Hafta Sonu Atina Rehberi

Bahar ayları gelince insan yerinde duramıyor, özellikle yakın yerlere küçük kaçamaklar ruhumuza iyi geliyor. Biz de eşimle baharın gelişini Atina’da karşılamaya gidelim dedik ve bir hafta sonu kaçışı yaptık. İki günde tabiri caizse Atina’nın altını üstüne getirdik ve bunu hiç koşturmadan şehrin tadını çıkararak yaptık. Şehri iki güne sığdırabilmemizde önemli role sahip otel tavsiyemi ayrı bir post’ta yazdım. Detaylı otel yazım için buraya, rezervasyon için buraya, otelin web sitesi için de New Hotel adresine bakabilirsiniz. Atina konaklama önerimi de verdikten sonra, Atina gezi notlarıma geçiyorum.

DSC_1102

İki günlük tatilimizin verimli geçmesini istiyordum ve biraz daha yerel halkın gittiği yerleri gezmek istiyordum. Araştırmalarımı yaparken  bir tur şirketi buldum. Bir sürü tur alternatifi arasından bana en çok hitap eden “Athens Food Tour”u yani Atina Yemek Turunu seçtim. Atina’nın turistik olmayan sokaklarında yürüyerek gezdiğimiz, birçok tadım yaptığımız ve Yunan yemek kültürüyle ilgili tarihi bilgiler edindiğimiz bir tur oldu. Yarım gün süren turla ilgili detaylı yazım için buraya, ilginizi çekebilecek diğer turlar ve şirketle ilgili bilgi almak için Athens Walking Tours adresine göz atmanızı öneririm.

DSC_0988

Atina Gezilecek Yerler

Şimdi gelelim geri kalan 1,5 günü nasıl doldurduğumuz konusuna. Öncelikle bana göre mutlaka gitmeniz gereken turistik yerler ile başlıyorum. Tabi ki Akropol bir numaradan listemize giriyor. Hem sunduğu harika şehir manzaraları hem de arkeolojik ihtişamıyla sizi çağıran Akropol’e tırmanın. Atina’nın tarihi önemini daha iyi anlayabilmek için Akropol Müzesine gidin. İlk olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Panathinaiko stadyumunu ziyaret edin ve tamamı beyaz mermerden yapılmış merdivenlerini çıkın. Plaka semtinin eski sokaklarında kaybolun. Monastiraki meydanında gösteri yapanları izleyin. Vaktiniz olursa bir saat başında Parlamanto binasının önündeki nöbet değişimini izleyin. Bu saydıklarımı iki güne paylaştırmanızı tavsiye ederim. Bir de Akropol 15:00 sonrası kapanıyor, kendinizi ona göre ayarlarsanız iyi olur.

DSC_0847

Atina Yeme İçme Rehberi

Turistik yerleri gezdik, peki karnımızı nerede doyuralım kısmına geldik şimdi. Bir öğle yemeği için Yunan döneri diyebileceğimiz Gyros bence güzel bir seçim. Bunun için de O Kostas önerebileceğim bir mekan. Plaka sokaklarında dolaştıktan sonra bir kahve ve tatlı molası için Lulu’s Bakery&Deli iyi bir seçim olacaktır. Başka bir öğle yemeğinizi de Kapadokya’dan göç etmiş bir ailenin restoranında yiyebilirsiniz. Pastırmasıyla ünlü Karamanlidika aynı zamanda bir şarküteri ama alkol servisi de var. Et ağırlıklı menüye sahip restoranı akşam yemeği için de değerlendirebilirsiniz.

DSC_1136

Akşam yemeği için önereceğim restoranlardan biri “fine dining” olarak tanımlanan, ufak porsiyonlarda gurme lezzetler sunan Aleria restoran. Hem ortam hem de yemekleriyle oldukça şık mekanda hafta sonu rezervasyonsuz yer bulmanız pek mümkün değil. Birkaç gün önceden maille veya telefonla ulaşabilirsiniz. İkinci restoran ise Plaka bölgesinde fakat turistik ortamdan biraz uzakta yer alan To Kafeneio. Burası ev şarabı içip, klasik Yunan mezelerini yiyebileceğiniz, uygun fiyatlı ve sıcacık bir ortam. Akşam yemeği için biraz erken bir saatte gittiğimiz için rezervasyonsuz gitmiştik ama boşta kalan iki kişilik masaya ancak yetişebildik.

DSC_0934

Son olarak Atina gece hayatına dair naçizane birkaç mekan önerisinde bulunacağım. Öncelikle yemek turumuzda tanıdığımız Atinalı çiftten öğrendiğimiz, çoğunlukla yerel halkın takıldığı iki mekanı önermek istiyorum. Sinatra resimleriyle dolu, son derece popüler Drunk Sinatra ve zili çalarak içeri girdiğiniz cool mekan Speakeasy en azından birer kokteyl içmek için uğramanızı tavsiye edeceğim yerler. Buralar dışında, turistlerin de yoğun olarak ilgi gösterdiği Akropol manzaralı A for Athens otelinin terası ile Plaka’da hemen yol üzerinde görebileceğiniz kokteylleriyle ünlü Brettos‘u tavsiye edebilirim.

DSC_1075

Atina’daki uygun otel alternatifleri için tıklayın.

Bizim şansımıza hava çok güzeldi ve iyi ki gitmişiz dediğimiz bir tatil oldu. Yemek anlamında hiç yabancılık çekmediğimiz, şehrin her köşesinden fırlayan tarihi kalıntılarından etkilendiğimiz, enerjisi çok yüksek bir şehir Atina. Uçuş süresi de kısa olduğu için uygun fiyatlı bilet buldukça gidebiliriz diye düşündük biz. Bu nedenledir ki, eğer daha önce gitmişseniz ve keşke şuraya da gitseydiniz diyeceğiniz yerler varsa lütfen yorum olarak bırakın. Umarım benim notlarım da faydalı olmuştur. İyi eğlenceler!

Beni facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz.

Author: hohhoyyt

Merhaba, ben Deniz Tarhan. Yazılımcıyım, dalarım, kayarım, yemek yaparım, hayal kurarım, seyahat ederim, fotoğraf çekerim, tiyatro severim. Eşine ve oğluna aşık bir anneyim. En büyük CimBom!

8 thoughts

Bir Cevap Yazın