Fotoğraf ve Video Düzenlemek İçin 10 Telefon Uygulaması

Instagram hayatımıza girdiğinden beri hepimiz fotoğraflarımıza daha fazla önem verir olduk. Olduğundan parlak renkler ya da daha soluk renkler, ışıltılı efektler, eskitilmiş görüntüler ve daha neler neler girdi hayatımıza. Instagram hikayeleri, hikayeleri profile sabitleme derken gönderilere da bir hareket geldi. Sürekli bir farklılık arar olduk. Bir de şimdi IGTV yani Instagram televizyonu çıktı, videolar daha bir popüler oldu çünkü instagram’a yükleyebildiğimizden daha uzun videolar hazırlayabiliyoruz. Velhasıl, arada bana sorular geliyor; bunu nasıl yaptın? bunu hangi uygulamada yaptın? şeklinde.. Ben de kullandığım fotoğraf uygulamalarını bir yazıda toplamaya karar verdim. Ben video klip paylaşmasam da kendim için hazırladığım videolar oluyor, onları yaparken kullandığım uygulamaları da yazıya ekleyeyim dedim. Bazılarını eminim siz de duymuş, hatta belki kullanıyorsunuzdur ama bu liste onlarsız eksik kalırdı, onları da yazıyorum. Bu uygulamaların her birini ne için ve nasıl kullandığımdan bahsedeceğim, belki kullandığınız bir uygulamanın da farklı özelliğini keşfedersiniz. 😉

DSC_0426-2

Snapseed

Bu sanırım instagram çıktıktan sonra benim ilk keşfettiğim uygulamaydı, yani instagram filtrelerine ek olarak fotoğraflara işlem yaptığım ilk uygulama. Ondan önce instagram’ın üç beş filtresi neyse onlardan başka bir alternatifim yoktu. Snapseed’in en çok Drama ve HDR Scape özelliklerini kullanırdım. Bu özellikler fotoğrafa kasvetli bir hava vermek ya da renklerin olağanüstü hale gelmesini sağlayabiliyor, fotoğrafına göre değişiyor tabi. Uygulamayı açınca önce “Open from Device” kısmından düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçiyorsunuz, eğer o an fotoğraf çekecekseniz “Camera” yazan yere tıklamak gerekiyor. Sonra Looks yazan yerden filtrelere ya da Tools yazan yerden sonsuz özelliklere ulaşabiliyorsunuz. Looks benim kullandığım bir alan değil. Tools içinde son zamanlarda çoğunlukla Text veya Healing özelliğini kullanıyorum. Text özelliği ile aşağıdaki örnekte olduğu gibi fotoğrafa yazılı efektler ekleyebiliyorsunuz, Healing ile fotoğrafta yer alan istenmeyen görüntüleri yok edebiliyorsunuz. Diğer özellikleri de kurcalayıp işinize yarayanları belirlersiniz. Son olarak Export diyerek fotoğrafın son halini telefonunuza kaydediyorsunuz.

img_4835

ColorStory

Bu benim çok sevdiğim ve kullandığım bir uygulama. Kendisi ücretsiz ama daha fazla özelliğini kullanmak için bazı satın almalar yapmanız gerekiyor. Uygulamayı açıp değiştirmek istediğiniz fotoğrafınızı ekliyorsunuz önce, sonra aşağıdaki örnekte ilk karede en altta görünen menüleri göreceksiniz. Altı çizili olan menü filtreleri, yanındaki yuvarlak içindeki menü efektleri ve onun sağındaki İngiliz anahtarı hazır değil de manuel olarak değiştirebileceğiniz özellikleri gösteriyor.  Mesela aşağıda önce Candy Minimal filtre grubundan Jelly Bean filtresini uyguladım, onu kaydedip ardından Flare & Bokeh efekt grubundan Burst efektini kullanarak bir ışık kaynağı yarattım. Bu filtre ve efektlerin yoğunluğunu ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca farklı filtreleri azar azar kullanıp üst üste uygulayabiliyorsunuz. Instagram’da @acolorstory account’unu takip etmenizi öneririm, orada her fotoğrafta ne filtre uygulanmış anlatıyorlar. Böylece fotoğraf düzenlemede daha profesyonel hale gelebilirsiniz.

img_4831

VSCO

Vsco eskiden sürekli kullandığım, hala bazen blog yazılarında bazen instagram gönderilerinde filtre için kullandığım bir uygulama. Duymayan kalmamıştır herhalde VSCO’yu. Yalnız bence shop kısmına girip bazı filtreleri satın almaya çalışın. Çok pahalı değiller, ve ömür boyu sizinler. Benim en sevdiğim serisi net bir şekilde A serisi idi, çok canlı renkleri sevenler için C serisini de önerebilirim. A4, A5, A6 ve C3 benim daha önce profilimde uzun süreler kullandığım filtrelerdi. Mutlaka filtre yoğunluklarını ayarlıyordum, renklerin sıcaklığını, parlaklığını vs. de ayrıca ayarlıyordum.

img_4849

Lightroom CC

Şu sıralar gönlümün efendisi diyebileceğim, paylaşmayacak bile olsam fotoğraflarımla içinde kaybolmaya bayıldığım uygulama Lightroom’dan bahsedeyim biraz. Herkesten duyuyorsunuzdur muhtemelen, ne ki bu lightroom diyor olabilirsiniz ya da denemiş fakat pek anlamamış olabilirsiniz. Ben de ilk zamanlar çok algılayamamıştım. Sonra youtube’da kullanımı ile ilgili videolar izledikçe aslında o kadar karmaşık olmadığını fark ettim. Aslında VSCO’da da olan pek çok özellik var ama Lightroom’un en sevdiğim özelliği renklerle ayrı ayrı oynayabiliyor olmanız. Mesela fotoğrafın tüm renklerini sevdiniz ama keşke elbisemin pembesi biraz daha canlı olsaydı, ya da keşke gökyüzü daha mavi olsaydı dediniz. Hemen açıyorsunuz Color menüsünden Mix kısmını ve oradan pembe ya da maviyi seçip tonları ile oynuyorsunuz. Mesela bir fotoğrafla saatlerce oynadınız ve harikalar yarattınız, her seferinde aynı şeyleri tekrarlamanıza gerek yok. Beğendiğiniz fotoğrafın üzerindeyken sağ üstteki üç noktaya tıklayıp Create Preset diyerek bu değişiklikleri kaydediyorsunuz ve başka bir fotoğraf açtığınızda Presets kısmından kendi preset filtrenizi seçip aynı değişiklikleri yeni fotoğrafa uygulayabiliyorsunuz. Bu fotoğrafta o renkler güzel olmadıysa üzerinde bazı değişiklikler yapıp devam ediyorsunuz. Telefon için olan ücretsiz, ben PC için olanı da kullanıyorum ve cloud üzerinden PC’den yüklediğim fotoğrafı telefonda, telefondan yüklediğim fotoğrafı PC’de görebiliyorum, çok büyük rahatlık oluyor. Bu ve bunun gibi daha pek çok güzel özellik nedeniyle herkes şu anda Lightroom kullanıyor, size de tavsiye ederim.

img_4822

Preview

Bu uygulama daha çok instagram hesabında bir renk teması arayanlar için çok kullanışlı. Ben instagram’a fotoğraf yüklemeden önce mutlaka bu uygulamada yeni ekleyeceğim fotoğrafın genel düzen içinde nasıl durduğuna bir bakıyorum. Daha önceki fotoğraflarım uygulamada yüklü zaten, ben sadece yeni ekleyeceğim fotoğrafı sağ üstteki + işaretinden ekliyorum ve renklerin uyumu, parlaklığı vs. nasıl diye bir bakıyorum. Bu uygulamanın başka özellikleri de var, bunlardan biri instagram’a fotoğraf paylaşım saatini ayarlama imiş ama ben hiç kullanmadım. Yani mesela fotoğrafınızı hazırlıyorsunuz, altına yazılarını yazıyorsunuz ve bunu bu akşam saat 8’de paylaş diye talimat veriyorsunuz. Bu ne işe yarayacak demeyin, istatistiklere göre instagram’ın en çok kullanıldığı zamanlar akşam 8-9 aralığı sanıyorum, örneğin o sırada internet erişiminiz olmayacaksa ve gönderinizi daha fazla kişi görsün istiyorsanız çok kullanışlı olabilir.

img_4817

Photoshop Fix

İtiraf edeyim bu uygulamanın tek bir özelliğini kullanıyorum, o da healing yani iyileştirme. Aslında snapseed’in de var bu özelliği ama bununki daha başarılı oluyor bazen. İkisini de deniyorum anlayacağınız. 🙂 Peki nasıl kullanılıyor bu healing diyecekler için aşağıda görselle anlattım. Aşağıdaki fotoda kumdaki ayak izleri görünmesin istiyorum mesela. Fotoğrafı uygulamaya yüklüyorum, Healing’i seçiyorum. Altta çıkan menüde Spot Heal seçiliyken, gitmesini istediğim ayak izlerinin üzerine dokunuyorum ve bir saniye bekliyorum, sonuç ortada. 😀 Biraz daha kurcalayıp farklı özelliklerini de keşfedebilirsiniz, telefonda photoshop yapmak artık çok kolay. 😉

img_4856

Pixlr

Bu eskiden hem filtrelerini hem efektlerini çok kullandığım bir uygulama idi. Filtreleri artık yetersiz geliyor o yüzden eskisi kadar kullanmıyorum ama bazen bastırmak istediğim fotoğraflar için kullanabiliyorum. Bazı özel günler vs. için nostaljik görünümlü fotoğraf bastırmak için birebir. Mesela üzerine lekeler varmış gibi görüntü, ya da fotoğraf basılırken azıcık yanmış gibi bir görüntü verebilirsiniz, eski fotoğraflarda olan eskitilmiş çerçeve görüntüsü vermek için de kullanabilirsiniz.

img_4878

Adobe Clip

Ben henüz Youtube işine pek giriş yapamadım ama girmek istiyorum. O nedenle son zamanlarda biraz daha fazla video çeker oldum seyahatlerimde. Henüz sizlerle paylaşmasam da kendim için seyahat sonraları telefonumda mini klipler yaratıyorum, işte bu klipler için bu uygulamayı kullanıyorum. Birden fazla kaydı birleştirerek ister uygulamanın kendi inisiyatifine bıraktığınız klipler ister tamamen kendi tasarımınızda videolar oluşturabilirsiniz. Otomatik seçerseniz eklediğiniz kayıtlardan kırpma parçaları art arda kafasına göre diziyor program, iphone’un kendi oluşturduğu videolar gibi gayet güzel şeyler çıkıyor ortaya. Müziği değiştirebiliyorsunuz, eklenecek parçaların uzunluğunu değiştirebiliyorsunuz. Freeform seçerseniz eklediğiniz her bir parçanın hızını ve renklerini ayarlayabiliyorsunuz, uzunluklarına kendiniz karar veriyorsunuz. Biraz karıştırmak lazım, telefonda hemen video hazırlamak için bence imovie’den daha güzel.

img_4839

Flow

Telefonlarımızda Time Lapse seçeneği var ve hızlı çekim yapabiliyoruz, ya da slow motion seçeneği ile yavaş çekim yapabiliyoruz. Ama bazen videoyu normal çekiyor insan ve sonra hızlandırmak istiyor. Bazen de hissi daha güzel verebilmek için videonun bazı yerlerinde hızlandırma, bazı yerlerinde yavaşlatma yaparak bir kısmını da normal hızda bırakmak istiyor. Çekim yaptıktan sonra videonun hızına müdahale etmeniz gerektiğinde kullanmak için bu uygulamayı önereceğim. Hızı ayarlamanın yanı sıra kesme biçme, renk filtreleri ya da müzik ekleme özellikleri de var.

img_4873

Spark Post

Bu uygulamayı ben instagram hikayeleri için kullanıyorum ama aklınıza gelebilecek her sosyal medya platformu için gönderi oluşturabileceğiniz şekilde tasarlanmış çok başarılı bir uygulama. Hem sabitlediğim hikayelerimin thumbnail’ini yaparken kullanıyorum, hem de blog için hikaye oluştururken. Uygulamayı açtıktan sonra alttaki + işaretine basıyorsunuz ve ne kullanarak gönderi yaratmak istediğinizi seçiyorsunuz. Hazır template’lerden birini seçip üzerinde değişiklik de yapabilirsiniz. Şablonlar da kategorilere ayrılmış durumda; yemek, seyahat, okul vs. farklı kategoriler bulnuyor.  Ben hikaye başlığı için Solid color seçeneğini kullanıyorum, blog linki için ise Photo library seçeneğini. Kullanacağınız kaynağa da resim veya yazı ekleyebiliyorsunuz tekrar, ya da farklı dizayn seçeneklerinden birini uygulayabiliyorsunuz. Benim Lightroom ile birlikte en çok kullandığım uygulama şu anda bu.

img_4843

Bonus Öneriler: Bir de arada laf olsun diye oynadığım ama paylaşımlarımda kullanmadığım iki uygulamayı yazmak istiyorum, belki siz kullanmak istersiniz.

Prisma

Fotoğraflarınızı tabloya dönüştürmek fikri kulağınıza nasıl geliyor. Ben ilk duyduğumda bayılmıştım bu fikre ama telefonda oyun oynamaktan öteye gidemedim. Aslında fotoğrafları reme çevirip daha sonra bastırarak duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Aşağıda kullanımını göstermeye çalıştım. Hazırda pek çok farklı çizim tekniği filtresi var. Onları sırayla deneyip sonra ikinci fotodaki kırmızı yuvarlak içindeki seçeneğe tıklayıp renklerle ve parlaklıkla biraz daha oynayabiliyorsunuz.

img_4887

Instabeauty

Ben pek selfie paylaşan biri değilim. Yani fotoğraflarda genelde ben varım ama çoğunlukla uzak çekimde görülüyorum. Bu uygulama daha çok selfie ya da yakın çekim fotoğraf paylaşanların işine yarayacaktır. Aşağıda gördüğünüz üzere uygulamayı açınca Beauty seçeneğini seçip fotoğrafınızı yükledikten sonra Auto Retouch diyerek, istediğiniz oranda yüzünüze rötuş yapabiliyorsunuz. Tabi bunun farklı seçenekleri de var, makyaj yapabiliyorsunuz, yüzünüzü inceletebiliyorsunuz, burnunuzu küçültebiliyorsunuz vs. vs. Ortadaki fotoğraf çadırda kaldığımız sırada yarım yamalak uykudan uyanır uyanmaz çektiğim bitik surat, yandaki ise 5 doz Auto Retouch uygulanmış yani “Ay şekerim, benim her halim böyle” stili doğal görünümlü makyajlı surat. 🙂

img_4869

Collage

Bu da bonusların bonusu olsun. 🙂 Kimisi fotoğraflarda kolaj yapmayı seviyor, ben de eskiden severdim ve hep bu uygulamayı kullanırdım. Şimdilerde sosyal medyada fotoğraf paylaşırken kolaj sevmiyorum ama bazı durumlarda ihtiyaç oluyor, bu yazıyı hazırlarken yine bu uygulamadan yardım aldım mesela. Anlatacağım her uygulamadan üç ekran görüntüsü çektim. Bu uygulamayı açıp geniş ekranda[3:2] yan yana üçlü kolaj olan seçeneği seçtim. Her bir çerçeveye sırasıyla fotoğrafları ekledim ve yüksek çözünürlükte kaydettim. Ta ta taaam, kolajlarım hazır! 🙂

img_4826

Bu uygulamaların dışında daha pek çok fotoğraf düzenleme uygulaması var ama açıkçası bir yerden görüp indiriyorum sonra kullanmıyorum hatta denemiyorum bile, öyle telefonumda kalıyor. Ben şu anda ya da zamanında çok kullandığım uygulamaları listeledim sadece. Hepinize bol fotoğraflı günler ve sevgiler. 😉

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Yazar: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s