Espoo’da Harika Bir Gün: Nuuksio Ulusal Parkı

Finlandiya gezimiz sırasında, Helsinki’ye sadece yarım saat uzaklıktaki Espoo şehrini günübirlik keşfetme şansımız oldu. Burası Finlandiya’nın ikinci büyük şehri ama populasyonu yüksek olmasına rağmen öyle kalabalık bir şehir ortamı yok. Doğanın içine yayılmış bir şehir düşünebilirsiniz, yani daha çok ormanlara yayılmış evlerde yaşıyor buradaki halk. Biz şehri sadece geçip giderken gördük, tüm günümüzü Nuuksio Ulusal Parkında geçirdik. Helsinki’ye giderseniz, bir gününüzü buraya ayırmanızı öneririm.

IMG_9027.JPG

Espoo’ya ve Nuuksio Park’a nasıl gidilir?

Helsinki merkez tren istasyonundan Espoo’ya S, U, L veya E bölgesel trenleriyle gidebilirsiniz, daha önce Helsinki yazımda bahsettiğim daha kapsamlı olan Helsinki Bölge Kartını bu trenlerde kullanabiliyorsunuz. Trenler çok sık kalkıyor, bu yüzden birini kaçırdıysanız sorun etmeyin, 15 dakika içinde bir sonraki gelecektir. Espoo’dan Nuuksio Park’a gitmek için, tren istasyonunun hemen önünde duran 85 veya 85A numaralı otobüse binin, otobüsün içinde bilet alabiliyorsunuz. Ana giriş Haukkalampi’de ve otobüsten indikten sonra buraya bir süre yürümek gerekiyor. Parkın kuzey veya doğu kısımlarına gitmek istiyorsanız Espoo’dan 245A numaralı otobüse binebilirsiniz. Tabi en zahmetsiz ulaşım için en mantıklısı araba kiralamak. 🙂

DSC_0415.JPG

 

IMG_9024.JPG

Nuuksio Park’ta ne gibi aktiviteler yapılabilir?

Buradaki ormanların Buzul Çağı’ndan beri bozulmamış olduğu söyleniyor, vadide gezinirken harika manzaralar ve muhteşem göller görüyorsunuz. Burada mutlaka trekking yapmalısınız, devamında piknik yapabilir hatta hava güzelse geceyi kamp alanında geçirebilirsiniz. Benim için buradaki en harika deneyim buz tutmuş gölde yüzmekti. İçine su geçirmeyen özel kıyafetlerle yaptığımız bu aktiviteye “Arctic Swim” deniyor, kışın giderseniz mutlaka deneyin. 😉 Yüzmeden sonra Laponya tarzı büyük bir çadır içinde sauna keyfi yaptık. Bir de ren geyiği çiftliğine uğrayıp onları besleme şansı yakaladık, çok tatlı hayvanlar, buraya da uğramanızı tavsiye ederim.

IMG_8993.JPG

IMG_8891.JPG

Nuuksio Park’a giderken nasıl giyinelim?

Hangi mevsimde olursa olsun, parka en rahat yürüyüş ayakkabılarınızla gidin. Kışın gidiyorsanız -25 dereceleri görebilirsiniz ve çoğunlukla dışarıda olacağınız için ağır kış koşullarına uygun şekilde katmanlı olarak giyinmelisiniz. Yazın gidiyorsanız, Finlandiya’nın havası bize göre soğuk olduğu için ve ormanlık alanda olacağınız için üzerinize hafif bir mont almanızda fayda var.

IMG_8947.JPG

Finlandiya hakkındaki diğer yazılarım:

Finlandiya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hafta Sonu Helsinki Rehberi

Bir Tatlı Huzur Almaya Geldik: Fin Takımadaları

Bu Şehrin Bir Aurası Var: Turku Gezi Rehberi

Gelecek yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hohhoyyt

Facebook: hohhoyyt

deniztarhan

hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: