Amsterdam ve Çevresindeki Köyler Gezi Rehberi

Amsterdam, genelde günahlar şehri olarak lanse edilse de aslında ailece gitmeye en uygun şehirlerden biri. Ben hem yalnız hem de çocukla Amsterdam gezisi yapmış biri olarak her tür gezgine hitap ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Oğlumla baş başa çıktığımız Avrupa turunun son ayağı Amsterdam’dı ve birlikte gerçekten harika vakit geçirdik. Amsterdam seyahati sonrası, hem daha önceki hem de son tecrübelerimi toplayıp Amsterdam gezi notları çıkardım. Şimdi size, Amsterdam konaklama, Amsterdam ulaşım, Amsterdam yeme içme, Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam çevresinde gezilecek köyler gibi başlıklar altında deneyimlerimi aktaracağım, umarım Amsterdam gezi rotası çıkarırken ve Amsteram gezi planı yaparken bu yazıdan bol bol faydalanırsınız. Buyurun size Amsterdam gezi rehberi.

Amsterdam Gezi Rehberi

Damrak

Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam’a ne zaman gidilir? Amsterdam kaç günde gezilir?

Amsterdam’ı gezmek için en iyi zaman çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi bahar ayları bana göre. Ancak Amsterdam biraz kuzeyde yer aldığı için, istisnai durumlar dışında havalar geç ısınıp erken soğuyor. Bu yüzden bence en ideal zaman Mayıs ve Eylül, mesela son gidişim Ekim ayı idi ve Amsterdam hava durumu bizdeki kış soğuğuna yakındı. Yazın tabi ki hava güzel olacaktır ama bu sefer de kalabalıklar ve fiyatlar artıyor. Amsterdam’a kışın gidilir mi derseniz, tabi ki doğru giyinerek her yere her zaman gidebilirsiniz. Daha önce Noel zamanı da Amsterdam’a gitmişliğim var, termal içlik ve kayak kıyafetleriyle gezerek gayet güzel hayatta kalabilmiştim. 🙂 Mart ve Nisan aylarında giderseniz lale dönemine denk geliyorsunuz, Keukenhof’u da içine alan bir plan yapabilirsiniz. Bir de 27 Nisan King’s Day günü, tüm şehir turuncu giyinip partiliyor. Program yaparken aklınızda olsun. Amsterdam’da kaç gün kalınır derseniz çevresini gezip gezmeyeceğinize göre değişmekle birlikte merkez için 2 tam gün şart, hatta müzeler vs. eklenince 3 gün anca yeter. Köyleri istiyorsanız, onlar için de gitmek istediklerinize göre 1-2 gün ekleyip 4-5 günlük bir program ideal olur bence. Bu süreyi çalışan insanlar için kısıtlı izin düşünerek verdim, tabi ki daha fazla uzatıp birçok program yapabilirsiniz.

Amsterdam gezi rehberi

Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam’da nerede kalınır? Amsterdam Konaklama Rehberi

Amsterdam, çok fazla turist çeken, bu nedenle de konaklama seçeneklerinin oldukça bol olduğu bir şehir. Ancak Amsterdam’da tam olarak hangi bölgede kalmanız gerektiğine karar verirken, öncelikleriniz doğrultusunda bir seçim yapmanız için size yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle Amsterdam Centrum yani merkez ile başlayalım. Burası her yere çoğunlukla yürüyerek ya da toplu taşıma ile birkaç durakta ulaşabileceğiniz bir bölge, tabi kendi içinde mahallelere ayrılıyor. Amsterdam’ın ana meydanı Dam Square, Red Light District’in bulunduğu De Wallen, gece hayatıyla öne çıkan Leidseplein, sakinliğiyle ailelerin gözdesi Plantage, fotojenik görüntüsü ve trend mekanlarıyla Jordaan bu bölge içerisinde yer alıyor. Seyahat tercihinize göre Leidseplein, Jordaan ve Plantage burada konaklamak için en ideal yerler bana göre. Bu bölge turistlerin en çok tercih ettiği kısım olduğu için fiyatlar biraz daha yüksek genelde. Merkezin biraz dışına çıktığınızda en favori bölgelerden biri Oud Zuid. Burada daha çok lokallerin takıldığı, pek çok güzel mekana ve Albert Cuyp pazarına ev sahipliği yapan De Pijp en güzel yerlerden biri. Amsterdam’ın en büyük parkı Vondelpark ve müzelerin çoğunlukta olduğu Museum District yine bu bölge içinde yer alıyor. Bunlar dışında pek turistik gezilecek yer olmasa da, pek çok restoran ve kafe bulabileceğiniz, merkeze ulaşımın fazla uzun sürmediği Oud West bölgesini de konaklama için öneririm. Biz bu bölgedeki WesterPark‘ta yer alan Westcord Art Hotel‘de konakladık. Hemen yanında otobüs durağı vardı, şehir merkezine 15 dk içinde ulaşabiliyorduk, direkt rezervasyon linki şurada. Bu saydıklarımın dışında Noord ve Oost var ama onlar biraz daha uzak kalıyor şehre, tabi yine kalınmayacak yerler değil.

Amsterdam’daki tüm uygun konaklama alternatiflerini şuradan inceleyebilirsiniz.

otel-2

Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam’a nasıl gidilir? Amsterdam Ulaşım Rehberi

Amsterdam Schiphol Havaalanı’na Türkiye’nin farklı şehirlerinden direkt uçuş imkanı bulunuyor, Pegasus, THY, SunExpress, Corendon, KLM ve Atlas Global firmalarından bilet bulabilirsiniz. Biz Amsterdam’a Brüksel’den trenle geçtik, Amsterdam’dan Türkiye’ye ise Pegasus Hava Yolları ile döndük. Amsterdam merkez tren istasyonu gerçekten de tam Amsterdam’ın merkezinde yer alıyor, biz iner inmez 72 saatlik iamsterdam City Card aldık, detaylı bilgi ve online bilet almak için şuraya göz atabilirsiniz. Bu kart ile sınırsız toplu taşıma, müzeler giriş ve 1 saatlik kanal turu hakkınız oluyor. Fiyat pahalı görünse de şehri detaylıca gezecekler için parasını fazlasıyla çıkarıyor. Pek müze gezmeyecekseniz ama hem Amsterdam içi hem köyleri gezecekseniz Amsterdam & Region Travel Ticket almak çok daha mantıklı, bu biletle seçeceğiniz süre boyunca Amsterdam içi ve köyler arası tüm tren ve otobüsleri sınırsız olarak kullanabiliyorsunuz. Köylere hangi otobüs veya trenlerle gidebileceğinizi aşağıda köyleri anlatırken detaylandıracağım. Amsterdam şehir merkezi ile hava alanı arası otobüsle ulaşım gündüz 397 numaralı Airport Express(tek yön 6.5€) ile, gece ise Niteliner N97 otobüsü ile sağlanıyor. Saatte birkaç defa kalkan NS Railways trenleriyle de havaalanı ile Amsterdam şehir merkezi arası ulaşımı sağlayabilirsiniz, tek yön ücreti 4.5€. Havaalanı ulaşım dahil günlük sınırsız ulaşım bileti için Amsterdam Travel Ticket alabilirsiniz. Amsterdam şehir içi ulaşım GVB firması ile sağlanıyor, tramway, metro ve otobüs seçenekleriniz bulunuyor. Sadece şehir içi ulaşım biletleri tek yön 3.20€ ya da GVB day passes alabilirsiniz, günlük sınırsız ulaşım 8€. 7 güne kadar biletler var, gün sayısı arttıkça günlük fiyat daha uyguna geliyor. Bu arada Amsterdam’daki 2 numaralı tramvayın rotası üzerinde, Amsterdam’da öne çıkan gezilecek pek çok yer bulunuyor. Hatta National Geographic tarafından dünyanın en iyi tramvay rotaları arasında gösterilmiş, aklınızda olsun.

Amsterdam gezi rehberi

Amsterdam Gezi Rotası: Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam’da gezilecek yerler ve Amsterdam fotoğraf noktaları oldukça fazla, o yüzden çok detaya girmeden Amsterdam gezi rotası oluşturmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Birbirine yakın yerleri sırasıyla yazıyorum ki okuyanlar direkt bu plan ile kolayca gezebilsin, tamamını bir günde yapmaya çalışmayın ya da müzeleri vs. atlayarak belki bir güne de sıkıştırabilirsiniz. Başlangıç noktamızı Amsterdam Centraal Station yani merkez tren istasyonu olarak belirliyorum. Buradan ilk önce Amsterdam’ın en çok fotoğraflanan yeri olan Damrak‘taki bitişik evlere gidiyoruz. Yol üzerinde Amsterdam’ın meşhur seks müzesi Venustempel Sex Museum bulunuyor, ilginizi çekiyorsa uğrayabilirsiniz. Damrak evlerini fotoğrafladıktan sonra Amsterdam’da yapmanızı tavsiye edeceğim aktivitelerden biri olan Kanal Turu için Damrak’tan kalkan teknelere binebilirsiniz, tur bitince yine aynı noktaya geri dönüyorsunuz. Buradan Amsterdam’ın 1270’ten kalma tarihi meydanı Dam Square‘e devam edebiliriz. Öncesinde isterseniz Damrak’ın paralelinde yer alan alışveriş caddesi Nieuwendijk‘te gezinebilirsiniz. Dam Meydanı’nda, 1655 yılında yapılan Royal Palace, 15. yüzyılda yapılan New Church, II. Dünya savaşında kaybedilenlerin anısına dikilen National Monument ve Madame Tussauds Müzesi bulunuyor. Meydanın çok yakınındaki, Red Light District ile ünlü De Wallen’e yürüyerek gidebilirsiniz. Bilmeyen varsa diye kısaca açıklayayım, Türkçe’ye Kırmızı Fener Sokağı olarak çevrilen bu sokakta fahişeler vitrinde kendilerini sergiliyorlar, kırmızı neon ışıklardan dolayı sokak bu ismi almış, tabi bu ışıklar gündüz değil gece yanıyor. Özellikle çocukluysanız burayı pas geçebilirsiniz. Bir de burada fotoğraf çekmek yasak, bilginiz olsun.

Amsterdam gezi rehberi

Venustempel Sex Museum

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam’ın meşhur çiçek pazarı Bloemenmarkt ile devam edelim. Burada hem fotoğraf çekebilir hem de yaşadığınız yerin iklimine uygun çiçek alışverişi yapabilirsiniz.  Buradan Rembrandtplein‘e yürüyoruz ve Rembrandt’ın “The Night Watch” resminin canlandırıldığı heykeli görüyoruz. 24 numaralı tramvaya binip Heineken Experience‘a gidiyoruz. Eski Heineken bira fabrikasında tadım ve interaktif tur yapabiliyorsunuz ama giriş 21€, ilginizi çekmiyorsa direkt pas geçersiniz. Amsterdam’ın en güzel bölgelerinden biri olan De Pijp’e ulaşmış olduk, burada yerel yiyecek pazarı Albert Cuypmarkt‘ı mutlaka gezin, yemek işini de halledersiniz. Bu bölgede meşhur instagram fotoğrafı “Wake me up when I’m famous” yazılı duvara uğrayabilirsiniz, tam adresi Frans Halsstraat 64. Sıra geldi çevresinde müzelerin bulunduğu Museumplein meydanına, burada ilgi alanımıza göre müzeleri gezebiliriz. Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi Rijksmuseum ve Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği Van Gogh Museum buradaki en önemli müzeler. Modern sanata ilginiz varsa Stedelijk Museum da hoşunuza gidebilir.

Amsterdam çiçek pazarı

Bloemenmarkt

Amsterdam Gezilecek Yerler

Müzelerden sonra yakınlardaki VondelPark‘ta biraz dolaşıp farklı ülkelerin mimarisiyle yapılmış evlerin yan yana geldiği, popüler instagram noktalarından biri olan Zevenlandenhuizen’e yürüyoruz. Burada fotoğraflarımızı çekildikten sonra bu yönde daha ileri gitmiyoruz, artık merkeze doğru geri dönüyoruz. 🙂 Amsterdam kanalları ve Amsterdam’ın fotojenik yerleri ile gezimize devam ediyoruz. Herengracht kanalı ve paralelindeki Prinsengracht kanalı boyunca bol bol fotoğraf çeke çeke, Amsterdam’ın bir başka güzel bölgesi Jordaan‘ı gezmeye başlıyoruz. De Negen Straatjes olarak anılan birbirine bitişik 9 sokaktan oluşan muhiti geziyoruz, burada pek çok butik ve fotoğraflık cafe bulunuyor. Bir sürü köprüyü aynı anda görmenize olanak veren instagram dostu bir manzara noktası ile başlıyorum, Papiermolensluis köprüsünden, köprüyle birlikte öne doğru eğilmiş gibi görünen evlerin manzarası. Bu civarda son olarak, Nazi Almanyası’nın Yahudilere yaptıklarının simgesi haline gelmiş olan Anne Frank’ın evi ve biyografik müzesi Anne Frank House‘u ziyaret ediyoruz.

Amsterdam gezi rehberi

Papiermolensluis

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam turumuza Begijnhof  ile devam ediyoruz. Yemyeşil bir avlu etrafında tarihi evlerin sıralandığı, zamanında rahibe hayat yaşayan bir grup Katolik kadına ev sahipliği yapmış bir yer. Amsterdam’ın en eski evi olarak geçen Houten Huys da burada yer alıyor. Amsterdam’ın en ikonik kanal fotoğraflarından birinin çekildiği Staalmeestersburg köprüsü de kanal turu sırasında atlanmaması gereken bir yer. Burada aşk kilitleri bulunuyor ama asıl önemlisi Groenburgwal kanalı boyunca sağlı sollu ağaçların arasından yükselen Zuiderkerk kilsesinin bu köprüden görüntüsü. Biraz ilerideki Blauwbrug tarihi köprüsü ile Magere Brug arasında kalan evlerin görüntüsünü fotoğraflamak güzel oluyor. Özellikle akşam saatlerindeki yansıma muhteşem. Amsterdam merkezde gezilecek başlıca yerleri tamamlamış oluyoruz böylece. Karadan turunuzu tamamladıktan sonra bu gezdiğiniz yerleri bir de tepeden görelim derseniz, 360 derecelik Amsterdam manzarası sunan A’dam Lookout hoşunuza gidebilir. Burada bir de salıncağa binip manzaraya karşı fotoğraf çekilebiliyorsunuz.

Amsterdam gezi rehberi

Staalmeestersburg

Amsterdam Gezi Rehberi: Hollanda’da ne yenir? Amsterdam Yeme İçme Rehberi

Bizim mutfağımız gibi geleneksel bir Hollanda mutfağı olmasa da, Amsterdam’da popüler olan, gidince öncelikli olarak yenecek şeyler var tabi ki. Benim için bunların en başında herring ve kibbeling geliyor. Herring’i bizdeki lakerdaya benzetebilirim, salamura edilmiş çiğ ringa balığı, salatalık turşusu ve doğranmış soğanla servis ediliyor. Herring yemek için önereceğim adres çiçek pazarı çıkışındaki Frens Haringhandel, ayak üstü yiyebileceğiniz bir büfe. Kibbeling ise genellikle morina balığını paneleyip kızartarak yaptıkları çıtır balık parçaları, bu da yanına sarımsaklı mayonezli bir sosla servis ediliyor. Kibbeling yemek için önerebileceğim adres de Vishandel Albert Cuyp, burada herring de deneyebilirsiniz, hatta pek çok deniz ürünü yeme şansınız var. Amsterdam’da ünlü sokak yiyeceklerinden biri de farklı soslarla çeşitlendirdikleri külahta patates kızartması, özellikle fıstıklı satay sosu, mayonez ve doğranmış soğanlı olanı pek meşhur bunun adı da patatje oorlog olarak geçiyor. Külahta patates için en popüler ve leziz adresler Vlaams Friteshuis Vleminckx ile Manneken Pis. Özellikle barlarda bira yanına atıştırmalık olarak sıklıkla görebileceğiniz bitterballen, dışı panelenmiş topçuk köfteler olarak tariflenebilir. Bunu da Foodhallen’deki Michelin yıldızlı bir şef tarafından açılan De BallenBar‘da denemenizi öneririm, Jordaan bölgesindeki Cafe de Tuin de iyidir. Bu arada Hollanda peynirleri (Flemenkçe’de peynir Kaas olarak geçiyor) dünya çapında oldukça meşhur, özellikle Gouda ve Edam en yaygın ve leziz olanlar. Peynir alışverişi için kendim alışveriş yapıp çok başarılı bulduğum De Kaaskamer‘ı ve Henri Willig‘i öneririm ama lokal pazarlarda deneyerek daha ucuza peynir almak da mümkün. Amsterdam’da Febo diye bir zincir var, ondan da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Yemek otomatları gibi düşünebilirsiniz burayı, yalnız buradaki fark soğuk yiyecek veya abur cubur yerine arkada taze olarak hazırlanan fast food ürünlerden alabiliyor olmanız. Biraz tatlılardan devam edelim. İki tane ince waffle arasına karamel aromalı şurup sürerek yaptıkları stroopwafel en popüler tatlılardan biri. Bunu en güzel yapan yerlerden biri de Original Stroopwafels, Albert Cuyp pazarında yer alıyor. Amsterdam’ın meşhur tatlarından bir başkası da poffertjes, farklı soslarla çeşitlendirilen mini minnoş krepler, De Vier Pilaren veya Poffertjes Albert Cuyp‘ta yemenizi öneririm. Son olarak bildiğimiz elmalı turta yani appeltaart da Amsterdam’ın geleneksel tatlılarından biri ve bunun için de Winkel 43‘ü önerebilirim. Amsterdam’ın en iyi kahvaltıcılarından biri kesinlikle Omelegg, şehir merkezinde ve De Pijp’te olmak üzere iki şubesi var. Omletleri gerçekten çok başarılı, bir kahvaltınızı burada etmenizi tavsiye ederim. Yalnız hafta sonu kapısında kuyruklar oluyor, hafta içine denk gelen gününüz varsa burayı o gün tercih edin derim. 😉 Amsterdam’daki bir başka güzel kahvaltı adresi de De Bakkerswinkel, birkaç yerde şubeleri var. Sağlıklı yiyecekleri ve bowl’ları ile öne çıkan Pluk yine kahvaltı için tercih edebileceğiniz tatlı bir mekan, içinde dekoratif objeler de satılıyor. Genelde aperatif yemek ve kahvaltıcılar önerdim ama son olarak geleneksel Flemenk mutfağı denemek için iki restoran önereceğim, öğlen veya akşam yemeği için Moeders veya Haesje Claes‘e gitmenizi öneririm. Haesje Claes, birkaç salondan oluşan epey büyük ve hoş bir restoran. Moeders’ın kelima anlamı anneler demekmiş, duvarlarda bir sürü anne çocuk fotoğrafı var, burada yine Hollanda’nın geleneksel yiyeceklerinden sebzeli patates püresi stamppot özellikle tavsiye ediliyor. Bu arada Amsterdam’da Endonezya mutfağı da oldukça yaygın, bunun nedeni de Endonezya’nın 1945 yılına kadar Hollanda sömürgesi olması. Eğer Endonezya yemeklerini seviyor ya da denemek istiyorsanız Blauw bence güzel bir seçenek. Son olarak, bazı öğünleri süpermarket alışverişiyle halletmeyi düşünürseniz Dirk, Aldi ve Lidl‘in fiyatları diğerlerine göre daha uygun.

Amsterdam yeme içme rehberi

Amsterdam Gezi Rehberi: Çocukla Amsterdam’da ne yapılır?

Girişte de söylediğim üzere Amsterdam çocukla gezmek için oldukça uygun bir şehir. Hem çocukların ilgisini çekebilecek güzel aktiviteler var, hem de yeşil alanları yani parkları çok fazla. Amsterdam’da genelde çocukların seveceği türden yiyecek seçenekleri olması da büyük bir artı. Ayrıca Amsterdam düz bir şehir olduğu için bebek arabasıyla vs. gezmek çok rahat oluyor. Çocukla Amsterdam’a gittiğinizde hava güzelse Bakfiets denilen önünde çocuk taşımak için yer olan bisikletlerden kiralamanızı tavsiye ederim. Bu arada toplu taşımada 4 yaş altı çocuklar ücretsiz, onu da not düşeyim. Şimdi gelelim Amsterdam’da çocuklarla yapılabilecekler konusuna. Öncelikle müzelerden başlayayım. Hemen hemen her yaştan çocuk için 4 katta farklı konseptler sunan NEMO Science Museum, Amsterdam’a çocukla gidenlerin kaçırmaması gereken bir müze. Nemo’nun hemen yakınındaki National Maritime Museum da hem yetişkinler hem çocuklar için ilgi çekici bir müze. Rijksmuseum da çocuklara özel aktiviteleri olan biz müze, o yüzden onu da tavsiye ederim. Tabi ki başka müzelere de gidebilirsiniz çocukla ama bunlar çocukların özellikle ilgisini çekecek içeriklere sahip olduğu için tavsiye ediyorum.  Amsterdam’ın en büyük parkı Vondelpark çocukla gidebileceğiniz parkların başında geliyor. Tavsiye edebileceğim bir başka park De Pijp ve Albert Cuypmarkt yakınlarındaki Sarphatipark, o civardayken gidebilirsiniz. Bir de içinde hayvanları besleyip sevebildiğiniz Amstelpark çocukla gidebielceğiniz güzel parklardan biri. Kanal turu yapmak ve eğer kışın gidiyorsanız buz pateni yapmak da Amsterdam’da çocukla yapılabilecek diğer aktiviteler arasında. Son olarak Vandelpark içinde çocukların yemek yapabileceği veya bahçesinde oyunlar oynayabileceği Kinderkookkafe diye bir mekan var aklınızda olsun.

cocuk1-2

Amsterdam’a Yakın Köyler Rotası: Amsterdam Çevresinde Gezilecek Köyler

Amsterdam kendi başına oldukça güzel bir seyahat rotası ama etrafında da en az kendisi kadar hatta daha güzel bir sürü gezilecek yer var. Amsterdam gezi rehberi içinde şimdi biraz da onlardan bahsetmek istiyorum. Zaanse Schans, Volendam, Marken, Edam, Zaandam ve Giethoorn, Amsterdam’dan günübirlik gidebileceğiniz en güzel köyler olarak sayılabilir. Rotterdam, Delft ve Haarlem de Amsterdam’a yakın günübirlik ziyaret edebileceğiniz şehirler arasında.

Amsterdam Çevresindeki Köyler Rehberi: Amsterdam’dan Köylere Ulaşım

Peki bu Amsterdam çevresindeki köylere nasıl gidilir? Amsterdam köyleri nasıl gezilir? Şimdi size onu anlatacağım. Araba kiralamak bir seçenek olsa da toplu taşıma ile köylere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Yukarıda ulaşım kısmında bahsettiğim gibi Amsterdam & Region Travel Ticket alıp tüm gün köyleri gezebilirsiniz. Amsterdam’dan Zaanse Schans’a gitmek için Amsterdam merkez tren istasyonundan 391 numaralı otobüse binebilirsiniz. Bir başka alternatif yine merkez tren istasyonundan Uitgeest yönüne giden trene binerek Zaanse Scans’ta inmek, trenle giderseniz 20 dk kadar yürümeniz gerekiyor. Amsterdam’dan Zaandam’a gitmek için Zaanse Schans ile aynı ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Amsterdam’dan Volendam’a gitmek için tren istasyonunda 110 ya da 316 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Amsterdam’dan Marken’e gitmek için merkez tren istasyonundan 315 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Mart ile Kasım ayları arasında Volendam’dan Marken’e teknelerle geçebiliyorsunuz. Amsterdam’dn Edam’a gitmek için 110, 314 ve 316 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Amsterdam’dan Giethoorn’a gitmek için önce Amsterdam merkez tren istasyonundan Steenwijk trenine biniyorsunuz, trenden indiğiniz yerdeki otobüs durağından 70 numaralı otobüse binip Giethoorn Dominee Hylkemaweg durağında iniyorsunuz.

Şimdi bir de Amsterdam çevresindeki köylerde neler yapılır ondan bahsedeyim.

koyulasim-2

Amsterdam Çevresinde Gezilecek Köyler: Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Zaanse Schans’ın Amsterdam çevresindeki en popüler köylerden biri, bunun nedeni de köyün adeta bir açık hava müzesi gibi olması ve içlerini gezebildiğiniz geleneksel yel değirmenleri. 18. ve 19. yüzyıllarda Zaan civarı, kağıt, yağ, tütün, boya ve daha pek çok ürünün üretildiği yüzlerce yel değirmeniyle önemli bir sanayi bölgesiymiş.

Zaanse Schans’ta gezilecek yerler listesinin başında bu yel değirmenleri geliyor ve halen çalışmaya devam ediyorlar. Burada altı tane gezilebilecek yel değirmeni bulunuyor ve bunların beş tanesi sonradan buraya taşınmış, sadece bir tanesi orijinal yerinde duruyor. Değirmenlere girmek istiyorsanız 5€ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Yürüyüş yolundaki sırasına göre bu değirmenlerden kısaca bahsedeyim.

De Huisman: 1786 yılından kalma değirmen hardal ve başka baharatların üretimi için kullanılıyor.

De Gekroonde Poelenburg: 1869 yılından kalma değirmen kereste üretimi için kullanılıyormuş.

De Kat: Zaanse Schans’ta tek gerçek yerinde duran değirmen bu, tarihi 1646 yılına uzanıyor. Boya üretiminde kullanılıyormuş.

De Zoeker: 1672 yılından kalma değirmen keten tohumu yağı yapımında kullanılıyormuş.

Het Jonge Schaap: 1680 yılından kalma bir kereste değirmeninin 2007 yılında yapılan replikası.

De Bonte Hen: 1693 yılından kalma değirmen yağ üretiminde kullanılıyormuş.

Zaanse Schans’ın açık hava müzesi gibi olan kısımdaki arka arkaya dizilmiş değirmenlerinden ayrı, köprünün karşı yakasında yer alan De Bleeke Dood, bölgede ayakta kalan en eski değirmen. Tarihi 1656 yılına uzanan değirmen un üretimi için kullanılıyormuş fakat ziyarete açık değil.

zaanse1-2

Amsterdam Çevresindeki Köyler Gezi Rehberi

Zaanse Schans’ta yel değirmenleri dışında yapılacak başka şeyler de var tabi. Öncelikle müzelerden bahsedeyim. Zaans Museum‘u gezerek Zaan bölgesinin tarihteki önemini daha iyi anlayabilirsiniz, giriş 10€. Müzede bir de Verkade Experience olarak geçen bir bölüm var, eski çikolata ve bisküvi fabrikasının makineleriyle interaktif bir gezi yapıyorsunuz. Hollanda’nın en popüler zincir süpermarketi Albert Heijn’in, 1887 yılında açıldığı zamanki ilk halini görebileceğiniz Museumwinkel Albert Heijn‘i ziyaret edebilirsiniz, giriş ücretsiz. 1658 yılında açılan ve şu anda müzeye dönüştürülmüş olan tarihi fırını görmek için Bakery Museum de Gecroonde Duyvekater‘e girebilirsiniz, giriş ücretsiz. Müze ismini, Zannse’nin tatlı ekmeği “duivekater“den alıyormuş. Tarihi 17. yüzyıla kadar uzanan eski Flemenk saatlerinin sergilendiği saat müzesi Museum Zaanse Tijd de ilginizi çekiyorsa gezebileceğiniz bir yer, giriş 10€. Hollanda peynirleriyle ünlü bir ülke olduğu için gitiğiniz birçok yerde peynir müzelerine denk geliyorsunuz, burada da Cheese Farm Catharina Hoeve yer alıyor, giriş ücretsiz. Burası 17. yüzyıldan kalma eski bir peynir fabrikasının replikası, peynirin üretimi ile ilgili tüm süreçleri öğreniyor ve tadım yapabiliyorsunuz. Son olarak Hollanda’nın meşhur tahta ayakkabıları “clogs” yapımı workshop’una katılmak ve belki hediyelik almak için Kooijman Souvenirs & Clogs‘a da uğrayabilirsiniz, etkinlikler ücretsiz.

Bu arada Zaanse Schans’a gittiğinizde yol üzerinde Zaandam’a uğrayıp ilginç tasarımlı otel Inntel Hotel Amsterdam Zaandam‘da bir fotoğraf çekebilirsiniz.

DSC01788.jpg

Amsterdam Çevresinde Gezilecek Köyler: Marken Gezilecek Yerler

Marken karakteristik evleriyle oldukça şirin ve fotojenik bir köy. Marken’de gezilecek yerler listesinin başında Marker Museum geliyor. Bu müze geleneksel olarak döşenmiş eski bir Marken evi, Marken halkının geleneksel kıyafetlerini görebilir ve Marken tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Marken’in belki de en ikonik yapısı olan ve tarihi 1839 yılına dayanan deniz feneri Paard van Marken de köyün görülmesi gereken yerlerinden biri, oldukça fotojenik bir yer. Paard van Marken, Marken’in atı anlamına geliyor, şeklini ata benzettikleri için bu ismi vermişler. 1900’lü yılların başında Marken’deki ilk hediyelik eşyacıyı açan Sijtje Boes’in müzeye dönüştürülen eski evi Kijkhuisje Sijtje Boes‘i de ziyaret edebilirsiniz. Hollanda’nın meşhur tahta ayakkabılarının nasıl yapıldığını izlemek için Wooden Shoe Factory‘e uğrayabilirsiniz. Son olarak Marken’in küçük kilisesi Grote Kerk de Marken’de görebileceğiniz yerler arasında.

Marken-2

Amsterdam Çevresinde Gezilecek Köyler: Volendam Gezilecek Yerler

Eskiden Zuiderzee’nin inciis olarak anılan Volendam 14. yüzyıldan kalma oldukça fotojenik bir balıkçı kasabası. Volendam’da ikonik bir yapı bulunmuyor, Volendam’da yapılacak en güzel şey liman boyunca gezinmek, evlerin mimarisine hayran olmak ve taze deniz ürünlerinden yemek bana göre. Limanda pek çok restoran var, en popüler olanlar, kalabalıktan anladığım kadarıyla De Dijk ve De Lunch gibi geldi ama ayak üstü balık yiyebileceğiniz tezgahları değerlendirmek daha güzel ve bütçe dostu bir fikir bence. Köyün tarihi ve eski geleneksel Flemenk hayatı hakkında bilgi sahibi olmak için Volendams Museum gezilebilir. Volendam’da geleneksel kıyafetler giyip fotoğraf çekileceğiniz stüdyolar bulunuyor, Experience Volendam hem bu şekilde fotoğraf çekilebileceğiniz hem de sanal gerçeklik gözlükleriyle Volendam’ı tanıtan bir yer. Peynir üretimini dinlemek, peynir tadımı yapmak veya satın almak için Cheese Factory‘e uğrayabilirsiniz. Son olarak, 1658 yılından kalma küçük ahşap kilise Stolpkerk görülebilir.

volendam-2

Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam’da Uyuşturucu ve Coffee Shoplar

Haydaaa bu başlık da nereden çıktı, hiç hoş değil diyenleriniz olacaktır ama Amsterdam gezi rehberi içinde bu konuda da yazmak istedim çünkü bana gelen mesajlardan anladığım çok fazla yanlış algı var Amsterdam ile ilgili. İtiraf edin, sizin de Amsterdam deyince aklınızın bir köşesine uyuşturucu geliyordur. Kimisi sırf bu yüzden Amsterdam’a çocukla gitmeye çekiniyor, sokaklar tamamen esrar kokuyor ya da korkutucu esrarkeşler ortalıkta kol geziyor filan sanıyor. Bana da çocukla tek başıma giderken bu konuda bir sürü mesaj gelmişti. Ben şimdi size Amsterdam’da en iyi ot hangisi, Amsterdam’ın en iyi Coffe Shop’u hangisi anlatamayacağım tabi ki. Amsterdam’da uyuşturucu konusunda yanlış bilinenleri aydınlatmaya çalışacağım sadece. Amsterdam’da uyuşturucu kısmen serbest evet ancak her yerde ulu orta içmek değil, coffee shop’larda filan içmeye izin var. Tabi ki parklarda, kanal boylarında vs. içenlere denk gelebilirsiniz ama polisler gördüğü zaman uyarıyormuş, gerçi bildiğim kadarıyla ciddi bir cezası yok. Uyuşturucu olarak da her şey değil, keyif verici madde olarak geçen daha hafif uyuşturucular yani weed(esrar / ot), space cake(esrarlı kek) ve magic mushroom(sihirli mantar) satışı yasal. Öyle sanıldığı gibi tüm şehir esrar kokmuyor, coffee shop’ların yoğun olduğu yerlerde, Red Light District’te filan daha çok duyuyorsunuz kokuyu. Ayrıca kendi halkından ziyade turistler coffee shop’lara daha çok ilgi gösteriyor. Özellikle bekarlığa veda için Amsterdam’a gelen, esrar içip dağıtan gruplar görebilirsiniz ama bunlar da genelde gece hayatının aktif olduğu yerlerde oluyor. Ben şimdiye kadar hiçbir gidişimde turistik yerlerde rahatsız edici bir durum görmedim şahsen. Bu arada coffe shop’lar dışında bir de smart shop’lar var, mantar satışları bunlarda yapılıyormuş.

amsterdam-coffee-shop-2.jpg

Amsterdam gezi rehberi için benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Amsterdam gezisi hakkında sormak istediğiniz başka konular varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Daha iyi içerikler üretebilmem için eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Oğlumla gittiğimiz son Amsterdam gezimizden minik bir videomuz da var, onu da paylaşıyorum.

Daha fazla fotoğraf ve gelecek yazılarımdan haberdar olmak için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Alternatif Avrupa rotaları için aşağıdaki yazılarıma da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kopenhag Gezi Rehberi: Ucuz Bir Kopenhag Seyahati Mümkün!

Venedik Gezi Rehberi ve Venedik Karnavalı

Bir Hafta Sonu Rotası: Atina Gezi Notları

Orta Avrupa’nın İncisi: Budapeşte Gezi Rehberi

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: