An Insider’s Guide to the Most Instagrammable Spots in Tbilisi

Georgia’s capital, Tbilisi has become a popular destination among travellers recently. It’s a unique city with a combination of modern and old architecture. With Instagram, everyone on social media is looking for the picture perfect places while travelling so I’m here to tell you the best photogenic spots in Tbilisi.

Instagrammable Spots in Tbilisi: Sulfur Baths

With its dome-shaped brick roofs and chimneys, Abanotubani district is a good start for a photography tour in Tbilisi. There are many different picture perfect sceneries here, so try to take photos in various angles.

DSC07441.jpg

Instagrammable Spots in Tbilisi: Peace Bridge

One of the iconic landmarks of Tbilisi is the Bridge of Peace connecting Erekle II Street and Rike Park over the Kura River, you can take beautiful pictures on it.

View this post on Instagram

Hafta sonu yoğunluktan fotoğraf paylaşamadım bile..Tiflis’e bu sanıyorum dördüncü gidişimdi o nedenle blogta zaten hakkında detaylı yazılar var, gitmeyi düşünenler mutlaka kontrol etsin.😉 Burada daha önce çok gelen ve farklı yorumlar olan iki soruyu netleştirmek istiyorum. 1- Gürcistan’a hava yolu ile giderken kimlikli girişlerde kesinlikle harç pulu istenmiyor. Benden istenmedi ve ayrıca sordum özellikle. Sanırım kara yolu ile girenlerin tam tersi bir tecrübesi var. 2- Çocuk da kimlikle girebiliyor. Fotoğrafı yok diye pasaport istenip istenmediği sorulmuştu, istenmiyor. Yine bu söylediğim de hava yolu için geçerli. Karadan durum nasıl bilmiyorum. #hohhoyytgeorgia #hohhoyyttbilisi

A post shared by Deniz Tarhan ☀︎ Born To Laugh (@hohhoyyt) on

Instagrammable Spots in Tbilisi: Clock Tower

The leaning tower of Tbilisi, Gabriadze Clock tower is a perfect photo spot with its cartoon-like architecture. Try to be there at 12pm or 7 pm to see the puppet show called The Circle of Life. If you miss this, you can still watch the angel hitting the bell with a hammer every hour.

Instagrammable Spots in Tbilisi: Fabrika

Former sewing factory Fabrika is now a multifunctional space where there is a hostel, a co-working place, many shops and cafes. The place is also very photogenic with its unique design inside and the murals outside.

Instagrammable Spots in Tbilisi: Kalantarov’s House

This house in Sololaki district was built by a wealthy businessman for his opera singer lover in 1908. Inside the building, the carved plasterwork surrounding the grand entry staircase makes here a perfect instagram spot.

Address: Machabeli Street, No: 17

Instagrammable Spots in Tbilisi: Gallery 27

Tbilisi’s stained glass house from 19th century is home to a small boutique with some nice handcrafted souvenirs. You can both go there to have some shopping and take some beautiful pictures in front of these colorful glasses. You are lucky if you can catch the sun light coming through these windows making a spectacular scenery.

IMG_7887.jpg

Instagrammable Spots in Tbilisi: The Chronicle of Georgia

This majestic and fascinating monument is not visitedby many tourists as it’s a bit far from the city center but if you have some extra time in Tbilisi, I suggest you to go there. There are 16 pillars which are 35 meters long, on the top of the pillars you can see kings, queens and heroes while on the bottom part you can see scenes from the life of Christ.

View this post on Instagram

Tiflis gezi rotasına pek dahil edilmeyen “The Chronicle of Georgia”, 35 metre yüksekliğinde 16 sütundan oluşan bir anıt. (Benim fotodan anlaşılmıyor, arkada nokta kadar görünen insancıklardan yüksekliği anlayabilirsiniz) Sütunların üzerinde Gürcü kral, kraliçe ve kahramanlarının yanı sıra İsa’nın hikayeleri resmedilmiş. Tiflis’in kuzeydoğusunda Tbilisi Sea olarak anılan yapay gölün yakınlarında yer alıyor ve merkezden buraya ulaşmak yaklaşık yarım saat sürüyor, o yüzden ben de gerekli görmüyorum açıkçası. 🙈 Yine de böyle bir şey olduğunu bilin istedim. ☺️ Bu arada yurt dışından getirilen telefonu kaydetme ücreti 2020 itibarıyla 1838₺ oluyormuş, 1500 az gelmiş herhalde, hayırlı olsun ne diyelim. 😒🤦🏻‍♀️ #hohhoyyttbilisi #hohhoyytgeorgia

A post shared by Deniz Tarhan ☀︎ Born To Laugh (@hohhoyyt) on

Instagrammable Spots in Tbilisi: Metekhi Church

Located on the other side of the river, opposite of the old town, Metekhi Church is a perfect location to take a photo with old city view.

Instagrammable Spots in Tbilisi: Narikala Fortress

The ancient fortress overlooking the city is the best spot to take gorgeous pictures of whole city. You can take the cable car from Rike Park or walk up the hill to get there.

DSC06290-2.jpg

Instagrammable Spots in Tbilisi: Murals in Underpasses

There are many murals all around the city and especially almost in every underpass, they are very photogenic. This one in the picture is from Baratashvili Underpass.

Instagrammable Spots in Tbilisi: Holy Trinity Cathedral of Tbilisi (Sameba)

Located on a hill, the cathedral can be seen from almost everywhere in the city. Both its garden and the church itself is really quite photogenic, you shouldn’t miss it.

DSC08467.jpg

Instagrammable Spots in Tbilisi: Mtatsminda Park

Located on the top of Mtatsminda Mountain, the amusement park has the best view of the city. Inside the park there are also many attractions to take interesting pictures. You can take the funicular to reach the park or take a bus.

View this post on Instagram

Dün hem Ada’yı götürmek hem de uzun zamandır gitmek istediğim Funicular Restaurant’ta yemek için Mtatsminda Park’ı ziyaret ettik. Biz arabayla gittik ama 90 ve 124 numaralı otobüslerle veya füniküler ile de ulaşabilirsiniz. Parkta hem küçük çocuklar hem de büyükler için oyuncaklar mevcut. Ağaçlar arasında yürüyüş yolları var. Orta alanda da Pazar günleri yerel yiyecek ve hediyelikler satan tezgahlar kuruluyor. Vaktiniz uzunsa birkaç saatinizi buraya ayırabilirsiniz. Funicular Restoran da @tripadvisor ‘da üst sıralarda yer aldığı için, bir de yerel ve yabancı bloglarda bahsedildiği için radarımdaydı. Özellikle gitmeye gerek yok ama parka gelirseniz panoramik şehir manzarasına karşı güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bu fotoğraf da parkın instagram spotu. ☺️ #hohhoyyttbilisi #hohhoyytgeorgia

A post shared by Deniz Tarhan ☀︎ Born To Laugh (@hohhoyyt) on

Instagrammable Spots in Tbilisi: Tbilisi Opera House

If there is a ballet or opera staged in Opera House when you visit Tbilisi, you shouldn’t miss it. Also the interior of opera house is very authentic which makes it a nice photo spot.

20191214_205615.jpg

Instagrammable Spots in Tbilisi: Love Lock Bridge

Located in Legvtakhevi area, the love lock bridge is a nice photo spot with the padlocks from couples on it. The historic houses and the spiral staircase behind it create an extra beautiful view.

Do you know a better photo spot in Tbilisi? Please drop a comment below!

You can follow me on instagram. 😉

2 thoughts

  1. Merhaba,

    Çok güzel bir yazı olmuş, Tiflis rehberinizle beraber çok beğendim, teşekkür ederim 🙂

Leave a Reply