Hafta Sonu Paris Gezi Rehberi

Eşimle son sevgililer gününde 3 günlüğüne Paris’teydik. Sevgililer günü kutlayan bir çift değiliz ama benim o sırada 5 aylık hamile olmam dolayısıyla babymoon için her fırsatı değerlendiriyorduk ve sevgililer gününün hafta sonuna gelmesini fırsat bilip küçük bir kaçamak için gidiverdik. Birlikte ilk defa Paris’e gittiğimiz için kah turistik kah yerli gibi birkaç gün geçirdik. Ben de bu ve daha önceki seyahatlerimden mini bir Paris rehberi hazırladım.

DSC_1858

Paris Konaklama

Paris otellerine bakarken önceliğim hesaplı olmasıydı açıkçası çünkü daha iki gün önce başka bir seyahatten dönmüştüm. Hem hesaplı, hem tertemiz, hem de lokasyonu ideal bir otel olduğu için kaldığımız yeri rahatlıkla tavsiye ederim. Hôtel Galileo, Champs Élysées caddesindeki Louis Vuitton mağazasının çok yakınında yer alıyor. Odalar kutu gibi ama bizim gibi sadece uyumak için otele gidenlerdenseniz problem olmayacaktır. Kahvaltıyı burada etmenizi önermiyorum, zaten ayrıca satın alınıyor, o yüzden yeni mekanlar keşfetmek için bunu fırsat olarak görebilirsiniz.

DSC_1897

Paris Yeme İçme Rehberi

İlk gün yediğimiz harika yemeği hala eşimle andığımız oluyor, tabi ki hemen gittiğimiz restoranı tavsiye edeceğim. Les Papilles isimli bu restoran alışık olduğumuzun dışında alakart değil tabldot menü ile çalışıyor. Her öğün için tatlıyla birlikte 4 çeşitten oluşan sabit bir menüleri var. Tabi ki yanına envai çeşit şaraplarından dilediğinizi söyleyebiliyorsunuz. Yemek için fix bir ücret belirlenmiş durumda, içtiğiniz şarap için ayrıca ödeme yapıyorsunuz. Tabldot servis yapması kafanızda kötü bir tablo oluşturmasın, bir Fransız restoranına yakışır şıklıkta sunumları var ve gerçekten yediğimiz her şey çok lezizdi. Ortam samimi, servis başarılı ve fiyatlar Paris standartları için oldukça uygun. Restorana 2 hafta önceden rezervasyon yaptım ve öğle yemeğine ancak yer bulabildim, akşam yemeği için yer yoktu. Sevgililer günü olması sebebiyle bu kadar uzun zaman önceden dolu olduğunu düşünüyorum ama normal zamanda da rezervasyonsuz yer bulma imkanınız pek görünmüyor, gitmeye niyetlenirseniz bunu önceden aklınızda bulundurun.

DSC_1799

Kısa süreli seyahatimiz boyunca tüm öğünlerde değişik restoranlar denedik ve aralarda farklı cafelerde molalar verdik ama özellikle önermek istediğim bir yer daha var ki etlerinin tadı resmen damağımızda kaldı. Chez Robert et Louise, odun ateşinde pişen harika etleri ve leziz yan ürünleriyle kesinlikle bir öğünde gidilmesi gereken bir yer.

DSC_1887

Paris Gezilecek Yerler

Paris’e gittiniz mi mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında tabi ki Eiffel Kulesi geliyor. Paris’i ikiye bölen Seine Nehri üzerindeki köprüler gerçekten çok güzel, aşıkların kilitler taktığı Pont des Arts üzerinden Paris manzarası bir başka oluyor. Bu arada Seine Nehrindeki teknelerle hem çok güzel bir nehir gezintisi yapabilir hem de ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz, çünkü birçok simge yapının önünde duruyorlar. Notre Dame Katedrali, Avrupa’da gittiğim şehirler arasında beni en çok etkileyenlerden diyebilirim, mutlaka görün. Louvre Müzesi ve Orsay Müzesi, Paris’te görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor ama sadece hafta sonunuz varsa gezmeniz mümkün değil. Fransızca Jardin du Luxemburg olarak geçen Luxemburg Bahçesi Paris’in en güzel yerlerinden biri. Özellikle güzel havalarda birkaç saatlik huzur molası için mutlaka uğrayın. Napolyon tarafından yaptırılmış olan Arc De Triumph yani Zafer Takı Paris’teki 12 yolun birleşiminde yer alıyor. Seyir terasına çıkıp Paris’e bir de buradan bakmanızı tavsiye ediyorum.

IMG_0975

Siz de bizim gibi gittiğiniz ülkelerden sanat eseri toplamayı seviyorsanız, Paris duraklarınızdan biri Montmartre olmalı. Burada hem bir sürü sokak sanatçısı hem de resim ve objeler satan dükkanlar var. Mutlaka zevkinize ve kesenize uygun bir şeyler bulabilir, Sacre Coeur Bazilikasına çıkan zorlu merdivenler sonrası şirin cafelerinde dinlenebilirsiniz. Le Marais bölgesini de bence gidecek yerler listenize almalısınız çünkü özellikle hafta sonu takılmak için oldukça hareketli bir yer ve çok cici birçok butik dükkanı burada bulabilirsiniz.

DSC_1830

Paris’te Alışveriş

La Fayette dünyaca ünlü markaları bir arada bulabieceğiniz çok katlı bir alışveriş merkezi. Buraya alışveriş yapmayacak olsanız bile mutlaka uğrayın çünkü mimarisi çok güzel. Champs Elysees yani Şanzelize Caddesindeki sağlı sollu mağazaları da mutlaka gezin. Hem ünlü markalar hem de düşük bütçeye uygun mağazaları bulabileceğiniz bir cadde. Arada alışverişe bir kahve molası verip, birbirinden güzel kafelerinde gelen geçeni izleyebilirsiniz. 🙂 Sanat eseri almak için Montmartre’taki Boutique Roussard isimli mini dükkana uğramanızı tavsiye ederim. Burada orijinal objeler ve tablolar bulabilirsiniz. Dali’nin eserlerini ve eskizlerini sanatçının ailesinden izinli olarak çalışmışlar ve çok da başarılı olmuş. Buradan çok güzel birkaç obje getirdik ve evimizin değerli parçaları arasında yerlerini aldılar.

Umarım önünüzdeki Paris seyahati için yararlanabileceğiniz bir şeyler bulursunuz, iyi tatiller!

Beni facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

1 Response

  1. Ocak 12, 2019

    […] Paris’te Haftasonu Kaçamağı […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: