Yurt dışında Ücretsiz Konaklama Yöntemleri

Seyahatlerde ücretsiz konaklama şansınız olduğunu biliyor muydunuz? Hem de bunun için pek çok farklı yöntem var, hangisi size uygunsa seçebilirsiniz. Bu konaklama yöntemleri daha çok yurt dışında yaygın olsa da tek tük yurt içinde imkanlar çıkabiliyor. Geçtiğimiz günlerde instagram sayfamda bu yöntemleri paylaştığımda bu fırsatları bilmeyen çok fazla insan olduğunu fark ettim ve konuyla ilgili çok daha detaylı bir yazıyı burada hazırlamak istedim. Yurt dışında bu yöntemlerle aylarca dünyayı gezen o kadar çok insan var ki şaşırırsınız. Az bütçeyle dünyayı gezmek isteyenlere benim de bu şekilde faydam olur umarım. O zaman buyurun, yurt dışında ücretsiz konaklama yöntemleri yazım sizlerle..

Ücretsiz Konaklama

Ücretsiz Konaklama Yöntemleri

Yöntemlerin üzerinden sırasıyla geçeceğim ve her biri için kullanabileceğiniz, güvenilirliği kanıtlanmış siteleri sizlerle paylaşacağım. Yazıyı beğenip arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Seyahat için Para Biriktirmek ve Ucuza Gezmenin Yolları

İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Misafirperverlik ile Bedava Konaklama Uygulamaları

Bu sistemde dünyanın farklı yerlerinden insanlar gezginlere evlerinin bir odasını açıyor ve bir ya da birkaç gün kalmalarına imkan tanıyorlar. Çoğunlukla ev sahiplerinin kendisi de dünyayı gezmeyi seven insanlar ya da en azından dünyanın farklı yerlerinden insanları ve onların kültürlerini tanımayı seven insanlar oluyor. Sizin için de gittiğiniz şehri ve ülkeyi, orada yaşayan insanlardan öğrenme fırsatı oluyor. Onlardan en yerel tavsiyeleri alabilir, kimsenin bilmediği hikayeler duyabilirsiniz. Bu arada bu uygulamaların içinde konaklama olmadan sadece buluşup şehri gezdirenler de oluyor, daha fazla sosyalleşmek isterseniz aklınızda bulunsun. Bu uygulamalarda kendinize ait profil oluşturuyorsunuz. Nereli olduğunuz, hobileriniz, fotoğraflarınız, gezdiğiniz ülkeler gibi detaylar yer alıyor profilde. İlk defa başvuracakların düzgün ve çok detaylı bir profil oluşturmaya özen göstermesini tavsiye ederim. Şehre gideceğiniz tarih aralığında misafir ağırlamak için müsait olan ev sahiplerine mesaj atarak uygunluk soruyorsunuz. Ev sahibi müsaitse ve profilinizi beğenirse onaylıyor.

Bu sistemden uzun süreli faydalanmak istiyorsanız ev sahiplerine sadece bedava konaklama gözüyle bakmayıp birlikte mümkün mertebe vakit geçirmenizi, karşılıklı kendi kültürlerinizden sohbet etmenizi öneririm. Kimse evini boş yere bedava birilerine açmıyor, insanlar sizinle vakit geçirmek istiyorlar. Sosyalleşmeyi sevmiyorsanız bu yöntem kesinlikle size uygun değil. Belki ev sahiplerine bir akşam kendi yörenize özgü bir yemek bile yapabilirsiniz, bu tip jestler hoşlarına gidecektir. Tabi ki tüm vaktinizi onlarla geçirmeniz veya jestler yapmanız gerekmiyor. Ben mesela giderken Türk lokumu filan götürüyordum, hiç kimseye yemek yapmadım ama bol bol sohbet ettim. Hala hepsiyle facebook’ta arkadaşız. 🙂 Kaldığınız odayı ve evi düzenli tutmanız da önemli. Sonuçta bu sistemler güvene dayalı çalışıyorlar ve sonunda sizin hakkınızda yorum yazacaklar, tabi siz de onlar hakkında yazacaksınız.

Ev sahibi seçerken yorumları okumayı unutmayın, sırf bedava oda buldum diye manyağın birinin evinde kalmayın. 🙂 Hatta facebook, instagram vs. sosyal medyadan bulabilirseniz biraz stalklayabilirsiniz. Kalacağınız evde de sizin için önemli olan her bilgiyi almaya çalışın, sonra gittiğinizde hayal kırıklığı yaşamayın. Bazıları yıllık cüzi üyelik ücreti alan, bazıları ücretsiz olan, bu yöntemi kullanan uygulamalar aşağıda yer alıyor, size en kolay geleni kullanabilirsiniz.

couchsurfing.com

bewelcome.org

trustroots.org

staydu.com

warmshowers.org

yurt dışında ücretsiz konaklama

Eve Göz Kulak Olma Karşılığı Ücretsiz Konaklama Uygulamaları

İngilizce House Sitting olarak geçen bu yöntem, son yıllarda gezginler arasında en popüler bedava konaklama yöntemi haline geldi. Evlerinde bitkileri ya da çoğunlukla ev hayvanları olan ev sahipleri, 1-2 günden uzun süreli tatile çıkmak istediklerinde onlara bakacak birini arıyorlar. Bunun için de aşağıda paylaşacağım siteler üzerinden ilan veriyorlar. Genelde birkaç hafta ve hatta birkaç aylık tatillere çıkıyorlar ama bazen 4-5 gün gibi kısa süreli ilanlar bulmak da mümkün. İlanda hangi tarihler arası tatilde olacakları, evin özellikleri, fotoğrafları, bakmanızı istedikleri hayvanın fotoğrafları ve sizden yapmanızı bekledikleri şeyler gibi önemli detayların hepsi paylaşılıyor.

Örnek vermek gerekirse bizim evde çok fazla bitki var ve iki tane de kedimiz var. Ben evle birlikte bakmanız gereken bitki ve kedilerin fotoğraflarını çekiyorum. Bitkileri iki günde bir sulamanız gerektiğini, kedilerin suyunu her gün yenilemenizi, kuru mamasının daima dolu olduğundan emin olmanızı ve onlara her gün bir defa yaş mama verilmesini beklediğimi yazıyorum. Evde parti yapmamanız, sigara içmemeniz gerektiği gibi kurallarımı belirtiyorum. Bu işler size fazla geldiyse zaten başka ilanlara bakıyorsunuz, sizin için uygunsa ilanıma başvuruyorsunuz, ben de sizin profilinizi beğenirsem kabul ediyorum. Konaklama tamamlandıktan sonra birbiriniz hakkında yorumlar yazarak daha sonra profillere bakacak olanlara referans oluyorsunuz.

Bu konaklama şeklini ilk defa deneyeceğiniz için size tavsiyem öncelikle kendinizle ilgili tüm bilgileri veren fotoğraflarınızın olduğu detaylı bir profil oluşturmanız. Sistemde yeni olduğunuz için hakkınızda yorum olmayacak, belki başka referanslardan bahsedebilirsiniz yani mesela kendi hayvanlarınız olduğunu veya daha önce birilerinin hayvanına baktıysanız bunları belirtebilirsiniz. Eğer evcil hayvan sevmiyorsanız sırf bedava diye bu konaklama biçmini tercih etmeyin. Kabul edildikten sonra da konaklamanız sırasında eve ve hayvanlara kendi eviniz gibi bakarsanız bu sistemde devamlılığınız olur. Eğer konaklama süresinde online yapmanız gereken işleriniz varsa evde düzgün çalışan wifi olup olmadığını sormayı unutmayın. Ödenmesi gereken faturalar vs. var mı onları da mutlaka öğrenin. Aşağıda bu yöntemi kullanan benim bildiğim tüm siteleri paylaşıyorum. Bazıları yıllık üyelik ücreti alıyor ama karşılığında aldığınız hizmeti düşününce bedava kalıyor bu ücretler.

trustedhousesitters.com

housecarers.com

mindmyhouse.com

nomador.com

housesitmatch.com

horizonapp.co

bedava konaklama yöntemleri

Gönüllü Çalışma Karşılığı Ücretsiz Konaklama Uygulamaları

Bu konaklama yönteminde, kaldığınız yerde sizden iş yapmanızı ya da bir şekilde onlara fayda sağlamanızı bekliyorlar. Bu işler neler olabilir diye merak edeceksiniz muhtemelen, biraz örneklendirmeye çalışayım. Mesela bir hostelde çalışabilirsiniz ve işiniz sabahları kahvaltı hazırlamak, misafirlere sunmak ve bitenleri toplamak olabilir. Sabahtan öğlene kadar işlerinizi halledersiniz ve öğleden sonralarınız gezmek için size kalır. Bir çiftlikte çalışabilirsiniz ve örneğin göreviniz sebze meyve toplamak ya da hayvanları belli saatlerde gezdirmek, beslemek olabilir. Bazı ev sahipleri sizin anadilinizi öğrenmek istiyor olabilir ve onlara her gün belli saatlerde dil dersi verirsiniz. Bazı ev sahipleri hafta sonu akşamları ya da onlar işteyken çocuklarına bakmanızı isteyebilir. Çalışma konusunun ucu açık kısacası, aşağıda size birçok site yazacağım, size uygun olanların hepsine başvurabilirsiniz.

Bu yönetmde konaklamaya ek olarak genellikle yemek ve hatta bazen ufak harçlık verilebiliyor. Ayrıca gelecek için de iş ve beceri anlamında pek çok tecrübe edinmenizi sağlıyor. Bu da bedava gezme yöntemleri arasında en popüler olanlardan biri bu nedenle.

İş ararken yapamayacağınız bir işe sırf bedava konaklamak için başvurmayın. Elinizden geleceğini düşündüğünüz işe başvurun ve bu sistemde uzun ömürlü olabilmek için işinizi hakkıyla yapın. Başvurduğunuz işin şartlarını ve orayla ilgili yorumları da mutlaka okuyun. Bazı işyerleri sizi sadece ucuz işgücü olarak görebilir ve çok fazla çalıştırıp karşılığını vermiyebilir ya da çalışmaya gelenlere kötü bir üslupla yaklaşıyor olabilir. Konakladığınız yerin şartları kötü olabilir, yemekler berbattır vs. her konuda yorumları okuyun. Bu tip durumlar sizin aldığınız keyfi ortadan kaldıracaktır ve belki seyhat etmekten bile soğutacaktır.

worldpackers.com

wwoof.net

workaway.info

helpx.net

helpstay.com

talktalkbnb.com

lingoo.com

seyahatlerde bedava konaklama

Ev Değişim ile Bedava Konaklama Uygulamaları

Açık söylemek gerekirse bu bana göre en ütopik olanı ve hiç tecrübe etmedim ama gerçekçi olarak binlerce insan tarafından başvurulan bedava konaklama yöntemlerinden biri bu da. The Holiday diye bir film vardı, izlediniz mi bilmiyorum ama Kate Winslet ile Cameron Diaz başrolerde oynuyordu ve evlerini değiş tokuş ediyorlardı. Eğer kendinize ait bir eviniz varsa ve turistlerin ilgisini çekebilecek bir lokasyona, dekorasyona sahipse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kendime ait evim olacak kadar bütçem varsa neden bedava konaklama araştırayım diyecekler çıkabilir. 🙂 Yani sonuçta kredi ödüyorsunuzdur ve seyahat etmek sizin için biraz lüks haline gelmiş olabilir. Bu yöntem diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında ailelere en uygun yöntem bence, aklınızda bulunsun. Bu yöntemi inceleyebileceğiniz siteleri de paylaşıyorum.

homeexchange.com

homeforswap.com

lovehomeswap.com

homelink.org

holidayswap.com

Son olarak tabi ki yurt dışında yaşayan arkadaşlarda kalmak en güzel ücretsiz konaklama yöntemi. O arkadaşlar ne güzel arkadaşlardır, irtibatı koparmayınız. 😉

Umarım ücretsiz konaklama yöntemleri yazım size rehber olur ve dünyayı gezmenizi kolaylaştırır. Başka yazmamı istediğiniz, seyahate dair merak ettiğiniz konular varsa yorumlara yazmaya çekinmeyin lütfen. Benim aklıma gelmeyen faydalı içerikler bulmuş oluruz birlikte. Size şimdiden iyi seyahatler!  

Daha iyi içerikler üretebilmem için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyorum.

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: hohhoyyt

Youtube: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: