2018 Yılı Resmi Tatilleri ve Seyahat Önerileri

Maalesef ülkemizde çoğu iş yerinde yıllık izin süreleri oldukça kısıtlı. Bu nedenle benim gibi seyahat seven çalışanlar daha fazla gezebilmek için genelde resmi tatillerden medet umuyor. 2017 bu konuda pek bonkör değildi açıkçası ama 2018 bir önceki yılı telafi etmeye geliyor gibi görünüyor. Ben de 2018 yılı resmi tatiller listesi çıkardım ve o tarihlerde gidilebilecek yer önerileriyle birlikte bi yazı hazırlamaya karar verdim. Nasılsa zaman yaklaştıkça sorular gelmeye başlayacak, şimdiden hazır olsun dedim. 🙂 Ayrıca önden planlama yaparsanız promosyon biletlerden yer kapabilir, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Yeri gelmişken ekonomik seyahat etmekle ilgili önerilerime şuradan ulaşabilirsiniz.

1 Ocak Pazartesi

Oleyyy, yılın ilk Pazartesi günü tatil! Yeni yıla bundan daha güzel bir başlangıç olabilir mi? O zaman bunu kutlamak için bir yerlere gitmek gerek değil mi? 🙂 Berlin‘e ne dersiniz? Çılgın gece hayatı ve cıvıl cıvıl noel pazarlarıyla bana çok ideal bir rota gibi görünüyor. Bu arada biz bu sene evimizde olacağız ama normal şartlarda bu tatili asla kaçırmazdım.

DSC_2171.JPG

23 Nisan Pazartesi

Bir sendromsuz Pazartesi de Nisan ayından geliyor. Evet farkındayım, Ocak’tan Nisan’a kadar hiç resmi tatil yok. 🙁 Bence buna bir el atılmalı ve her ay bir resmi tatil olmalı. Peki bu güzel bahar ayında nereye gidilebilir? Geçen sene tam da bu zamanda gittiğimiz ve en ideal zaman olduğunu düşündüğümüz Mardin‘i şiddetle öneririm. Hap gibi bir Mardin rehberi için buraya tık tık.

1 Mayıs Salı

İşte en sevdiğim tatillerden biri. Hem baharın en güzel ayı başlıyor, hem de Salı gününe denk geliyor. Yalnızca bir gün izin kullanarak bir anda dört günlük kaçamak şansına sahip oluyorsunuz. Bu tatil için önerim havanın oldukça güzel olacağını tahmin ettiğim Malta. Şansınız yaver giderse denize bile girersiniz belki kimbilir. Daha önce kendi deneyimlerimizi de yazmıştım, okumak isterseniz sizi şöyle alayım. 😉

DSC_0188

14(1/2)-15 Haziran Perşembe-Cuma

Ramazan bayramı ne yazık ki biraz hafta sonunda kaynıyor ama biz bardağın dolu tarafını görüp 1.5 günlük ek tatilin tadını çıkarıyoruz. Yarım günü de izin aldık mı dört günlük bir seyahat planlayabiliriz. Yılın en uzun günlerinin yaşandığı Haziran ayında beyaz geceler için St. Petersburg‘a gitmenizi tavsiye edeceğim. St. Petersburg’ta mutlaka yapmanız gerekenler için şuradaki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

20(1/2)-24 Ağustos Pazartesi-Cuma

Kurban bayramı yılın en güzel tatil imkanını veriyor, tam 4.5 gün! Sadece yarım gün izin alarak dokuz günlük tatile sahip oluyorsunuz. Bu tatil için Türkiye’yi düşünenlere kapsamlı bir Doğu Karadeniz, yurt dışı düşünenlere ise İzlanda seyahati öneriyorum. Hava şartları ikisi için de en uygun zamanlardan. Doğu Karadeniz’e gitmek için 10 nedeni yazdığım yazıyı okursanız belki karar vermenizde etkili olur. 😀

DSC_0149

30 Ağustos Perşembe

Bu benim çok sevdiğim tip bir tatil değil çünkü Cuma günleri bizim şirkette iki izin günü değerinde. 🙁 Ama yine de değerlendirmek isteyenler için bence günlerin halen çok kısalmadığı, havaların da rahat rahat gezmeye uygun olduğu Kopenhag çok güzel bir seçim olabilir. Şimdiye kadar gördüğüm şehirler arasında en sevdiklerimden diyebilirim. Biliyorum Kopenhag pahalı bir bir şehir ama biz oldukça ucuza gezdik ve bunu nasıl yaptığımızı da paylaştım, buradan mutlaka okuyun.

29 Ekim Pazartesi

Cumhuriyet bayramımız da bu sene Pazartesi gününe geliyor ve bize üç günlük bir tatil fırsatı sunuyor. Yıl sonuna doğru vergi dilimlerinin artmasıyla birlikte daha düşük bütçeli seyahatler iyi gelir diyor ve vizesiz, hatta pasaportsuz girebileceğiniz Tiflis‘i öneriyorum. Tiflis’e birkaç kez gittim ve çok güzel bir şehir olduğunu düşünüyorum, üç gün gezmek için oldukça ideal bir süre. Kapsamlı Tiflis rehberimi okumadan plan yapmayın! 🙂

Umarım faydalanabileceğiniz bir yazı olmuştur. Buradaki öneriler kafanıza yatmadıysa resmi tatillerde nereye gideceğinize karar verirken mevsimlere göre seyahat rehberlerime de göz atmayı unutmayın. 😉

Sonbaharda Hangi Ayda Nereye Gidilir

Kış Aylarında Nereye Gidilir?

Hangi Ayda Nereye Gidilir?

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

Bir Cevap Yazın