Seyahat Ederken Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

original_the-world-is-your-oyster-map-print

1. Mailinizde kimliğinizin kopyasını bulundurun. 
Kimsenin başına gelmesin ama pasaportunuzu kaybetmeniz ya da çaldırmanız durumunda pasaportunuzun bir fotokopisinin elinizde bulunması işlerinizi kolaylaştırır. Fotokopiyi ayrı bir yerde bulundurmanız güzel fikir ama biz en kötü senaryoyu düşünelim. Her durumda erişebilmeniz için en mantıklısı pasaportunuzu scan ederek ya da fotoğrafını çekerek kendinize mail atmak olacaktır.

2. Cüzdanınız dışında bir yerlere para koyun.

Paranızı cüzdan dışında çantanızın farklı bir gözüne, ya da gözlük kılıfınızın içine koyabilirsiniz. Yine en kötü senaryoyu düşünürsek, montun iç cebi gibi yerlere de biraz para koymakta fayda var. Son olarak, tüm paranızı yanınızda taşımasanız iyi olur, odadaki kasada ya da kasa yoksa valizdeki bir çorabınızın içine biraz para koyabilirsiniz. Hatta birden fazla kredi kartı taşıyorsanız, onlar için de aynı şekilde bölüştürme yöntemi kullanabilirsiniz.

3. Kabin bagajınızda çorap ve iç çamaşırı bulundurun

Gittiğiniz yerde valiziniz kaybolduysa, ya da sizden birkaç gün sonra geleceği ortaya çıktıysa geri dönecek haliniz yok. Tamam tadınız çok kaçacak ama bir şekilde devam etmeniz gerek. Acil alışveriş yapma şansı da bulamayabilirsiniz. Bu yüzden hiç olmazsa temiz iç çamaşırı ve çorabınız yanınızda olsun, olay daha da sinir bozucu bir hale gelmesin. 😉

4. Yanınızda her zaman bir şal taşıyın.

Şal tam bir hayat kurtarıcı, akla gelebilecek bir sürü şey için kullanabilirsiniz. Üşüdüğünüzde omzunuza atmak için, güneş yaktığında kafanıza sarmak için, kum fırtınasında yüzünüzü korumak için, kıyafetinize hareket katmak için, yaralandığınızda kanı durdurmak için :p tamam biraz kendimi kaptırdım sanırım ama sonuç olarak daha birçok şey için kullanabilirsiniz.

5. El çantanızda nemlendirici krem bulundurun.

Yanınızda 100 ml.yi geçmeyecek büyüklükte bir nemlendirici krem taşımanızda fayda var, çünkü güvenlikte el çantanız için izin verilen maksimum miktar bu kadar. Cildiniz hava sıcaklığı değişikliklerine, basınç değişikliklerine tepki verebilir. Benim mesela hemen kırmızı lekeler, kurumalar ortaya çıkabiliyor. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz kesinlikle krem konusunu ihmal etmeyin. Ne demişler; en güzel giysiniz cildiniz! 😀

6. Elektronik aletlerinizi gitmeden önce  şarj edin.

Laptop, cep telefonu, fotoğraf makinesi, aksiyon kamerası gibi seyahatinizde kullanacağınız tüm elektronik eşyaların yola çıkmadan önce şarjının tam dolu olacak şekilde şarj edin. Daha sonra şarj etmeye vakit bulamadan kullanmanız gerekebilir ve bataryası dolu sandığınız fotoğraf makineniz sizi yarı yolda bırakabilir.

7. Koleksiyon yapın. 

Herhangi bir şey olabilir. Çok klişe olsa da magnet olur, shut bardağı olur, çan olur, kar küresi olur, para olur, bit pazarından oraya özgü bir şeyler olur. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış, yeter ki size kafanızdaki harika anılar dışında minik bir somut hatıra kalsın.

8. Not alın.

Keşfettiğiniz yerleri, yemeklerini sevdiğiniz restoranları, kokteyllerini beğendiğiniz barları, dinlemekten hoşlandığınız müzik gruplarını yani gittiğiniz yerde size mutluluk veren ve hatırlamak isteyeceğiniz her şeyi not alın. Günün birinde tekrar gitmek isteyebilir, arkadaşlarınıza önerebilir ya da kim bilir belki blog yazmak isteyebilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun bu tip detayları yıllar sonra bile hatırlayabilmek istiyorsanız hafızanıza çok fazla güvenmeyin. 😉

9. Sağlık çantası hazırlayın

Bütün ecza deponuzu yanınızda taşımaktan bahsetmiyorum tabi ki, ufacık bir ilk yardım çantası hazırlamaktan bahsediyorum. Mesela benim genelde yanıma aldıklarım, bir ağrı kesici, bir soğuk algınlığı ilacı, bir boğaz pastili ve bir yara bandı. Mideniz hassassa mutlaka bir mide ilacı da eklemek lazım bu pakete. Özel almanız gereken ilaç varsa, ona hiç girmiyorum zaten.

10. Sabırlı ve rahat olun.

Başınıza bazı aksilikler gelebileceğini kabullenin ve hiçbir şeyin, günlerdir hatta belki de aylardır hayalini kurduğunuz seyahati bozmasına izin vermeyin. Uçağınız rötar yapabilir, oteliniz size ödediğinizden bir alt sınıf odaya koymuş olabilir, gittiğiniz ülkedeki insanlar çok yavaş çalışıyor olabilir, daha birçok can sıkıcı olay olabilir ama bunların hiçbiri kendinizi gerdiğinizde hallolacak şeyler değil. Siz yalnızca alabileceğiniz önlemleri önceden alın, karşılaştığınız problemleri sakince çözmeye çalışın ve gerisini hayatın akışına bırakarak tatilin tadını çıkarın. Bu arada lavanta yağının sakinleştirici özelliği varmış, ben zaten rahat bir tip olduğum için ne kadar işe yaradığından emin değilim açıkçası ama bu da bir bilgi olarak burada dursun.

Sizce seyahatlerde başka ne gibi şeyleri alışkanlık haline getirmeli?

 

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

2 Responses

  1. Mayıs 25, 2017

    […] Seyahat Ederken Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar […]

  2. Haziran 14, 2017

    […] Seyahat Ederken Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: