Bir Hafta Sonu Rotası: Atina Gezi Notları

Bahar ayları gelince insan yerinde duramıyor, özellikle yakın yerlere küçük kaçamaklar ruhumuza iyi geliyor. Biz de eşimle baharın gelişini, Atina gezisi yaparak karşılamaya gidelim dedik ve bir gün de izin alarak hafta sonu Atina kaçış planı yaptık. Üç günde tabiri caizse Atina’nın altını üstüne getirdik ve bunu hiç koşturmadan şehrin tadını çıkararak yaptık. Ben de kendi Atina gezi planı tecrübelerimizi toparlayıp Atina gezi rehberi hazırlamak istedim. Atina gezilecek yerler, Atina yeme içme ve diğer merak ettikleriniz hakkında bilgiler vereceğim. İşte size Atina gezi notları.

IMG_0010-2

Atina Ulaşım Rehberi

Atina’ya Türkiye’den THY, Pegasus ve Aegean Airlines ile direkt uçabilirsiniz. Havaalanına ulaştıktan sonra şehir merkezine gitmek için otobüs, metro ve taksi seçenekleriniz bulunuyor. 3 numaralı metro hattı sabah 6:30 ile gece 11:30 arası çalışıyor ve Syntagma Meydanı’na yani şehir merkezine 40 dakikada ulaşıyor, tek yön ücreti kişi başı 8€. 7/24 çalışan otobüslerle de şehir merkezine gitmek mümkün, x95 nolu otobüs hattı Syntagma Meydanı için kullanmanız gereken hat, tek yön ücreti kişi başı 6€. Atina’dan adalara geçmeyi düşünüyorsanız o zaman Pire Limanı’na giden x96 nolu otobüse binmeniz gerekiyor. Taksi ile gitmeyi seçerseniz şehir merkezine sabit fiyat 38€’ya gidebilirsiniz, gece 12’den sonra bu tutar 54€ oluyor. Şehir içinde toplu taşıma kullanmak pek gerekmiyor, gezilecek yerlerin neredeyse tamamını yürüyerek gezdik ama 3 günlük toplu taşıma kartından da haberdar edeyim sizi. Havaalanı ulaşımında da geçerli olan kartların fiyatı 22€.

IMG_9833-2

Atina konaklama rehberi

Şehri iki güne sığdırabilmemizde önemli role sahip olan otelimiz Plaka bölgesi ile Syntagma Meydanı’nın tam ortasında kalan New Hotel idi, rezervasyon için buraya bakabilirsiniz, her açıdan tavsiye ederim bu oteli. Şimdi size bölgeler halinde konaklama önerilerinde bulunayım. Her yere kolay ulaşabilmek için size de Plaka veya Syntagma  Meydanı civarında bir otelde kalmanızı öneririm ama en popüler yerler buralar olduğu için istediğiniz fiyatlarda yer bulmak sıkıntı olabilir. Bu durumda diğer önerebileceğim bölge Monastiraki ve Psiri olacak, özellikle gece hayatı açısından oldukça aktif bölgeler buraları. Bunların dışında merkeze biraz uzak ama lüks bir muhit olan Kolonaki’yi de tavsiye edebilirim. Aslında Atina fazla büyük bir şehir olmadığı için merkeze uzak olması çok sorun olmayacaktır. Beğendiğiniz otellerin yorumları iyiyse şöyle bir haritadan merkeze uzaklığına bakarak herhangi bir yerde kalabilirsiniz bana göre.

Atina’daki diğer uygun otel alternatifleri için tıklayın.

Yukarıda bahsettiğim bölgelerde Airbnb kullanarak ev kiralamak da güzel bir alternatif olabilir. Airbnb nedir, Airbnb nasıl kullanılır ve sorunsuz bir Airbnb deneyimi için neler yapmalı öğrenmek için şuradaki yazımı okuyabilirsiniz.

IMG_9911-2.jpg

Atina’ya ne zaman gidilir? Atina’da kaç gün kalınır? Atina hava durumu

Atina’nın iklimi İzmir ile benzer özelliklerde dersem yanlış olmaz sanıyorum. Atina’ya gittiğiniz zaman havanın güzel olmasını garantilemek için en ideal zamanlar Nisan- Haziran ayları arası ve Eylül-Ekim arası dönem. Biz Mart ortasında gitmiştik ve şansımıza hava genelde güneşli ve ılıktı yani tam gezme havasıydı diyebilirim ama Mart genelde soğukların devam ettiği bir ay oluyor normalde. Temmuz ve Ağustos ayları tahmin edeceğiniz üzere yoğun sıcaklar ve kalabalıklar bastıracağından gezmesi çok keyifli olmayacaktır. Kış mevsiminde her ne kadar soğuk olsa da Avrupa’nın pek çok ülkesine göre ılıman kalan iklimiyle gidilebilir olduğunu düşünüyorum. Peki Atina kaç günde gezilir derseniz, yazının başlığında da belirttiğim üzere Atina tam bir hafta sonu rotası. Eğer uçak saatleriniz uygunsa dolu dolu bir 2 gün Atina gezilecek yerler için yeterli olacaktır. Biz 2.5 gün geçirmiş olduk ve bizim için gayet yeterli oldu.

Atina gezi rehberi

Atina pahalı mı? Atina gezi bütçesi

Atina bir Avrupa Birliği ülkesi olan Yunanistan’da yer aldığı için para birimleri Euro, doğal olarak fiyatlar ucuz sayılmaz. Fransa, Almanya gibi popüler Batı Avrupa ülkelerine göre, özellikle yeme içme konusunda bana daha uygun geldi. Biz kahvaltımızı hep otelimizde ettik ama dışarıda yerseniz de kahve ve hamur işi yiyecekten oluşan basit bir kahvaltıyı maksimum 5€’ya halledebilirsiniz. Öğlen sokak yemekleri ile değerlendirince yine 5€ civarına halledersiniz. Akşam tavernalarda ortalama kişi başı yemek 20€ civarı ama daha bütçe dostu yerlerde 10€’a düşürmek mümkün. Şehri genelde yürüyerek gezeceğiniz için ulaşım masrafınız da pek olmayacaktır. Konaklama için düzgün bir otelde kalmak yerine göre 50-150€ arası diyebilirim, eli yüzü düzgün ev kiraları da 30-90€ arası değişiyor. Bana en çok Acropolis gibi bazı turistik yerlere giriş pahalı geldi açıkçası, onun dışında fena şehir değil. 😉

FYQR1964

Atina’da Gezilecek Yerler

Öncelikle bana göre mutlaka gitmeniz gereken turistik yerler ile başlıyorum. Tabi ki Acropolis bir numaradan listemize giriyor. Hem sunduğu harika şehir manzaraları hem de arkeolojik ihtişamıyla sizi çağıran Akropol’e mutlaka tırmanın. Giriş ücreti 20€ ama M.Ö. 5. yüzyıldan kalma, antik mimarinin en güzel örneklerinden olan bu şaheseri dünya gözüyle görmeniz gerekir. Yalnız bizim yaptığımız gibi öğle saatlerine kalmayın, çok kalabalık oluyor. Açılış saati olan sabah 8’de orada olup güzel güzel fotoğraf çekin. 🙂 Burada görebileceğiniz yerler şöyle; Akropolis denince gözümüzde canlanan tapınak Parthenon, giriş kapısı Propylaea, Herodes Attikus Tiyatrosu, Dionysus Tiyatrosu, Athena Nike Tapınağı ve Erechtheion. Akropolis tepesinden çıkarılan kalıntıların sergilendiği Akropolis Müzesi devamında gezmeniz gereken bir yer. 1 Kasım ile 31 Mart arası olan kış sezonunda biletler 5€, diğer zamanlar 10€. Müzeden sonra yakınlardaki Olimpos Zeus Tapınağı‘na da uğrayabilirsiniz, şimdilerde sadece bir kısmı ayakta olan tapınak zamanında antik dönemin en büyük tapınağıymış.

Atina'da Gezilecek Yerler

Atina gezilecek yerler

Yeterince tarihi eser gördükten sonra biraz Plaka sokaklarında gezintiye çıkmanın zamanı geldi. Plaka hem eski sokaklarıyla fotojenik olan bir bölge hem de pek çok tatlı kafeye ev sahipliği yapıyor. Buradaki moladan sonra şehrin en yüksek yeri olan Likavittos Tepesi‘ne çıkarak Atina’ya ve Akropolis’e farklı bir açıdan bakmanızı öneririm. Buraya yürüyerek çıkmak zorunda değilsiniz, Likavittos fünikülerine binerek tepeye çıkabilirsiniz. Füniküler ile çıktığınız noktadaki St. George Şapeli‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Likavittos tepesinden sonra bizim Nişantaşı tadındaki Kolonaki‘ye inebilirsiniz. Burada Benaki Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar olan pek çok sanat eseri sergileniyor.

Atina'da Gezilecek Yerler

Atina gezilecek yerler

Akropolis’e çıkarken geçeceğiniz bölgenin adı Anafiotika Bölgesi, işte burası sanki başkentte değil de Yunan adalarındaymış gibi hissedeceğiniz kısım, Plaka’nın devamı gibi aslında. Akropolis eteklerindeki bu mahallenin ada esintileri taşımasının sebebi burayı kuranların Anafi adasından gelen halk olması imiş. Bir diğer hareketli bölge olan Monastiraki bölgesinden bahsedeyim. Burada pek çok eskici dükkanı var, Pazar günleri ise bit pazarı kuruluyor, ilginiz varsa kaçırmayın. Bu bölgede görülmeye değer yapılardan biri Atina’nın en eski kiliselerinden olan Rum Ortodoks kilisesi Kapnikarea. Buradan bizim İstiklal Caddesi havası alacağınız Ermou Caddesi‘ne yürüyebilirsiniz. Eğer lokal pazarlar ilginizi çekiyorsa Varvakios Agora isimli yiyecek pazarına uğramanızı tavsiye ederim. Açık kısmında sebze ve meyve, kapalı kısmında et ve balık tezgahları bulunuyor. Bu bölgede son olarak Antik Yunan Agorası ve içerisinde yer alan oldukça iyi durumdaki Hephaistos Tapınağı‘nı görebilirsiniz.

IMG_9928-2.jpg

Atina gezilecek yerler

Gezilecek diğer yerler arasında ilk olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Panathinaiko Stadyumu bulunuyor, tamamı beyaz mermerden yapılmış merdivenlerin arasında dolaşıp fotoğraf çekilebilirsiniz. Hemen karşısında yer alan eski adıyla Kraliyet Bahçesi, şimdiki adıyla Ulusal Bahçeler‘in içinden geçerek Parlamento Binası önüne kadar huzur dolu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Son olarak, vaktiniz olursa saat başına denk getirip Parlamento binasının önündeki askerlerin nöbet değişimini izleyebilirsiniz

DCIM101GOPRO

Atina’da Yapılacaklar

Atina’da biraz daha yerel halkın gittiği yerleri gezmek ve bize yakın olan yemek kültürünü lokal restoranlarda deneyimlemek istiyordum. Araştırmalarımı yaparken  bir tur şirketi buldum. Bir sürü tur alternatifi arasından bana en çok hitap eden “Athens Food Tour”u yani Atina Yemek Turunu seçtim. Atina’nın turistik olmayan sokaklarında yürüyerek gezdiğimiz, birçok tadım yaptığımız ve Yunan yemek kültürüyle ilgili tarihi bilgiler edindiğimiz bir tur oldu, hem de yeni insanlarla tanıştık. Yarım gün süren bu tur ve ilginizi çekebilecek diğer turlarla ilgili bilgi almak için Athens Walking Tours adresine göz atmanızı öneririm.

Atina’da katılabileceğiniz tüm alternatif turlar için şuraya göz atabilirsiniz.

Atina Yemek Turu

Atina Yeme İçme Rehberi

Turistik yerleri gezdik, peki karnımızı nerede doyuralım kısmına geldik şimdi. Bir öğle yemeği için pita ekmeği arasında döner Gyros ya da şiş kebap Souvlaki bence güzel bir seçim olacaktır. Bunun için de Sintagma Meydanı’ndaki O Kostas ve Monastiraki’deki Thanasis önerilen yerler arasında, biz lokal yemek turu sırasında Psiri’de yer alan Grill House Aischylou’da yedik ve gayet güzeldi. Başka bir öğle yemeğinizi de Kapadokya’dan göç etmiş bir ailenin restoranında yiyebilirsiniz. Pastırmasıyla ünlü Ta Karamanlidika tou Fani aynı zamanda bir şarküteri, alkol servisi de var. Yunanistan mutfağına girmiyorum çünkü zaten mutfağımız neredeyse aynı. 🙂 Plaka sokaklarında bir kahve ve tatlı molası için Yiasemi kesinlikle gidilesi, ortamı gerçekten çok güzel. Akşam yemeği için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri Omonia’da yer alan I Kriti. Otantik ve leziz Girit mezeleri yemek için kesinlikle ideal adres, ortam da gayet güzel. Bizim ilk akşam gittiğimiz restoran ise Plaka bölgesinde fakat turistik ortamdan biraz uzakta yer alan, 300 yıllık bir binanın girişinde hizmet veren To Kafeneio. Burası ev şarabı içip, klasik Yunan mezelerini yiyebileceğiniz, ortalama fiyatlı ve sıcacık bir ortam. Akşam yemeği için biraz erken bir saatte gittiğimiz için rezervasyonsuz gitmiştik ama boşta kalan iki kişilik masaya ancak yetişebildik. Yediklerimizi çok beğendik, hem bahçesi hem de içerisi tatlı bir mekan. Ucuz ve güzel olarak not aldığım lokaller arasında oldukça popüler olan birkaç Yunan lokantasını da sizinle paylaşmak istiyorum: Psiri’deki Diporto ve Avli, Acropolis yakınlarındaki To Kati Allo ve özellikle deniz ürünleriyle meşhur Ouzeri Lesvos.

Atina'da Gezi rehberi

Atina Gece Hayatı

Son olarak Atina gece hayatına dair naçizane birkaç mekan önerisinde bulunacağım. Öncelikle yemek turumuzda tanıdığımız Atinalı çiftten öğrendiğimiz, çoğunlukla yerel halkın takıldığı iki mekanı önermek istiyorum. Sinatra resimleriyle dolu, son derece popüler Drunk Sinatra ve zili çalarak içeri girdiğiniz cool mekan Speakeasy en azından birer içki içmek için uğramanızı tavsiye edeceğim yerler. Buralar dışında, turistlerin de yoğun olarak ilgi gösterdiği, dünyanın en iyi barlarından biri kabul edilen The Clumsies, Akropol manzaralı A for Athens ve Plaka’da hemen yol üzerinde görebileceğiniz kokteylleriyle ünlü Brettos‘u tavsiye edebilirim. Atina gece hayatı açısından oldukça keyifli bir şehir, daha pek çok güzel bar ve gece kulübü bulunuyor ama hepsini gezmek vakit istiyor tabi, sizin başka önerilerniz varsa yorumlara beklerim.

Atina'da Gece Hayatı

Bizim şansımıza hava çok güzeldi ve iyi ki gitmişiz dediğimiz bir tatil oldu. Yemek anlamında hiç yabancılık çekmediğimiz, şehrin her köşesinden fırlayan tarihi kalıntılarından etkilendiğimiz, enerjisi çok yüksek bir şehir Atina. Uçuş süresi de kısa olduğu için uygun fiyatlı bilet buldukça gidebiliriz diye düşündük biz. Bu nedenledir ki, eğer daha önce gitmişseniz ve keşke şuraya da gitseydiniz diyeceğiniz yerler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Umarım benim notlarım da faydalı olmuştur. İyi eğlenceler!

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve önümüzdeki seyahatlerden bol fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

8 Responses

 1. Dürdane Dürdane dedi ki:

  İyi günler.ben atinada gəzi rəhbəri arıyorum.türkcə konuşan

 2. Dürdane Dürdane dedi ki:

  İyi günlər.atinada türkcə konuşan gezi rehberini nasıl bulmak olar

 3. Dürdane Dürdane dedi ki:

  İyi günlər.atinada türkcə konuşan gezi reDürdabehberini nasıl bulnak olar

 1. Ocak 6, 2017

  […] Hafta Sonu Atina Rehberi […]

 2. Ağustos 18, 2017

  […] Hafta Sonu Atina Rehberi […]

 3. Ağustos 18, 2017

  […] Hafta Sonu Atina Rehberi […]

 4. Ağustos 18, 2017

  […] Hafta Sonu Atina Rehberi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: