Sığacık’ta Glamping Deneyimi: Mona Camp

Dünyada her sektörde olduğu gibi turizmde de yeni akımlar ortaya çıkıyor, insanlar sıradan seyahatlerden sıkılıp farklı deneyim arayışlarına giriyor. Birkaç yıl önce ortaya çıkan ve gitgide popülerleşen Glamping konaklama biçimi de turizm sektöründeki yeniliklerden biri. Bu kelime İngilizce ‘de Glamorous(çekici) ve Camping(kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden türetilmiş. Yani aslında lüks kamp seçeneklerini sunan bir konaklama biçimi diyebiliriz. Türkiye’de bu deneyimi yaşayabileceğiniz birkaç yer var ve onlardan biri geçen sene Sığacık’ta açıldı. Ben kendilerini instagram’da görüp merak ediyordum, geçtiğimiz günlerde konaklama şansını elde ettim. Şimdi sizlerle de bu konaklamanın detaylarını paylaşmak istiyorum.

IMG_5695

DSC_0471

Kamp, Sığacık merkeze birkaç kilometre mesafede, kalabalıklardan uzakta, doğal bir ortamda yer alıyor. Kampta iki tip konaklama seçeneği var; karavanlar ve çadırlar. Ben karavan için iletişime geçmiştim ancak yer olmadığı için çadırları önerdiler. İlk önce kararsız kaldım açıkçası çünkü annem ve oğlum da benimle olacaktı. Oğlumla yaklaşık bir ay önce kamp deneyimimiz olmuştu ve kamp konusunda karışık duygulara sahipti. İlk önce değişik gelmişti hatta çadırı beraber kurduk, çok heyecanlandı ama arada evde kalıp tekrar çadır kurduğumuzda pek istemedi. Akşamları uyumaya götürdüğümde “Ben çadırda kalmak istemiyorum. Çatılı, pencereli evde kalmak istiyorum.” gibi tepkiler verdiği olmuştu. 🙂 Yine de, farklı seyahat ve konaklama deneyimlerini sevdiğim için ve Mona’nın çadırları neredeyse otel konforunda olduğu için denemeye karar verdim.

IMG_5633

DSC_0495

Kampa doğru giderken, Ada nerede kalacağımızı sorunca çadırda kalacağımızı söyledim. “Ama ben çadırda kalmak istemiyoyuuuumm” diye mızıklandı biraz. Sonra kampa vardık ve çadırın içine girince her detaya bayıldı. Hatta o anların bir kısmını videoya çekip instagram’a koymuştum, birçok mesaj aldım özellikle o video sonrası. Gördüğü her şeye “ne güzeeel” diyordu sanki ilk defa görmüş gibi. “rüzgar gülü(vantilatör) ne güzeeel, çiçek ne güzeeel” şeklinde tepkileri vardı. 🙂 Yeri gelmişken oda detaylarından bahsedeyim. Çadırın içinde İki adet üçlü priz, ortamın tatlılığına uygun led ışıklandırma, vantilatör, iki kişilik şişme yatak, yer sehpası, havlu, komidin ve çiçek süslemeleri mevcut. Çadırın önündeki kısımda da iki şilte ve bir yer sehpası bulunuyor. Çadıra yerleştikten sonra Sığacık’ı gezmeye gittik ve kale içini gezerken çadıra gideceğim diye tutturdu resmen, çok fazla gezemeden kampa dönmek zorunda kaldık. Bu kadar seveceğini ben de tahmin etmemiştim. 🙂

IMG_5701

DSC_0460-2

Çadırda konaklayanlar için duş ve tuvalet ayrı bir karavanda bulunuyor. Toplamda 6 adet çadır var, karavanda da 3 adet duş ve 3 adet tuvalet bulunuyor. Size girişte hem çadırınızı kitleyebileceğiniz bir asma kilit, hem de duş ve tuvalet için anahtarlar veriyorlar. İki çadır ortak kullanıyor her biri duşu ve tuvaleti, biz ne zaman girsek pırıl pırıldı içerisi. Karavan konaklamasından da biraz bahsedeyim. Kampta 5 adet karavan var. Karavanların içinde kendi tuvaleti ve duşu var,  çift kişilik bir yatak ve bir kişinin daha yatabileceği mini bir oturma alanı var. Önünde bir tente ve orada da masa sandalye bulunuyor. Her birinin önünde ateş yakmak için de bir alan bulunuyor. Bazı karavanların önlerindeki minik ağaçları renkli ışıklandırmalarla süslemişler, gece çok tatlı görünüyor ortam.

DSC_0448

DSC_0447

Kamp alanında karavan ve önünde oturma alanı olan bir cafe bulunuyor, burada yeme içme şansınız var. Yine cafe önünde büyükçe bir kamp ateşi yeri var ve geceleri ateş yakılıyor. İster kendi çadır veya karavanınızın önünde, ister burada vakit geçirebilirsiniz. Akşam saatlerinde ortam biraz rüzgarlıydı ve dışarıda üstümde sweatshirt olacak şekilde oturdum, çadırda ise kısa kollu gecelikle ve sıcaktan bunalmadan uyudum. İşletmenin sahipleri İlay ve Kıvanç da çok tatlı insanlar, doğaya gönül vermişler ve misafirlerinin de doğa sever insanlar olmasını önemsiyorlar. Herkes buraya gelsin diye bir dertleri yok, gelecek insanların bu ortamdan gerçekten keyif almasını, konaklayan diğer insanlara ve doğaya saygılı olmasını bekliyorlar. Daha fazla detay bilgi için kampın websitesini şuradan ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Ben burayı instagram’da paylaştığımda çok güzel tepkiler aldım ama birkaç tane ücretlerle veya kampın konforuyla ilgili olumsuz yorum gelmişti. Yazıyı tamamlamadan önce bu konulara da burada kendi düşünceme göre bir açıklık getirmek istiyorum. Türkiye’nin pek çok yerinde çok düşük ücretlerle veya ücretsiz çadır kurabilirsiniz ama herkesin kabul edeceği üzere o çadırlarda otel konforuna yakın bir rahatlık bulmanız imkansız. Aynı şekilde burası tam bir otel olmadığı için otellerde sahip olacağınız bazı imkanlar eksik olacaktır. Burayı bambaşka bir deneyim olarak düşünmek gerekiyor, ne herhangi bir otel konaklaması ile ne de çadır konaklaması ile karşılaştırmak yanlış olur bence. Kamp veya karavan hayatını merak eden ama konforundan da ödün vermeyen insanlar, ya da hali hazırda kamp tecrübesi olup farklı deneyimler isteyenler için uygun olduğunu düşünüyorum. Ben daha önce hem çadır konaklama hem glamping konaklama deneyimi yaşamış biri olarak burayı başarılı buldum ve çok sevdim. Merak ettiğiniz ve burada yazmayı atladığım bir konu varsa lütfen yorum olarak yazın, hemen ekleme yapayım. 🙂

 

 

 

 

 

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

4 Responses

  1. NUMAN KOÇAK NUMAN KOÇAK dedi ki:

    Mona Camping sürekli tercih ettiğim bir yerdir. İşletmecileri çok güleryüzlü…

  1. Ağustos 19, 2018

    […] tavsiye ediyorum. Bu kamp ile ilgili çok soru geldiği için hakkında detaylı bir yazı yazdım, şuradan […]

  2. Mart 2, 2021

    […] Sığacık’ta Glamping Deneyimi: Mona Camp […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: