Güzel Atlar Diyarı: Kapadokya Gezi Rehberi

Geçtiğimiz hafta sonu 29 Ekim tatilini fırsat bilip, Türkiye’de gezilecek yerler arasında en güzel yerlerden biri olan Kapadokya’ya küçük bir kaçamak yaptık. Kapadokya, dört sene önce rehberle gezip hemen hemen her turistik aktiviteyi yaptığım bir yerdi. Bu sefer eşim ve oğlumla kafamıza göre gezip, tur otobüslerinden mümkün mertebe kaçmaya çalıştık ama her zaman pek başarılı olamadık. Önceki gidişimde balona binmiştim fakat bu gidişimizde binemedik çünkü Kapadokya’da balon turu yapabilmek için minimum altı yaş sınırı aranıyor. Oğlumuzun küçük olması sebebiyle bizim binme şansımız olmadı. Bir yaşında bir bebekle biraz zorlayan bir seyahat olsa da Kapadokya gezilecek yerler ve yapılacaklarla ilgili notlarımı yazmaya karar verdim.

img_5908

Kapadokya Ulaşım

Biz bu gidişimizde ulaşım için uçakla Kayseri’ye gidip hava alanından araç kiralamayı tercih ettik. Budget’ın Vodafone Red kullanıcılarına %50 indirim kampanyası olduğu için buradan kiralama yaptık. Tüm araç kiralama şirketleri İç Hatlar geliş tarafında konuşlanmışken Budget’ınki Dış hatlar geliş kısmında, bilginiz olsun. Genel olarak bir şikayetimiz yok şirketten ancak bebek için araç koltuğu çok dandikti açıkçası, izofiksli filandı ama yatış pozisyonları ve yüksekliğinden hiç memnun kalmadık, bebeği ile gideceklere çok tavsiye etmiyorum. Uçuş süresi, hem gidiş hem dönüşte, havayolu şirketinde belirtilenden yarım saat kadar kısa sürdü, planlamanızı yaparken bunu göz önünde bulundurmanızı öneririm. Kayseri’den Kapadokya ise 45 dakika civarı sürüyor. Biz giderken yolları kaçırdık ve köy yolundan gittik, siz de gidiş veya dönüşten birinde otoyol yerine tercih edebilirsiniz, güzel yerlerden geçtik.

6706320 Processed with VSCO with hb1 preset

Kapadokya Konaklama

Konaklama için, Kapadokya otellerini araştırırken instagram fotoğraflarından görüp beğendiğim Sultan Cave Suites‘i tercih ettik. Göreme açık hava müzesinin oldukça yakınında yer alan otelin manzarası çok güzel. Birkaç kattan oluşuyor ve her katta keyifli bir teras var. Sabah gün doğumuna kalktığınız takdirde, balonların şehrin üzerinden süzülüşlerine şahit olabilirsiniz. Bence bu dünyanın en güzel görüntülerinden biri. Odalarının büyüklüğünden ve temizliğinden de gerçekten çok memnun kaldık. Sabah kahvaltıları açık büfe olarak veriliyor ve gayet bol çeşitli, lezzetli ürünler sunuluyor. Açık büfeye ek olarak istediğiniz şekilde yumurtanızı yaptırabiliyorsunuz. Deneme şansımız olmasa da otelin bir de kendi restoranı var ve akşamları oldukça kalabalık oluyor. Bebekler için park yatakları mevcut, onu da belirteyim. Otelimizi genel olarak çok sevdik ve rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Rezervasyon yapmak için buraya tık tık.

image2

dsc_0241

Kapadokya Yeme İçme

En çok önerilen restoran olan, hatta birçok yerde Kapadokya’nın en iyi restoranı olarak gösterilen Muti kapanmış, onu ileterek başlayayım yazıma. Biz bebeğimizle olduğumuz için ve oğlumuz çok hareketli olduğu için uzun uzadıya tadımlar, keşifler yapacak durumda değildik. O yüzden de fazla maceraya girmeden önceden tavsiye edilmiş restoranlarda yemeğimizi yedik ama kendi deneyimimi de  paylaşmak istedim.

Ziggy’s Shoppe & Cafe: Ürgüp tarafında yer alan restoran bloglarda ve çevremizdekiler tarafından çok fazla önerilmişti, tripadvisor puanı da oldukça yüksekti. Biz de ilk akşam yemeğimizi burada yemeye karar verdik. Sahipleri restoranlarına isim ararken köpekleri vefat etmiş ve onun ismini vermişler, o yüzden sembolü köpek şeklinde. Alt katında bir hediyelik, incik boncuk dükkanı bulunuyor, üst katta da kapalı iç mekanda ve açık terasta hizmet veren restoran bulunuyor. Özellikle kapalı kısım çok cici döşenmiş, biz beğendik. Yemeklere gelince, biz oğlumuzdan dolayı uzun oturma şansımız olmadığından ana yemek yanında sadece birkaç meze yedik. Pastırmalı makarna ve Ziggy’s bonfile gerçekten çok başarılıydı. Köpoğlu başarılıydı ama zeytinyağlı dolmayı o kadar beğenmedim. Özel soslu Ziggy’s patates, başka yerlerde önerilmiş olmasına rağmen açıkçası bize hitap etmedi, hiç sevmedik. Ama genel olarak bu restoranı öneririm.

dsc_0826

dsc_0833

Old Greek House: Aslında ikinci gün için bambaşka restoran planlarımız vardı ama oğlumuz o kadar huysuzlandı ki şöyle onun enerjisini atabileceği bahçesi olan bir yer bulalım dedik ve bloglardan aldığım notlardan yola çıkarak burasını bulduk. Avlusunu görünce direkt içeri girdik, ortam çok havadardı gerçekten. Yalnız mama sandalyeleri yoktu ve biz buna rağmen oturmakla çok büyük hata yaptığımızı çok geçmeden anladık. Çünkü oğlumuz asla yerinde durmuyordu ve söylediklerimizi bitirmemiz pek mümkün olmadı. Küçük çocuğu olanlara tavsiye etmiyorum o yüzden. Türk mutfağından yemekler bulabileceğiniz mekanda yan ürün olarak bir şeyler almayı düşünürseniz menü olarak söylediğinizde daha uyguna geliyor. Ana yemek olarak güveç ve hünkar beğendi söyledik ve ikisinin de lezzetini ben şahsen beğendim. Eşim pek memnun kalmadı zira güveçte et bulmak biraz sıkıntıydı açıkçası, yoğun sebze, birkaç küçük et parçası konulmuş. Yan ürünlerin hepsi çok kötüydü, hiç söylemeseniz daha iyi diyebilirim.

dsc_0187

dsc_0189

Kapadokya Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi: Biz 29 Ekim’de gittiğimiz için aşırı kalabalıktı ve bilet kuyrukları çok uzundu. Ancak müze kartınız varsa hemen turnikeden basıp geçiyorsunuz, gitmeden önce mutlaka edinmenizi tavsiye ederim. Burada bir sürü hediyelikçiler, gözlemeciler de var. Milli parkı dolaştıktan sonra taze sıkılmış meyve suyu ile bir gözlemeye hayır demeyeceğinizi düşünüyorum. 🙂  Bu arada fotoğraf çekilmek ve mini bir tur atmak için birkaç tane deve var burada. Oğlumuz binmeyi çok istediği için eşimle birlikte 2 dakikalık mini bir tur attılar.

dsc_0860

Zelve Açık Hava Müzesi: Göreme’ye göre daha sakin ve bence en az onun kadar güzel bir yer. Müze kartınız yoksa ve  kalabalık bir güne denk geldiyseniz daha az kalabalığıyla sadece buraya gitmek bana göre yeterli olacaktır.

img_5920

Güvercinlik Vadisi: Uçhisar civarlarında çok güzel panaromik görüntülere şahit olabileceğiniz bir vadi burası. Halk eskiden vadilere oyulmuş güvercinlik dedikleri yuvalarda kuşları beslermiş, ve bu yuvalardan topladıkları gübreleri üzüm bağlarında kullanırmış, o yüzden bu adı almış.

img_6016

Vaftizci Yahya Kilisesi: Çavuşin’de bir tepe üzerinde bulunan kilise de uğramanız gereken yerlerden. Küçük bir kilise olduğu için fazla zamanınızı almayacaktır. Tarihi 5. yüzyıla dayanıyormuş ve duvarlarındaki resimleri nispeten korunmuş.

dsc_0911

Paşabağları: Mantara benzeyen şapkalı peri bacalarının çoğunlukta olduğu bir yer. Burada giriş filan yok, direkt gezebiliyorsunuz.

Processed with VSCO with hb1 preset

Devrent Vadisi: Burası Hayal vadisi olarak da anılıyor, bunun sebebi de buradaki peri bacalarının ilginç şekillerde olması ve hayal gücünüze bağlı olarak her birini bir şekle benzetebiliyor olmanız. Özellikle deve şekline benzetilen peri bacası çok ünlü. 🙂

img_6002

Kapadokya Alışveriş

Kapadokya’da yaşayan birinden edindiğimiz bilgi doğrultusunda kırmızı şarap için Uçhisar’daki Kocabağ şaraplarını, beyaz ve pembe şarap için Ürgüp’teki Turasan şaraplarını tercih ettik, pişman değiliz. 🙂 El yapımı toprak ürünler için Avanos’taki Chez Galip‘e gitmenizi tavsiye ederim. Burada ayrıca çömlek yapımını izleme fırsatı da bulabilirsiniz. Onun dışında hemen hemen her yerde bir sürü hediyelik eşyacı ve seramikçi var

image1

Kayseri Bonusu

Dönüşte Kaşık-la restoranda mantı yemeyi unutmayın, gerçekten bir kaşığa kırk tane sığacak miniklikte mantılarıyla beni benden aldılar. Ayrıca eviniz için de satın alabiliyorsunuz. Bir de pastırma için Pastırmacı Fikret‘i tavsiye ederim. Pastırma cinsi olarak da kuş gömü isteyin mutlaka. Diğer çeşitlere göre biraz pahalı ama acayip güzel, yumuşacık.

Beni facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

  1. Ocak 11, 2017

    […] Güzel Atlar Diyarı: Kapadokya […]

  2. Aralık 10, 2017

    […] Güzel Atlar Diyarı: Kapadokya Gezi Rehberi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: