Eyvah Valizim Kayboldu! Ne Yapmalıyım?

Seyahatlerimde ufak tefek aksilikler herkes gibi benim de başıma geliyordu ama bu sefer en çok korktuğum olaylardan biri oldu, valizim kayboldu. Bu süreçte yapılması gerekenlerle ilgili birkaç yazı gördüm ama benim hikayemin benzeri başına gelmiş, yani İstanbul’a döndükten sonra valizi kaybolmuş ve bulunamamış birinin anlatımına denk gelmedim. Ben de valizimin kaybolması ve sonrasındaki süreci tüm ayrıntılarıyla anlatmaya karar verdim. Sonunda da bu olay sonrası çıkardığım dersleri listeleyeceğim, sizlerin de bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Biraz detaylarda boğulabilirim ama çıkarımlarım açısından gerekli ayrıntıları yazacağım. Uzun bir yazı olabilir, bu konuda oldukça doluyum zira. İşte size uçuş sonrası bavul kaybolduğu zaman sürecin nasıl ilerlediğine dair tüm detaylar.

IMG_0241

Geçtiğimiz Mart ayında oğlumla yurt dışından döndüm. Eşim iş nedeniyle orada kaldı ve ben de çok hareketli olan oğlumla baş başa seyahat ettim. Ülkemizde insanlar çocuklu kadınlara pasaport kuyruğunda hiç yardımcı olmuyorlar, biraz uzun sürdü. Pasaporttan çıktık, bagaj teslime doğru yürürken karşımıza çıkan Duty Free’nin önüne legoları dizmişler. Ellerimde çantalarla oğlumu zapt etmeye çalışıyordum, tabi ki elimden kurtuldu ve legolara koştu. Ona lego almak için de biraz vakit kaybettim. Sonra bagajı teslim almaya gittim ve orada da oğlumun peşinden koşturmaca filan derken baya bekledim ama valiz gelmedi. Bir baktım ki bizim uçağın adı listeden düşmüş, yani başka valiz gelmeyecek. Hemen Atatürk Hava Limanı THY Kayıp Eşya ofisine gittim, benim valizin banda çıktığını söylediler, biri yanlışlıkla almıştır herhalde dediler. Yapılacak pek bir şey yoktu o sırada, uçak biletim, bagaj etiketim ve kimliğim ile tutanak tutturdum, bana takip için bir numara verdiler. Beş gün içinde geri geliyor genelde merak etmeyin dediler. Çok fazla oyalandığımız için valizim döndü döndü, biri de valizi beğenip sahibi çıkmayınca çaldı diye düşüdüm ben çünkü yanlışlıkla alınsa yerine başka bir valiz bulmuş olmamız gerekirdi. Valizim de ne yazık ki antrasit renkte çok rastlanan bir valizdi, yani alan kişi yakalansa bile kendi valiziyle karıştırdığını rahatlıkla iddia edebilirdi. Bagaj takibi için, kendilerine verdiğim mail adresim ve takip numaram ile, THY’nin İnternet sitesinde Online İşlemler – Tüm Online İşlemler – Bagaj Aksaklık Bildirimi ve Takibi menüsünü kullanabileceğim söylendi ve ben de eve döndüm.

bagaj takip ekranı

kayıp valiz ekranı

bagaj takip ekranı 2

Bu arada sadece hafta sonu için gitmiştim ama oğlum üstünü sürekli kirletme potansiyelinde olduğundan onun daha fazla kıyafeti yanımdaydı. Eşim de hava ısınacakmış diye parkasını ve kışlık birkaç kaliteli eşyasını benimle göndermişti. Benim bakım malzemelerim, anında basım yapan fotoğraf makinemiz, güneş gözlüğü, spor ayakkabılar vs. eşyalar yine valiz içindeydi. Daha da unuttuğum kim bilir neler vardı çünkü bir hafta sonu için en büyük boy valizi neredeyse doldurmayı başarmıştım. Kaybolmanın ardından üçüncü gün telefonda konuştuğum bir yer hizmetleri yetkilisi kamera kayıtlarına bakabileceğimi söyledi. Biz de eşim yurt dışından dönünce beraber kamera kayıtlarını incelemeye gittik. THY bana valizimin 20:03’te banda çıktığı bilgisini vermişti. 19:50 itibarıyla kamera kayıtlarını incelemeye başladık ve hiç de sandığım gibi geç kalmamıştım. Bandın başındaydım, sadece ara ara oğlumun peşinden koşuyordum. Bu arada valizin çıktığı yerde değil, karşı tarafta beklemiştim ve valizin çıkış yerini gören bir kamera yoktu. Hatta kameralar o kadar az sayıda ve o kadar düşük çözünürlükteydi ki eşimle gerçekten inanamadık. Yani koskoca hava limanında böylesine güvenlik ihmali kabul edilebilir bir şey değil. Valizlerimiz Allah’a emanet arkadaşlar, çalınırsa kameralardan bulunur filan diye hayal etmeyin. Hatta başımıza daha kötü bir şey de gelse o kameralarla zor bulunur. 😦 Sonra, alan kişi valizle çıkışa gider diye, ileriye bakan birkaç kamerayı da izledik ama valizim o kadar sıradan bir valizdi ki herkeste olabilirdi, ilerleyen yerlerdeki kameralardan gördüğümüz birkaç koyu renk büyük valiz için de bir şey yapamıyorduk. En azından, ben orada olduğum süre boyunca, önümden herhangi bir koyu renkli büyük valiz geçmediğini görebildik. Ben, THY’nin valizimin çıktığını söylediği saatten önce orada olduğuma göre iki seçenek söz konusuydu: Birincisi, valizim banda düştüğü anda biri onu almış ve ortadan kaybolmuştu, ikincisi de valizim banttan aslında hiç çıkmamıştı. Ben valizimin banttan çıktığına dair herhangi bir görüntüye sahip değildim ve forumlarda THY personelinin valizlerden ürünler aldığına dair yazılar da okumuştum, bu nedenle bana valizimin oradan çıktığına dair bir görüntü vermedikleri sürece benim için THY sorumluydu. Nitekim emniyet müdürlüğünde, valizimin kameralarda izlenen süre içerisinde görülmediğini belirten bir yazı aldım ve valizimin çalındığına dair bir suç duyurusunda bulundum.

IMG_0217

Bana ayrılan beş günlük sürenin sonuna gelmiştik ama valizim bulunamamıştı. Altıncı iş günü hemen THY’yi aradım ve sürece nasıl devam edeceğimizi sordum ancak valiziniz araştırılıyor tarzı oyalanmaktan ileri gidemedim, acil aksiyon beklediğimi ilettim. Birkaç saat sonra kendileri aradılar ve bundan sonra yapmam gerekenlerle ilgili bilgi verdiler. Bagaj takip sayfasındaki ilgili yerlere, fiyatlarıyla ve markalarıyla birlikte valizimde bulunan eşyaların listesini, bir de kimlik, bilet ve bagaj etiketinin fotoğraflarını yüklememi istediler. Artık valizimden ümit kesilmişti ve bundan sonrasıyla tazminat birimi ilgilenecekti. Aklımda kaldığı kadarıyla, yenisini almamız şart olan ve yeni durumda olan eşyalardan bir liste çıkardım ama eksik bir şeyler olduğuna emindim. Neyse ki sadece iki günlük tatil sonrası oldu bu olay diye kendimi avutuyordum. Bu arada emniyetin bana verdiği, valizimin görülmediğine dair yazıyı da eklemeyi ihmal etmedim. Şikayetin başlangıç gününden itibaren toplamda üç hafta içinde incelemelerin sonuçlanacağını söylediler, bagaj takip sayfasına evraklarımın ulaştığına dair bir bilgi girilmişti ve o günden sonra bir daha beni aramadılar. 🙂 Ben tabi ki kendilerini aradım ama incelemeler devam ediyor yanıtı aldım. Aramam valizimin kaybolmasından tam üç hafta sonraydı ve kendilerine bunu hatırlattım, ya ertesi günü ya da aynı gün işlemlerin tamamlandığına dair bilgi geldi. Sigorta şirketi bana ilettiğim tutarın %60’ını ödemeyi uygun bulmuştu. İsterseniz bunu kabul etmeyip dava açabiliyorsunuz ama fazla vakti olmayan bir insan olarak uğraşmak istemedim, hiç olmazsa zararımın bir kısmını karşıladıkları için kabul ettim. Kabul ederken hesap bilgilerimi de ilettim, birkaç gün içinde tazminatım hesabıma yattı.

bagaj takip

kayıp valiz ekranı 2

bagaj takip 2

THY’ye neden kızgınım?

 • Çünkü sürekli ben aradıktan sonra dönüş yaptılar, beni bilgilendirme zahmetine hiç girmediler. Söylenecek yeni bir şey olmasa bile insan konuyla ilgilenildiğini bilmek istiyor.
 • Çünkü bu kadar fazla uçağı olan ve her yıl Avrupa’nın en iyisiyiz diye övünen bir firmanın müşteri memnuniyetine daha fazla önem vermesini isterdim. Atatürk Hava Limanı güvenliği yeterince sağlayamıyorsa, kendilerinin ek kamera takılması için çaba harcaması gerekirdi.
 • Çünkü reklamlar için milyonlarca para harcayan bir kurumun, sık sık kendileriyle uçan bir müşterilerinin üç kuruşluk kaybının tamamını karşılamasını beklerdim. Sonuçta valizimin o banttan çıktığına dair bir görüntü elimizde yok, sorumluluk onlarda. Eşyalara ikinci el muamelesi yapıldıysa da ben onların hepsini yeni almak zorunda kaldım.

Bu arada tazminat yattıktan sonra, kangurumuzun ve bebek telsizlerimizin de valizde kaldığını hatırladık. Yani kaybımız daha fazlaymış. Bunları her an kullanmadığımız için geç fark ettik, belki birkaç şey daha vardı bilemiyorum. Velhasıl, seyahatlerde yaşadığımız her problem bir tecrübe oluyor. Bu tecrübeden çıkardığım dersleri sizinle de paylaşmak istiyorum.

img_1829

Uçuş Sonrası Bavulunuzun Kaybolmasını Engellemenin Yolları:

 • Koyu renk valiz kullanmamak: Koyu renk valizler en çok tercih edilenler oluyor. Biri yanlışlıkla veya bilerek valizinizi aldığı zaman, yakalanınca “Karıştırmışım!” diyemeyeceği renkte veya desende bir valiziniz olmalı. Ayrıca koyu renk valiz olunca başkası alıp yanınızdan geçse bile fark etmeyebilirsiniz, oysa dikkat çekici bir valiz her yerden size ben buradayım diyecektir. Valizinizi normal alıp, renkli bir kılıf alarak da bunu çözebilirsiniz.

Karışmayı engellemek için önerebileceğim valizler ve kılıflar için şuraya göz atabilirsiniz.

 • Dikkat çekici bir valiz etiketi kullanmak: Bu gerçekten masum karışma durumları için yararlı olacaktır. Dünyanın en marjinal valizini alsanız da aynısından bir başkasında olabilir. Etiket sayesinde sizinki diğerinden ayrılacaktır. Etikete rağmen karışsa bile alan kişinin fark ettiği anda size iletişim bilgilerinizden direkt ulaşmasına yardımcı olacaktır.
 • Valizin banttan çıktığı noktada beklemek: Ben her zaman geldiğim yön valiz bandının neresine denk geliyorsa orada dururdum. Bundan sonra mutlaka valiz çıkışında duracağım çünkü valiziniz çıkar çıkmaz biri alır ve sizin olmadığınız yönden çıkarsa valizinizi görme şansınız yok.
 • Kabin valizi kullanmak: Tüm eşyayı tek bir kabin valizine sığdırmaktan bahsetmiyorum. Büyük valize ek olarak kabin valizi kullanmaktan bahsediyorum. Normalde valize teknolojik alet koymam ama Ada’nın eşyalarını taşıdığım için ağırlık yapmasın diye instant makinemizi valizde bırakmıştım. Aynı şekilde kanguruyu da yanıma almak isterdim. Çalınmasına daha fazla üzüleceğim eşyaları kabin valizinde taşıyacağım bundan sonra.
 • Valize konulan eşyaların listesini çıkarmak: Tabi ki beş tane don, on tane kulak pamuğu gibi en ince ayrıntısına kadar liste çıkarmaya gerek yok. Ama valizin kaybolması durumunda, valizdeki eşyaların listesini bildirmek gerekecek, yazmayı unuttuğuma üzüleceğim bir şey çıkmaması için önemli eşyaları bir yere not etmekte fayda var.
 • Valizi almadan önce oyalanmamak: Duty Free alışverişini her ne şart altında olursa olsun valizi aldıktan sonraya bırakacağım. Oğlumun oyuncak diye tutturması da bu şartlara dahil. Alışveriş yaparken valizi biri rahatlıkla alabilir ve alındığını görme şansımız kalmaz.
 • Bileti ve bagaj etiketini atmamak: Bunu zaten hiçbir zaman yapmıyordum ama sizler için hatırlatma olsun diye eklemek istedim. Valizinizi takip edebilmek ve üzerinde hak iddia edebilmek için biletinizin elinizde kalan parçasını ve bagajınızın etiketini kesinlikle atmayın.

Bunların tamamını yapsanız da bagajınız farklı nedenlerden kaybolabilir. Aktarmalı uçuyorsanız aktarma noktasında kalmış ya da uçağa baştan yüklenmemiş olabilir. Benim saydıklarım valizin kaybolma olasılığını minimuma düşürmek için yapılabilecekler. Sizin elinizde olmayan durumlarda geç de olsa valiziniz size geri dönecektir zaten. Konuyla ilgili aklınıza gelen başka bir soru varsa lütfen yorum olarak yazın. Herkese problemsiz tatiller!!

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

5 Responses

 1. Ceyda Ceyda dedi ki:

  Oncelikle gecmis olsun.. THY ile defalarca valizi aybolmus biri olarak, valizlerin allaha emsnet oldugu kanisina katildigimi belirtmek isterim.. bebek telsizi icin ucret odemesi buyk ihtimal yapilmazdi cunku elemtronik esyalarin sorumlulugunu almiyorlar. Bir de ufak bi bilgi daha, keske ilk ucret tekliflerini kabul etmeseydiniz.. o teklif ‘ya tutarsa’ amacli bi teklif oluyor, itiraz ettiginizde cok yuksek ihtimalle artiriyorlar.. bir daha basiniza gelmemesi dileklerimle. Sevgiler

 1. Mayıs 25, 2017

  […] sırasından başınıza gelebilecek en sinir bozucu olaylardan biri valizin kaybolması. Yalnız başınızayken bavul kaybetmek daha da kabus olacaktır. Kabin valizi ile seyahat […]

 2. Haziran 14, 2017

  […] Eyvah Valizim Kayboldu! Ne Yapmalıyım? […]

 3. Aralık 8, 2019

  […] Eyvah Valizim Kayboldu! Ne Yapmalıyım? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: