşten geri kalan zamanlarda ise elimden geldiğince çok seyahat ediyorum. Buna en büyük tutkum diyebiliriz.

İtalya gibi gelişmiş bir ülkede virüs sence neden bu kadar hızlı yayıldı? Bu konu hakkında İtalyan uzmanların yorumlar nedir?

Virüsün bu kadar hızlı yayılmasının sebebi insanların olayın önemini hemen anlayamaması oldu. Okullar ve üniversiteler tatil edilip şirketler smart workinge geçtiğinde insanlar bunu bir tatil fırsatı gibi gördü, barlar, alışveriş merkezleri insanlarla dolup taşıyordu neredeyse. Benim uzman olmayan görüşüme göreyse sebep, İtalyanların fazla sıcak insanlar olması🙂 Konuşurken birbirleriyle sürekli fiziksel temas halindeler. Ama şu anda bu sıcakkanlılık tamamıyla bitti, bir kuzey ülkesiymişizcesine herkes birbiriyle baya mesafeli 🙂

Bir ülkenin tamamen karantinaya alınması tam olarak nasıl oluyor? İtalya’da şu anda yaşam nasıl? Sokaklar boş mu? Marketlerde durum nasıl?

Karantina ilk olarak Milano’nun da içinde bulunduğu Lombardia bölgesinde başladı, bir gün sonra tüm İtalya’yı kapsayacak şekilde genişletildi. Bir ülkenin tamamiyle karantinaya alınması o ülkeye giriş ve o ülkeden çıkışların yasaklanması demek. Şu anda çoğu iş yeri smart workinge yani evden çalışmaya geçti. İlk günlerden itibaren spor salonları, müzeler, sinema ve tiyatrolar zaten kapatılmış, fuarlar, serie A maçları, konserler ve bütün toplu etkinlikler ertelenmiş veya iptal edilmişti. Karantina ile beraber yeni kısıtlamalar getirildi, barlar ve restoranlar saat 18’e kadar servis veriyorlar, açık oldukları süre içersinde ise müşterilerin arasında 1 metre mesafe olması zorunluluğu var. Saat 18’den sonra restoranlar kapansa da kurye aracılığıyla evinize sipariş verebiliyorsunuz. Alışveriş merkezleri haftasonları kapalı. Dükkanlara kısıtlı sayıda insan alınıyor. Mesela fırına tek kişi giriyor, diğerleri dışarıda, aralarında mesafe bırakarak bekliyorlar. Şu anda toplu taşıma devam etse de aldığımız duyumlara göre, çok yakın bir zamanda, süpermarket ve eczaneler hariç tüm dükkanlar kapatılacak ve toplu taşıma servisi verilmeyecek.

Virüsün ilk çıktığı zamanlarda herkes marketlere koşturmuş ve reyonlar boşaltılmıştı. Şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Süpermarkette istediğinizi bulmanız mümkün. Çoğu insan artık alışverişini online olarak yapıyor, ama normal zamanda ertesi gün size gelen alışverişiniz için artık 15 gün sonrasına teslim tarihi veriliyor.

Sokaklar tam olarak boş değil ama insanlar aynı sokakta yan yana geçerken birbirleriyle mesafe bırakarak geçiyorlar. Barlarda, cafe ve restoranlarda eskisine göre çok daha az sayıda insan var.

Sen bireysel olarak nasıl korunuyorsun?

Arabam olmadığı için normalde toplu taşıma kullanıyordum ama artık tabana kuvvet 🙂 Kalabalık yerlere kesinlikle girmiyorum, zorunda kalırsam maskemi takıyorum ve ellerime sürekli dezenfektan sürüyor ve yıkıyorum. Şirketimiz ilk günden itibaren smart workinge geçiş yapmıştı, toplantılarımızı da Skype üzerinden yapıyoruz. Süpermarkete gitmek veya köpeğimi dışarı çıkartmak haricinden evden çıkmıyorum. Bazen çok bunaldığımda parka yürüyüş yapmaya gidiyorum ama insanlarla aramda mesafe olmasına dikkat ediyorum. İlk günlerde arkadaşlarımla benim evimde buluşuyorduk, artık onu da yapamıyoruz. Gündüz çalışıyorum geceleri de köpeğime sarılıp Netflix izliyorum 🙂

Hastanelerde durumun nasıl olduğu hakkında bilgin var mı? Kapasiteler yeterli mi? Genç hastalara öncelik verildiğini okumuştum.

Hastanelerde durum çok iyi değil, yoğun bakım kapasiteleri yeterli değil ve evet yoğun bakıma gelen hastalar arasında seçim yapılıp gençlere öncelik veriliyor. İtalyan sanatçıların ve influencerların bir çoğu kampanya başlatıp takipçilerini yoğun bakımlara destek olmak için bağış yapmaya teşvik ediyorlar. Hatta Chiara Ferragni ve Fedez 48 saatten kısa bir süre içersinde 3.5 milyon euro bağış topladılar.

Endişeli misin? İtalya’dan dönmeyi düşünüyor musun?

Endişeli değilim. Önlemlerimi alıp olabildiğince evde kalırsam başıma bir şey geleceğini düşünmüyorum ya da düşünmek istemiyorum  Corona virüsü sadece İtalya değil tüm dünya için büyük bir tehdit, bu yüzden dönmenin bir çare olduğunu düşünmüyorum. Bir de, bu bir seyahat iptal etmek gibi bir şey değil. Benim evim, işim ve tüm hayatım burda. Zaten dönmek isteseydim de şu anda İtalya’dan çıkmam yasak.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

 

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Nisan 4, 2020

    […] Röportaj: Corona Virüsü ve İtalya’da Yaşam […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: