En Güzel Biranın Peşinde Tuna Nehri Gezisi

Avrupa’nın ikinci en büyük nehri olan Tuna, Budapeşte’yi Buda ve Peşte olmak üzere ikiye ayırıyor. Peşte, daha sosyal olan taraf, en güzel restoranlar, gece hayatının en renkli barları, ve şık mağazaları bu yakada bulabilirsiniz. Buda ise sarayın olduğu ve daha çok aristokrat kesimin yaşadığı taraf, turistik bölgeleri gezmek için gidebilirsiniz. İki tarafta da ziyaret edilecek pek çok güzel yer var, onları Budapeşte rehberimde tek tek anlattım ama Budapeşte’yi iki tarafa da aynı anda hakim olabildiğiniz Tuna Nehri üzerinde gezmenin tadı bambaşka.

dsc_0280

Gitmeden önce, Budapeşte’nin dünyanın en iyi ışıklandırılan şehirlerinden biri olduğunu okumuştum. Şehir ışıklandırmasını en güzel göründüğü yer Tuna Nehri üzeri olduğu için mutlaka gece vakti bir tekne turuna katılmam gerekir diye düşündüm. Ama ben şehri gündüz de nehirden görmek istiyordum, o yüzden de hava aydınlıkken başlayıp, hava karardıktan sonra biten bir tur bulmaya karar verdim. Süre biraz uzun olduğu için tekne turu esnasında farklı aktivite imkanı sunan turları araştırdım ve tur sırasında şarap tadımı, akşam yemeği, bira tadımı gibi değişik seçenekler sunan Hungaria Koncert ile karşılaştım. Bir bira sever olarak tabi ki bira tadımını tercih ettim.

DSC_0212

Tur seçimimden çok memnun kaldım, o yüzden detaylarını sizinle de paylaşıyorum. Tekne hem kapalı hem açık iki bölümden oluşuyordu ve iki tarafta da ayrı canlı müzik performansı vardı. Farklı ülkelerden istek şarkılar da çalabiliyorlar. 🙂 Biz iç kısımdaydık ama fotoğraf çekmek için sık sık dışarı çıktık. Teknede bizimle birlikte kokteyl programına katılanlar, şarap tadımı yapmaya gelenler ve akşam yemeği yiyenler de vardı. Altı farklı Macar birasını tatma fırsatı bulduk, hepsinin de içimi birbirinden çok farklıydı.

DSC_0325.JPG

Macar Biraları Güzel mi?

Foti Zwickl: Altın sarısı, filtresiz lager tipi yani alt fermantasyon bir bira, tadı hafif acı. Ağız tadı Türkiye’de içtiğimiz standart biralara alışık olanlar için ideal.

Rizmajer: Macaristan’ın en yeni ve oldukça popüler olan buğday birası, mat amber renginde. Buğday birasını sevenler mutlaka denesin.

Keseru Mez: Macaristan’ın en popüler ve karakteristik birası bu işte. İsminin ingilizce karşılığı “Bitter Honey” olan bira, pastörize edilmemiş olup, katkı maddesiz doğal tadında üretilmiş. 2012 yılında uluslararası bira üretim yarışmasında birinci olmuş.

DSC_0238

Flying Rabbit: Macar Amerikan ortak yapımı, karamel aromalı bir bira. Aromalı bira sevenler kesinlikle denemeli, üstelik 2016 yılında uluslararası bira üretim yarışmasında birinci olmuş.

Horizont Flamand Porter: Klasik İngiliz stili ile geleneksel Belçika bira üretim stilinin karışımı olan dark bir bira. Tadına baktığınızda ağzınıza yer yer kahve, bitter çikolata, fıstık aromaları geliyor.

Stari Black Currant: Meyve aromalı bira sevenler buraya! Oldukça yoğun bir meyve tadı alıyorsunuz, vişne suyu renginde tatlı bir bira. Açık söylemek gerekirse ben meyve aromalı bira sevmediğim için bana pek hitap etmedi.

DSC_0244

Ben en çok ilk denediğimiz Fóti Zwickl marka birayı sevdim. Gezinin sonunda herkese beğendiği biradan hediye ediyorlar. Biz Hungaria Koncert‘i tercih ettiğimiz için çok mutlu ayrıldık, Budapeşte’ye giderseniz size de kendilerini tavsiye ederim. Sadece akşam turları değil, gündüz turlarına da katılabilirsiniz. Bira tadımı ile birlikte olan akşam turunun fiyatı 27€, bir alkolsüz içecek ile birlikte gündüz turu tercih ederseniz fiyat 12€, daha birçok alternatif mevcut. Ben yine gece gitmenizi tavsiye edeceğim, Budapeşte gerçekten harika ışıklandırılan bir şehirmiş, özellikle Parlemanto Binası ve köprüler inanılmaz görünüyor.

DSC_0308

Budapeşte’de tekne turu sırasında nereleri görebiliyoruz?

Şu anda Four Seasons oteli olan Grasham Sarayı, Macar Bilimler Akademisi, Zincir Köprüsü, Parlamento Binası, Margaret Köprüsü, Özgürlük Köprüsü, Kraliyet Sarayı, Citadel, Gellert Termal Banyosu, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Budapeşte Sanat Sarayı ve Ulusal Tiyatro gibi önemli yapıların gece ışıklandırılmış hallerini görebiliyorsunuz.

DSC_0239

Sağlığınıza! 😉

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Haziran 1, 2017

    […] öneririm. Bizim gittiğimiz tur hakkında detaylı bilgi için tekne gezimizi anlattığım yazımı okumanızı tavsiye […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: