MSA: Bıçak Becerileri

Hep hayallerimi süsleyen uzun dönem aşçılık okuluna işim nedeniyle katılamadığım, bari kısa dönemine katılayım deyip de bir türlü vakit yaratamadığım MSA’nın, en azından günlük workshop’larına katılmalıyım artık dedim ve özellikle öğrenmek istediğim bıçak teknikleriyle okula adım attım. Malum çalışan bir anneyim ve bu kurslara katılmak bile benim için gerçekten uzun zaman öncesinden planlanması gereken bir olay. Velhasıl, iyi ki gitmişim dediğim bu workshop deneyimimden biraz bahsetmek istiyorum. Ben MSA’nın içine ilk defa girdim. Görebildiğim kadarıyla üst katında kafe ve küçük çapta bir müze, alt katta da derslikler var. Müzede, eski dönemlerden kalma eşyalar, retro şişeler ve konserveler bulunuyor. DSC_0742

Derslikler, her bir öğrencinin çok rahat çalışabileceği şekilde düzenlenmiş. Tüm mutfak ekipmanları elinizin altında, insanı yemek yapmaya motive ediyor resmen. Derste, şefimiz Bora Korkmaz dışında bizlere her konuda yardımcı olmak üzere okul öğrencilerinden iki asistan hazır bulunuyordu. Girdiğimizde zaten tüm ekipmanlar hazır halde bizi bekliyordu. Daha sonra asistanlar tarafından yemek malzemelerimiz de dağıtıldı.

DSC_0744

Workshop’ta önce mutfakta kullanılan bıçak çeşitleri ve teorik olarak tüm kesim teknikleri tanıtıldı. Daha sonra şefimiz, o gün pratik yapabilmemiz için belirlenen üç yemeği yaparken bıçak kesim şekillerini uygulamalı olarak gösterdi. Her yemeğin öncesinde, bıçak nasıl doğru tutulur, hızlı ve güvenli kesim için elimizin pozisyonu, soğan en kolay ve göz yakmadan nasıl kesilir, tavuk nasıl bağlanır gibi daha bir sürü tüyolar eşliğinde o yemekte kullanacağımız kesim tekniğini öğrendik. Pişmesi uzun süreceği için önce sebze soslu fırında tavuk ile başladık, daha sonra minestrone çorbası yaptık ve en son da patates risotto ile menümüzü taçlandırdık. Bu yemekleri yaparken pratik yapma fırsatı bulduğumuz teknikler ise brunoise, julienne, macedoine, chateau ve mire poix idi. Patates risotto gerçekten inanılmaz lezzetli oldu, artık evde de bol bol yaparım diye düşünüyorum. 🙂

DSC_0766

Workshop boyunca müzik eşliğinde yemeklerinizi pişiriyorsunuz. Aaralarda şarap servisi, dersin sonunda da leziz bir tatlı ikramı var. Yaptığınız yemekleri dağıtılan kaplara koyarak evinize de götürebiliyorsunuz. Ders sırasında kullandığınız kep ve mutfak önlüğü de sizde kalıyor. İlk fırsat bulduğumda öncelikler et pişirme teknikleri ve deniz ürünleri pişirme teknikleri workshop’larına katılmayı düşünüyorum. Bunlardan birine gittiyseniz deneyimlerinizi yorum olarak bırakabilirseniz çok sevinirim. 🙂 Ben gerçekten günlük hayatta kullanabileceğim yararlı bilgiler öğrenerek, oldukça keyifli bir 4-5 saat geçirerek ayrıldım MSA’dan ve paylaşmak istedim. Belki aklında soru işareti olanlara yardımcı olur.

Bon appetit!

Et pişirme teknikleri ile ilgili yazım için buraya tık tık!

Beni facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Aralık 2, 2016

    […] MSA: Bıçak Becerileri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: